Programy na pilotní testování a podporu masového přijetí čínského CBDC (digitální měny centrální banky), známé jako DC/EP nebo digitální jüan, pokračují rychlým tempem.
Červené obálky
Jako novoroční nabídku nabízí město Šen-čen svým obyvatelům možnost zaregistrovat se od 1. ledna k účasti v městské loterii, přičemž registrace skončila dnes, 4. ledna v 10 hodin místního času. Zájemci se podle oznámení šen-čenské vlády mohli do loterie přihlásit pomocí platformy pro registraci událostí iShenzhen. Loterie, jak bylo řečeno, není soutěží, ale je vypořádávána podle zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.
Celkově město plánuje dát výhercům loterie 100 000 „červených obálek“, z nichž každá bude obsahovat 200 digitálních jüanů (zhruba 31 USD). Celková hodnota obálek se odhaduje na zhruba 3 miliony dolarů a příjemci budou moci utratit svou nabytou měnu u 10 000 podporovaných obchodníků. Obálky budou aktivní pouhých 10 dní, poté vyprší platnost měny.
Aplikace a peněženka
Aby výherci mohli utratit svoji měnu, budou si muset stáhnout a nainstalovat aplikaci a otevřít osobní digitální peněženku. Již dříve pro registraci poskytli své rezidentní průkazy a čísla mobilních telefonů.
Jak již bylo dříve oznámeno, čínská velmi očekávaná digitální měna byla do listopadu 2020 již použita ve více než 4 milionech transakcí v celkové hodnotě více než 2 miliardy jüanů (299 milionů USD). Pilotní testy probíhají od dubna téhož roku a zaměřují se na velká města jako Šen-čen, Čcheng-tu, Su-čou a Xiongan.
Odhalení digitálního jüanu přimělo veřejné činitele a reportéry analyzovat jeho potenciální geopolitické důsledky a jeho potenciální dopad na globální finanční systém, který se nadále otáčí kolem amerického dolaru jako globální rezervní měny. V polovině prosince South China Morning Post citoval Zhou Xiaochuan (prezidenta Čínské finanční asociace a bývalého guvernéra Čínské lidové banky), který tvrdil, že DC/EP nemá v úmyslu nahradit globální nekryté měny, jako je americký dolar nebo euro.
Závěr
CBDC se řeší na mnoha frontách. Mnoho vlád vkládá velké úsilí do výzkumu těchto centrálních digitálních měn. Jen čas ukáže, kterým směrem se bude dále vyvíjet jejich vývoj a zda budou schopny nahradit v plné šíři hotovost a / nebo i dnešní kryptoměny. Co si o CBDC myslíte vy, naši čtenáři?
problem je ten ze vy date k dispozici za cenu 700kc komplet cele svoje udaje – osobne bych to neprijal.za tu cenu mi to nestoji – a ze se tech volu najde 🙂
Tady zase chodí jeden, ale ten dá za 100 volů.