Jak ukazují nedávno zveřejněné údaje, zaznamenává Nigérie i nadále masivní zájem o Bitcoin (BTC). Na základě těchto informací, sestavených ze strany CoinDance a publikovaných společností Quartz, je tato africká země druhým největším bitcoinovým peer-to-peer trhem na světě.
V závěsu za USA
Veškeré údaje byly shromažďovány mezi květnem 2015 a listopadem 2020 na přední peer-to-peer bitcoinové burze Paxful. Údaje ukazují, že se v tomto období umístily na prvním místě s celkovým objemem obchodování 535 660 BTC Spojené státy americké. Hned v závěsu za nimi se umístila právě Nigérie s celkovým objemem obchodování 60 215 BTC. Tím se také Nigérie stává největším africkým bitcoinovým trhem. Třetí místo pak obsadila Čína s celkovým objemem obchodování 20 553 BTC za posledních pět let.

Bitcoin a začátky v Nigérii
Začátky masivního obchodování s Bitcoinem se datují do roku 2016 a jsou spojeny s nechvalně známým MMM Ponzi schématem. Ten sliboval svým investorům 30% měsíční návratnost investic spolu s dalšími lákavými bonusy.
Ponzi schéma MMM
Samotné Ponzi schéma bylo zahájeno v roce 2015. Sami sebe označovali organizátoři tohoto podvodu za fond vzájemné pomoci, kde si obyčejní lidé navzájem pomáhají. A to na Nigerijce očividně zapůsobilo, neboť do konce roku 2016 jich bylo do programu zaregistrováno více než 2,5 milionu. V roce 2017 byl podvod dokonán, kdy organizátoři i s investicemi zmizeli a zanechali mnoho lidí ve finančních problémech a dluzích.
Růst i po krachu MMM
Ani přes tuto smutnou událost se však Nigerijci k Bitcoinu neotočili zády. Koneckonců, Bitcoin byl pouze nástrojem, používaným k páchání trestné činnosti. Ve skutečnosti se MMM stalo bodem zlomu pro Bitcoin v Nigérii. Od podvodu s ukončením MMM zaznamenala tato kryptoměna v zemi obrovský růst. Obyvatelům Nigérie nabízí útěchu v krachující ekonomice se zkorumpovanou vládou.
Vzdělání a obchodování
Vzdělání o Bitcoinu se stalo v zemi dostupnějším víc než kdy předtím. Mladí a technicky zdatní jedinci využívají každou výhodu, kterou Bitcoin nabízí. Jedná se nejen o obchodování, ale i o přeshraniční převody peněz. Nigérie má nejrobustnější ekonomiku v Africe, ale její míra nezaměstnanosti je jednou z nejvyšších na kontinentu. Obchodování s Bitcoinem se stalo zdrojem příjmů pro spoustu mladých lidí v zemi, s ohledem na výkon aktiva od jeho vzniku.
Zahraniční platby
Nigerijci se rovněž potýkali s odesíláním a přijímáním plateb ze zahraničí, neboť tamní vláda v souvislosti s přeshraničními platbami zavedla přísná opatření. Stávající platební možnosti jsou neefektivní a příliš drahé. Převody trvají i několik dnů a vyžadují přísné požadavky KYC. Stále rostoucí počet Nigerijců tak nyní používá Bitcoin a další kryptoměny pro převody peněz, protože jsou levnější a rychlejší než tradiční kanály.
Zajištění proti inflaci
Někteří Nigerijci také používají přední kryptoměny jako zajištění proti jejich selhávající ekonomice a inflaci. Zdejší fiatová měna i nadále oslabuje vůči americkému dolaru. Zprávy potvrdily, že nigérijská míra inflace byla minulý měsíc 14,89%. Ceny potravin v zemi vyletěly na nová maxima.
Nejvíce Bitcoin trending země
Jak dokládají údaje ze společnosti Google Trend, v Nigérii skutečně roste zájem o Bitcoin.

Vyhledávání termínu Bitcoin
Na základě informací shromážděných Binance Research od ledna 2011, se Nigérie umístila na prvním místě ve vyhledávání slova Bitcoin. Tato informace byla ze strany Binance Research poskytnuta v září loňského roku.
Visualized changes in heat ranking of “Bitcoin” #BTC in Google search by each Country/Region from Jan 2011 to today.
Noticeably, relative search trends of "Bitcoin" within each country have shifted from West to East, and most recently, Africa. pic.twitter.com/9Gxx2CGJwr
— Binance Research (@BinanceResearch) September 26, 2019
Růst počtu aktivních uživatelů
Tento neustálý nárůst vyhledávání slova Bitcoin na Googlu jde ruku v ruce se zvyšujícím se nárůstem registrací na službách souvisejících s kryptoměnami, jako jsou peněženky nebo burzy. Například bitcoinová burza Paxful v říjnu letošního roku zveřejnila, že zaznamenala masivní 137% nárůst nových registrací z Nigérie, a to za období od ledna do září roku 2020. Na této P2P burze má tak v současné době registraci více než 600 000 zákazníků z Nigérie.
Další zpráva, kterou zveřejnil Blockchain.com, odhaluje, že v posledních měsících byla Nigérie nejvíce trendy zemí světa. Od konce prvního čtvrtletí roku 2020 zaznamenala tato webová peněženka 60% nárůst registrací ze strany nigerijských uživatelů.
Nigérie před ostatními africkými zeměmi
Nigérie je v současné době na africkém kontinentu jasnou jedničkou, co se týká přijetí Bitcoinu. I když se další země, jako například Jižní Afrika nebo Keňa, umístily v TOP 10 největších bitcoinových trhů na světě, Nigérie má před nimi očividný náskok. Mladá generace v Nigérii se učí novým věcem rychleji než jejich protějšky v ostatních afrických státech. Andrew Ameh, zkušený obchodník, který podporuje mládež v obchodování s kryptoměnami, vysvětluje:
„Nigérijská mládež je několik světelných let před ostatní mládeží po celé Africe, pokud jde o přijímání nových technologií. Měl jsem tu čest setkat se s některými z nich a mohu vám říci, že se Nigerijci učí tyto věci snadno.“
Závěr
Ameh očekává, že objem obchodu s Bitcoinem v Nigérii bude i nadále pokračovat v růstu. Nezapojená mladá populace začíná chápat, že ostatní mladí lidé v zemi těží z obchodních aktivit. A proto se budou chtít rovněž podílet na tomto trhu, zejména nyní, když je cena BTC vysoká. Andrew Ameh k tomu dodává:
„Když cena Bitcoinu stoupá tímto způsobem, touží většina Nigerijců koupit a ptají se – už jste slyšeli o Bitcoinu? Slyšeli jste o tom? Říkají, že je nyní 24.000 dolarů, 23.000 dolarů a je to další velká věc. Každý chce svůj vlastní spravedlivý podíl na dortu jménem Bitcoin.”
Nigérie rovněž letos v dubnu na svém území přivítala první bitcoinový bankomat. Stala se tak osmou africkou zemí, kde se BTC bankomat nachází.