Kryptoměnoví a filmoví fanoušci by měli zbystřit. Příběh OneCoinu, jednoho z největších Ponziho schémat, započal svou cestu na velká plátna. V jedné z hlavních rolí se představí hollywoodská hvězda Kate Winslet.
Podle informací, které přinesl webový portál Deadline, podepsala Kate Winslet smlouvu na jednu z hlavních rolí ve filmu Fake! Film vznikne na motiv knihy, pod kterou jsou podepsáni Jen McAdams a Douglas Thompson a která vypráví příběh podvodného schématu OneCoin.
Hvězdné obsazení
Producentkou filmu bude již zmiňovaná Jen McAdams, která sama patří mezi oběti tohoto Ponzi schématu. Scenář a režii si vzal na starost Scott Z. Burns, který režíroval například politické drama The Report (2019), pandemický trhriller Contagion z roku 2011 či akční trhák Bourneovo ultimátum (2007).
Co byl OneCoin?
Projekt OneCoin byl založen v roce 2014 v Bulharsku a s jeho vznikem se pojí jméno Ruja Ignatova. Ta projekt uvedla na trh jako „další Bitcoin„. Navzdory různým nedostatkům a spoustě rudých vlajek si projekt získal mezi širokou veřejností velkou popularitu.
OneCoin měl typickou strukturu víceúrovňového marketinkového schématu, v tomto případě s kryptoměnou. Sliboval, že OneCoin bude dalším Bitcoinem, i když nebyl podpořen blockchainem nebo sítí. Přes několik varování kryptoměnových osobností a vládních agentur zůstal OneCoin stále populární a stavěl se do role „my vs. oni“.
Jednou z mnoha obětí byla i Jen McAdams, která později založila skupinu pro oběti podvodu OneCoin. V jednom z rozhovorů sdělila, že ona, její rodina a přátelé investovali do projektu a ztratili více než 250 000 eur (298 800 $).
Co se stalo s Rujou Ignatovou – zakladatelkou projektu?
V roce 2017 se OneCoin bez jakéhokoli varování prostě vypnul. Jeho zakladatelka poté, co zjistila, že je sledována a vyšetřována vládním agentem FBI, zmizela a od října 2017 ji nikdo neviděl. V květnu loňského roku byla oficiálně obviněna z podvodu a praní špinavých peněz.
Její bratr Konstantin Ignatova, jednatel společnosti OneCoin, byl v březnu obviněn ze stejných skutků. Ten se po vzneseném obvinění rozhodl, že bude svědčit proti své sestře. Investoři společnost OneCoin zažalovali za podvod a celková odhadovaná ztráta se vyšplhala až na 5 miliard dolarů.
Závěr
Fake! není prvním uměleckým počinem, který se věnuje schématu OneCoin. Aktuálně probíhají práce také na televizním pořadu, který se nechal inspirovat podcastem British Broadcasting Corporation (BBC) o Ruje Ignatové.
Pamatujte si, že většina lidí byla do podvodných schémat nalákána pomocí odměn, dárků či vidiny pohádkového zbohatnutí. Je nutné si uvědomit, že nic na světě není zdarma a rozhodně ne na finančních trzích. Pokud něco vypadá až příliš dobře na to, aby to byla pravda, tak to většinou pravda také není.
Souhlasím, pak vznikl za***ný DasCoin a další věci.. Ale pozor, občas něco zadarmo opravdu je, a to Uniswap tokeny, pokud jste použili v minulosti dapp. Sám jsem z toho měl přes 2000$ a zadara.. Zázrak? Nevím.. 😀