Nigérie – země Bitcoinu zaslíbená

5
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Jak ukazují nedávno zveřejněné údaje, zaznamenává Nigérie i nadále masivní zájem o Bitcoin (BTC). Na základě těchto informací, sestavených ze strany CoinDance a publikovaných společností Quartz, je tato africká země druhým největším bitcoinovým peer-to-peer trhem na světě.

V závěsu za USA

Veškeré údaje byly shromažďovány mezi květnem 2015 a listopadem 2020 na přední peer-to-peer bitcoinové burze Paxful. Údaje ukazují, že se v tomto období umístily na prvním místě s celkovým objemem obchodování 535 660 BTC Spojené státy americké. Hned v závěsu za nimi se umístila právě Nigérie s celkovým objemem obchodování 60 215 BTC. Tím se také Nigérie stává největším africkým bitcoinovým trhem. Třetí místo pak obsadila Čína s celkovým objemem obchodování 20 553 BTC za posledních pět let.

tabulka
zdroj: Quartz

Bitcoin a začátky v Nigérii

Začátky masivního obchodování s Bitcoinem se datují do roku 2016 a jsou spojeny s nechvalně známým MMM Ponzi schématem. Ten sliboval svým investorům 30% měsíční návratnost investic spolu s dalšími lákavými bonusy.

Ponzi schéma MMM

Samotné Ponzi schéma bylo zahájeno v roce 2015. Sami sebe označovali organizátoři tohoto podvodu za fond vzájemné pomoci, kde si obyčejní lidé navzájem pomáhají. A to na Nigerijce očividně zapůsobilo, neboť do konce roku 2016 jich bylo do programu zaregistrováno více než 2,5 milionu. V roce 2017 byl podvod dokonán, kdy organizátoři i s investicemi zmizeli a zanechali mnoho lidí ve finančních problémech a dluzích.

Růst i po krachu MMM

Ani přes tuto smutnou událost se však Nigerijci k Bitcoinu neotočili zády. Koneckonců, Bitcoin byl pouze nástrojem, používaným k páchání trestné činnosti. Ve skutečnosti se MMM stalo bodem zlomu pro Bitcoin v Nigérii. Od podvodu s ukončením MMM zaznamenala tato kryptoměna v zemi obrovský růst. Obyvatelům Nigérie nabízí útěchu v krachující ekonomice se zkorumpovanou vládou.

Vzdělání a obchodování

Vzdělání o Bitcoinu se stalo v zemi dostupnějším víc než kdy předtím. Mladí a technicky zdatní jedinci využívají každou výhodu, kterou Bitcoin nabízí. Jedná se nejen o obchodování, ale i o přeshraniční převody peněz. Nigérie má nejrobustnější ekonomiku v Africe, ale její míra nezaměstnanosti je jednou z nejvyšších na kontinentu. Obchodování s Bitcoinem se stalo zdrojem příjmů pro spoustu mladých lidí v zemi, s ohledem na výkon aktiva od jeho vzniku.

Zahraniční platby

Nigerijci se rovněž potýkali s odesíláním a přijímáním plateb ze zahraničí, neboť tamní vláda v souvislosti s přeshraničními platbami zavedla přísná opatření. Stávající platební možnosti jsou neefektivní a příliš drahé. Převody trvají i několik dnů a vyžadují přísné požadavky KYC. Stále rostoucí počet Nigerijců tak nyní používá Bitcoin a další kryptoměny pro převody peněz, protože jsou levnější a rychlejší než tradiční kanály.

Zajištění proti inflaci

Někteří Nigerijci také používají přední kryptoměny jako zajištění proti jejich selhávající ekonomice a inflaci. Zdejší fiatová měna i nadále oslabuje vůči americkému dolaru. Zprávy potvrdily, že nigérijská míra inflace byla minulý měsíc 14,89%. Ceny potravin v zemi vyletěly na nová maxima.

Jak dokládají údaje ze společnosti Google Trend, v Nigérii skutečně roste zájem o Bitcoin.

mapa
zdroj: Google Trend

Vyhledávání termínu Bitcoin

Na základě informací shromážděných Binance Research od ledna 2011, se Nigérie umístila na prvním místě ve vyhledávání slova Bitcoin. Tato informace byla ze strany Binance Research poskytnuta v září loňského roku.

Růst počtu aktivních uživatelů

Tento neustálý nárůst vyhledávání slova Bitcoin na Googlu jde ruku v ruce se zvyšujícím se nárůstem registrací na službách souvisejících s kryptoměnami, jako jsou peněženky nebo burzy. Například bitcoinová burza Paxful v říjnu letošního roku zveřejnila, že zaznamenala masivní 137% nárůst nových registrací z Nigérie, a to za období od ledna do září roku 2020. Na této P2P burze má tak v současné době registraci více než 600 000 zákazníků z Nigérie.

Další zpráva, kterou zveřejnil Blockchain.com, odhaluje, že v posledních měsících byla Nigérie nejvíce trendy zemí světa. Od konce prvního čtvrtletí roku 2020 zaznamenala tato webová peněženka 60% nárůst registrací ze strany nigerijských uživatelů.

Nigérie před ostatními africkými zeměmi

Nigérie je v současné době na africkém kontinentu jasnou jedničkou, co se týká přijetí Bitcoinu. I když se další země, jako například Jižní Afrika nebo Keňa, umístily v TOP 10 největších bitcoinových trhů na světě, Nigérie má před nimi očividný náskok. Mladá generace v Nigérii se učí novým věcem rychleji než jejich protějšky v ostatních afrických státech. Andrew Ameh, zkušený obchodník, který podporuje mládež v obchodování s kryptoměnami, vysvětluje:

„Nigérijská mládež je několik světelných let před ostatní mládeží po celé Africe, pokud jde o přijímání nových technologií. Měl jsem tu čest setkat se s některými z nich a mohu vám říci, že se Nigerijci učí tyto věci snadno.“

Závěr

Ameh očekává, že objem obchodu s Bitcoinem v Nigérii bude i nadále pokračovat v růstu. Nezapojená mladá populace začíná chápat, že ostatní mladí lidé v zemi těží z obchodních aktivit. A proto se budou chtít rovněž podílet na tomto trhu, zejména nyní, když je cena BTC vysoká. Andrew Ameh k tomu dodává:

„Když cena Bitcoinu stoupá tímto způsobem, touží většina Nigerijců koupit a ptají se – už jste slyšeli o Bitcoinu? Slyšeli jste o tom? Říkají, že je nyní 24.000 dolarů, 23.000 dolarů a je to další velká věc. Každý chce svůj vlastní spravedlivý podíl na dortu jménem Bitcoin.”

Nigérie rovněž letos v dubnu na svém území přivítala první bitcoinový bankomat. Stala se tak osmou africkou zemí, kde se BTC bankomat nachází.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img