Je Bitcoin předzvěstí konce současného finančního systému?

3.8
(10)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V posledních dnech a týdnech se Bitcoin (BTC) stává opět jedním z horkých témat. Poté, co toto aktivum překonalo ATH z roku 2017, dostává se opět do centra zájmu všech světových médií. Opět se roztrhl pytel s různými predikcemi a analytici ve svých předpovědích přihazují desetitisíce nebo statisíce dolarů k jeho současné ceně. Rovněž se znovu začínají objevovat otázky, zda Bitcoin bude znamenat konec současného finančního systému.

Technologie Bitcoinu

Většina z Vás už určitě o Bitcoinu někdy slyšela nebo četla nějaký článek. Někteří z Vás už také do Bitcoinu investovali nebo alespoň slyšeli o tom, že nejen BTC, ale i ostatní kryptoměny mají jeden den velkou hodnotu a druhý den zase malou.

Pravdou ovšem je, že bychom měli cenu Bitcoinu zcela ignorovat a ignorovat jej i jako peníze. To, co je důležité, je pochopení jeho technologie. Ani vnímání Bitcoinu jako investice není příliš šťastné, neboť se jedná o silně spekulativní a volatilní aktivum. V tuto chvíli je pro nás všechny tou nejlepší investicí se o této technologii vzdělávat. Důvod je jednoduchý. Tato technologie zcela určitě změní svět a ten, kdo jí bude rozumět, bude mít obrovskou výhodu.

Známý neznámý Bitcoin

Spousta lidí si myslí, že Bitcoin je digitální měna. Ale on je ve skutečnosti mnohem víc. Je to stejné, jako byste srovnávali a říkali, že email je internet. Vnímání Bitcoinu jako digitální měny je pouze jeho prvním použitím.

Je potřeba si uvědomit, že česká koruna je digitální měna, dolar i euro jsou digitální měny a když používáte na platbu svou platební kartu, používáte také digitální měnu. A když už tedy digitální měny používáme, jaký smysl má samotný Bitcoin?

Odpověď je jednoduchá. Celý současný finanční systém a všechny vaše transakce jsou kontrolovány centrální autoritou. U Bitcoinu tomu ale tak není. Bitcoin je decentralizovaný, má decentralizovanou síť, nikomu nepatří a nikdo jej nekontroluje. Funguje jednoduše jako peer-to-peer systém, klient klientovi. Ale v současném finančním systému je to klient korporátu, ten dalšímu korporátu a dalšímu a až potom klientovi.

Digitalizace

Digitalizace je nevyhnutelná, to je holý fakt. Kde jsou ale její počátky? Digitalizace byla snem každé vlády. Vlády se totiž domnívaly, že jednoho dne budou kontrolovat veškeré finanční transakce každého z nás na celé planetě. A dlužno dodat, že se jim to vcelku daří.

A může se klidně stát, že nebudete souhlasit s daným politickým systémem, budete proti němu veřejně vystupovat nebo se účastníte „nesprávné“ politické události a banka vám jednoduše zmrazí účet. Tomu se dá říkat absolutní kontrola. A také se to už stalo v zemích jako Řecko nebo Argentina.

S Bitcoinem žádnou banku nepotřebujete. V roli banky totiž vystupujete vy sami. Nejen že kromě vás nikdo nekontroluje vaše peníze, ale také neexistují žádné přemrštěné poplatky. Kromě toho můžete během pár minut posílat Bitcoin po celém světě. Jediným problémem je, že jsme ještě stále v rané fázi a infrastruktura není zatím připravena na masové užívání.

Nedokonalé bankovnictví

Na celé planetě má k bankovnictví přístup pouhá jedna miliarda lidí. Další lidé, více než šest miliard, nemá ani bankovní účet ani jakýkoli jiný vztah s bankou. A právě zde vstupuje do hry Bitcoin, který spojuje těchto více než 6 miliard lidí s finančním světem. Bitcoiny jsou jednoduše penězi lidí. A pokud si představíme spojení této masy lidí s globální ekonomikou bez jakýchkoliv bariér, je tato myšlenka opravdu revoluční.

V dnešní době pracuje velké procento lidí v cizích zemích. A tito lidé posílají peníze svým rodinám. Zpracovatelé transakcí si pak účtují nekřesťanské poplatky za převody peněz do jiné země. Ale proč posílat peníze přes tyto zprostředkovatele a platit obří poplatky, když to jde jednoduše s Bitcoinem? Za pár centů jste schopni odeslat neomezený obnos kamkoli na této planetě.

Vždy po určité době je potřeba narušit věci, které se za desítky let usadily, neboť se kolem nich hromadí moc, stávají se centralizovanými a s centralizovanou mocí jde ruku v ruce korupce. Kombinace státu a peněz jednoduše vytváří finanční vězení, ve kterém nejvíce trpí běžní občané. Architektura Bitcoinu narušuje tento systém a dává nám nový způsob organizování tohoto světa.

Negativní obraz Bitcoinu

Již jsme si všichni zvykli na to, že odpůrci Bitcoinu podsouvají veřejnosti prostřednictvím médií jeho negativní obraz. Často slýcháme o tom, jak je bitcoin využíván teroristy, drogovými dealery a kriminálníky. Ale pokud se přeneseme časem zpět, zjistíme, že stejné věci říkali tito kritici i o internetu.

Valná většina nových vynálezů a technologií je zpočátku využívána právě kriminálníky. Ten důvod je prostý. Kriminálníci totiž operují ve velmi riskantním prostředí, a proto neváhají vyzkoušet všemožné nové technologie, jen aby přežili. A tak potom obory, které nemají tyto technologie v oblibě, používají daný fakt k odstrašování lidí.

Myslíte si, že když byl například vynalezen automobil, že byli všichni šťastní a nadšení? Ani zdaleka ne. Říkalo se, že jde o hlučný a špinavý nástroj, který je horší než koně a že nemůže jet úplně všude jako kůň. Mluvilo se o tom, jak se automobily rozbíjejí nebo jak zabíjejí osoby.  A dnes je to nejběžnější dopravní prostředek, bez kterého si ani svůj život nedokážeme představit.

Bitcoin vs. finanční průmysl

A tak zde do hry vstupuje samotný Bitcoin. Toto aktivum se stalo hrozbou pro největší průmysl světa-průmysl finanční. Je naprosto samozřejmé, že lidé z finančního sektoru budou namítat a budou používat ty nejběžnější a léty ověřené taktiky, ke kterým patří strach nebo média.

Pokud totiž vhodíte nejvíce rozvratnou technologii mezi největší a nejsilnější organizace na světě, je jasné, že se jim to příliš líbit nebude. Budou vám právě říkat, že se bojí. A že právě kriminálníci budou používat Bitcoin. Ovšem pravda je úplně někde jinde. Mnohem více se totiž bojí toho, že ho začneme používat my, obyčejní lidé.

Závěr

Během následujících dvaceti let nás čekají obrovské změny v infrastruktuře financí. To je prostě fakt, který je nevyhnutelný. Nyní se ovšem nacházíme teprve na začátku této cesty, a proto je spousta lidí skeptických. To ovšem není nic divného, je to naprosto běžné.

Finanční sektor za dobu své existence prošel mnohými velkými změnami. Nejprve si lidé začali mezi sebou vyměňovat zboží, poté začali používat drahé kovy, následovali papírové peníze a poté platební karty. A každá z těchto cest byla velmi bolestivá.

Divíte se tomu, že někteří lidé vyšilují z Bitcoinu? Jen si představte, jak museli šílet z toho, když jim řekli, že místo zlata budou používat kusy papíru. A je třeba si uvědomit, že Bitcoin je změnou ještě více radikální než byla tato.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lukis

6 mld lidi ani nemá účet ani přístup k bankovnímu systému… Ale btc bude těchto 6mld lidi jednou spojovat… To jsou tedy kecy úžasné. Tak mi pane vysvětlete, jakým způsobem si těch 6mld lidi ten btc pořídí? On asi přiletí vzduchem jako pečený holub? Řeči typu nesledujte hodnotu btc… A co mají lidé sledovat? Počet provedených transakci? Investice to není, peníze to nemají být, hodnotu taky nemáme sledovat. Hmm, myslím si, že lidé, kteří o btc nic nevědí, těm tento článek rozšíří obzory, to každopádně… Zajímalo by mě když už bude těch zbývajících 6mld lidi spojovat technologie btc, jak to tedy udělají? Čau Pepo, posílám ti 20vajec. Prý nás bude spojovat technologie btc, zaplatíš mi btc? Nevím sice co to je. Účet v bance nemám, co je to btc taky nevím, ale prý je to pro nás technologie budoucnosti. Ano pane, technologie budoucnosti to určitě je. A bude, ale opět pro ty vyvolené a hlavně bohaté. Resp. minimálně pro střední třídu a taky pro ty štastlivce, kteří si ještě když to šlo natěžili a hlavně to nějakým způsobem uchránili… Ale to už je jiný příběh…

Honza

A proč sis nenatěžil ty, ty chytrolíne? Nebo nenakoupil, když byla cena nízká? Jednoduše proto, že si Bitcoinu nevěřil. Vsadím se, že jsi jeden z mnoha týpků, kteří při bullrunu v roce 2017 nakoupili u hranice 20 000 USD a pak je se ztrátou prodali, aby alespoň něco “zachránili”, když šla cena dolů. A teď tady brečíš, že to je aktivum pro bohaté. Inu, jak se říká v jedné pohádce: “Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem”.

Lukis

co to meleš ty hlupáku? Kdo tady mluví o roce 2017? Umíš vůbec číst, pochopil tvůj mozek o čem jsem psal? Ne, v roce 2017 jsem ani nekupoval ani neprodával. Já btc neprodávám, já je jen kupuji a držím…

spot_img