Binance Webinář: Jak danit kryptoměny v Česku a na Slovensku

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Kryptoměny zažívají obrovský boom, máte v plánu si nějaké nakoupit, ale bojíte se finančního úřadu? Už jste si nějaké v minulosti koupili a nevíte jak peníze z kryptoměn vybrat a zdanit, abyste se nedostali do křížku s místními úřady?

Na tyto a další otázky vám odpovídali během exkluzivního webináře od Binance CZ a SK experti na oblast kryptoměn a daní, Michal Hanych, zakladatel simpletax.cz a simplelaw.cz a Lukáš Steiniger, zakladatel steinigers.com.

Nenechte si ujít celý záznam na videu níže! A koukněte také na Binance Black Friday Afterparty.

Základní Q a A o kryptoměnách a daních

Níže uvádíme výběr těch nejzásadnějších otázek, ale webinář obsahuje ještě odpovědi na další dotazy, proto doporučujeme jeho shlédnutí.

Michal: Problém není koupit kryptoměnu, problém je, když pak chcete kryptoměnu prodat. 

V ČR pokud nakoupíte a prodáte krypto, spadnete do kategorie ostatních příjmů. To je kategorie zdaněná 15% daňovou sazbou. Daníte rozdíl mezi cenou, za kterou jste nakoupili a cenou, za kterou prodáváte. Můžete si vybrat buď FIFO nebo aritmetický průměr. Osvobození v ČR není žádné, ani není žádná částka, pro kterou by to neplatilo. Jen zaměstnanec nemusí řešit vedlejší příjmy do 6 000 a do 15 000 pokud nemáte žádné další příjmy a nemusíte podávat ani přiznání k dani z příjmů. Nejde o příležitostný výdělek.

Dariusz: Co je potřeba mít připravené pro podání daně?

Michal: U malých částek není potřeba mít nic, daní se paušálně. Pokud evidovat, tak kolik odešlo z bankovního účtu, za kolik jste koupili a co – stačí v tabulce v excelu. Kryptoburzy jsou schopné poskytnout výpis pro daytrading nebo lze udělat printscreen v pdf.

Dariusz: Krok za krokem co je třeba udělat? 

Michal: Podáte daňové přiznání, do 1. dubna 2021, pokud máte poradce, tak o tři měsíce později. Potřebujete vědět, kolik byly vaše příjmy – peněžní i nepeněžní, dosažené směnou. Nelze se vyhnout zdanění výměnou kryptoměn za něco jiného, třeba dům nebo auto. Poté je potřeba spočítat výdaje a to je vlastně vše. Finanční úřad to podle zkušeností příliš nezkoumá, ale je potřeba mít výdaje odůvodněné.

Dariusz: Jaké jsou postihy, když to nezdaníš?

Michal: Nejhorší postih může být, že vás zavřou. To se může stát u částky nad 5 milionů. U částky od 50 000 do 5 milionů je to spíš na podmínku, do 50 000 zkrácené daně to není trestné. Nicméně FÚ daň doměří, plus zaplatíte 20 % penále, plus úrok z prodlení.

Všechny další otázky o zdanění, najdete v přiloženém videu!

Celý záznam Webináře o zdanění kryptoměn

YouTube video

Ve videu výše, byste se měli získat odpovědi na všechny otázky, které budete ke zdanění kryptoměn potřebovat. Tak přejeme příjemné sledování 🙂

Pokud už jste event viděli, rádi bychom oznámili Binance Black Friday Afterparty

Rádi bychom vám také oznámili Binane akci, kde vybraným účastníkům zdvojnásobí burza vklady. Více info o Binance Black Friday Afterparty.

Binance pořádá Black Friday Afterparty pro CZ a SK uživatele

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

nepochopim proc investice treba v akciich jsem danove osvobozen po 3 letech a platim jen 15%divi.
krypto zrejme bude jina kava – jen ti chytrejsi pochopi.

ppetr1

jen podotknu dusledek – stat dostane ohledne krypto totalni hovno – to je naprosto holy fakt.
takto by dostal alespon DPH z utraty obcanu co krypto maji a budou jej pouzvat i k platbam.

Petr 2

Tak už jsem fakt reagovat nechtěl ale musím, opět jsi pobavil , alespoň je tady veselo .
Dál se k problematice dani z krypta či akcii nebudu vyjadřovat.

E15

To je jednoduché, zákon o dani z příjmu s něčím jako kryptoměny prostě vůbec nepočítá, takže propadly sítem všech osvobození.

Kalim

Napadlo mě, co kdybych dostal od kamaráda 1 btc, ten bych za 2 dny prodal jako nevhodný dar. tak budu danit jen zisk který by mi v případě těch dvou dnů co ho vlastním vznikl? A ten kamarád co mi ho daroval bude něco danit? když ho daroval a měl z něj prd ?

E15

Danil bys už ten dar jako takový (pokud teda s kámošem neuzavřete registrované partnerství, resp. nebudete žít ve společné domácnosti :-)). Za ty dva dny bys danil rozdíl mezi cenou za kterou jsi ho prodal a cenou kterou měl, když ti ho dal. Kamarád nebude danit nic.

Ondra

Takže pokud jsem zaměstnanec a vyberu 5999 Kč zisku ročně, tak nemusím nic řešit.

buddd

Když nakoupím na alze notebook v hodnotě 200 000 za BTC a do 30 dnů vrátím, pošlou mi btc nebo peníze na účet? jak s tím pak naložit

E15

Zajímavá otázka, zeptal bych se na Alze ;-)).

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: