Dnešním dnem vyprší 1 miliarda USD v bitcoinových opcích – co to znamená?

2.8
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Mnoho bitcoinových opcí, jejichž platnost dnes vyprší, se pohybují v rozmezí 11 000 až 12 000 USD, což je výrazně nad aktuální cenou BTC.

Podle údajů analytické společnosti Skew má dnes vypršet platnost kontraktů na bitcoinové opce v hodnotě téměř miliardy dolarů. Pozadu nezůstává ani Ethereum. Zde ve stejný den, tedy dnes, vyprší smlouvy na opce v hodnotě přibližně 450 milionů USD.

Toto dění by mohlo způsobit zvýšení volatility.

Co je to opce?

Opce je smlouva neboli kontrakt umožňující lidem v budoucnu nakupovat bitcoiny za předem dohodnutou cenu. Pokud jste tedy v polovině března uzavřeli opci, když Bitcoin měl hodnotu přibližně 4 000 USD, můžete ho do dnešního dne nakoupit za tuto cenu.

Podobně fungují také bitcoinové futures kontrakty, ovšem s výrazným rozdílem.  Bitcoinová futures smlouva vytváří smluvní závazek BTC koupit po skončení platnosti smlouvy. Obchodníci s opcemi nejsou smluvně zavázáni k výkupu bitcoinů, ale jednoduše mají možnost tak učinit.

Opce jsou velkým byznysem

Na Derebit, největší platformě pro tento typ smluv podle objemu, si obchodníci každý den vyměňují opce v hodnotě 57 milionů dolarů. Od včerejšího dne pak zbývá uplatnit prodej   kontraktů v hodnotě asi 2 miliard dolarů. To znamená, že dnes vyprší zhruba polovina. Ethereum je na tom podobně.

Co se tedy stane podle výzkumné zprávy společnosti Coin Metrics pro ETH?

„Tato událost pravděpodobně zvýší volatilitu cenových akcí po celý týden, protože obchodníci se budou snažit zajistit expozici na těchto pozicích, vypořádat se s nimi nebo případně podniknout opatření na spotovém trhu”

Charles Bovaird, viceprezident pro obsah v kryptoměnové výzkumné firmě Quantum Economics k této situaci uvedl:

“Jak se tyto smlouvy blíží k datu vypršení jejich platnosti, může volatilita prudce vzrůst.”

Dan Gunsberg, generální ředitel a spoluzakladatel kryptoobchodní platformy Hxro, uvedl, že značná část opcí se pohybuje mezi 11 000 a 12 000 USD – což je daleko nad současnou cenou bitcoinu cca 10 600 USD.

„Trh vám v tuto chvíli dává šanci 20: 1, že se do 25. září bude BTC obchodovat na hodnotě 11 000 USD nebo vyšší…..Ale je to krypto, takže nikdy nevíte.“

Bovaird k tomu dodal:

„Pokud velký počet držitelů kontraktů využije této možnosti nákupu bitcoinů před vypršením platnosti smluv, vytvořilo by to tlak na růst ceny. Stejně tak, pokud držitelé OPCÍ využijí své možnosti k prodeji, bude to vyvíjet tlak na snižování cen bitcoinů, Pokud však opční smlouvy vyprší, aniž by byly využity, nebudou na bitcoiny vyvíjet cenový tlak směrem nahoru ani dolů.”

Závěr

O bitcoinové obce je v poslední době obrovský zájem. Jak dnešní ukončení platnosti některých z nich ovlivní trh uvidíme až v průběhu následujících 7 dnů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Rozdíl mezi opcemi a futures je hlavně v tom, že u futures mají obě strany povinnost provést obchod. U opcí má prodávající (at už kupní, nebo prodejní opce) povinnost, zatímco kupující (opět je jedno, jestli kupní, či prodejní opce) má právo opci využít, nikoli však povinnost. Další rozdíl je v tom, že u futures má kupující i prodávající teoreticky neomezenou ztrátu/zisk, zatímco u opcí to platí jen pro prodávajícího – kupující má ztrátu limitovanou zaplacenou opční prémií. Nic ve zlém, nudím se :-D.

omgtard

nesmysl neco si nastuduj nejdrive!!

pietro

Hmm.. tak nám vysvětli, k čemu z vyjádření Zee Prime máš připomínky. Vše co napsal je pravdou. Ale třeba se od tebe dozvíme něco nového..

spot_img