Binance Webinář: Jak danit kryptoměny v Česku a na Slovensku

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Kryptoměny zažívají obrovský boom, máte v plánu si nějaké nakoupit, ale bojíte se finančního úřadu? Už jste si nějaké v minulosti koupili a nevíte jak peníze z kryptoměn vybrat a zdanit, abyste se nedostali do křížku s místními úřady?

Na tyto a další otázky vám odpovídali během exkluzivního webináře od Binance CZ a SK experti na oblast kryptoměn a daní, Michal Hanych, zakladatel simpletax.cz a simplelaw.cz a Lukáš Steiniger, zakladatel steinigers.com.

Nenechte si ujít celý záznam na videu níže! A koukněte také na Binance Black Friday Afterparty.

Základní Q a A o kryptoměnách a daních

Níže uvádíme výběr těch nejzásadnějších otázek, ale webinář obsahuje ještě odpovědi na další dotazy, proto doporučujeme jeho shlédnutí.

Michal: Problém není koupit kryptoměnu, problém je, když pak chcete kryptoměnu prodat. 

V ČR pokud nakoupíte a prodáte krypto, spadnete do kategorie ostatních příjmů. To je kategorie zdaněná 15% daňovou sazbou. Daníte rozdíl mezi cenou, za kterou jste nakoupili a cenou, za kterou prodáváte. Můžete si vybrat buď FIFO nebo aritmetický průměr. Osvobození v ČR není žádné, ani není žádná částka, pro kterou by to neplatilo. Jen zaměstnanec nemusí řešit vedlejší příjmy do 6 000 a do 15 000 pokud nemáte žádné další příjmy a nemusíte podávat ani přiznání k dani z příjmů. Nejde o příležitostný výdělek.

Dariusz: Co je potřeba mít připravené pro podání daně?

Michal: U malých částek není potřeba mít nic, daní se paušálně. Pokud evidovat, tak kolik odešlo z bankovního účtu, za kolik jste koupili a co – stačí v tabulce v excelu. Kryptoburzy jsou schopné poskytnout výpis pro daytrading nebo lze udělat printscreen v pdf.

Dariusz: Krok za krokem co je třeba udělat? 

Michal: Podáte daňové přiznání, do 1. dubna 2021, pokud máte poradce, tak o tři měsíce později. Potřebujete vědět, kolik byly vaše příjmy – peněžní i nepeněžní, dosažené směnou. Nelze se vyhnout zdanění výměnou kryptoměn za něco jiného, třeba dům nebo auto. Poté je potřeba spočítat výdaje a to je vlastně vše. Finanční úřad to podle zkušeností příliš nezkoumá, ale je potřeba mít výdaje odůvodněné.

Dariusz: Jaké jsou postihy, když to nezdaníš?

Michal: Nejhorší postih může být, že vás zavřou. To se může stát u částky nad 5 milionů. U částky od 50 000 do 5 milionů je to spíš na podmínku, do 50 000 zkrácené daně to není trestné. Nicméně FÚ daň doměří, plus zaplatíte 20 % penále, plus úrok z prodlení.

Všechny další otázky o zdanění, najdete v přiloženém videu!

Celý záznam Webináře o zdanění kryptoměn

Ve videu výše, byste se měli získat odpovědi na všechny otázky, které budete ke zdanění kryptoměn potřebovat. Tak přejeme příjemné sledování 🙂

Pokud už jste event viděli, rádi bychom oznámili Binance Black Friday Afterparty

Rádi bychom vám také oznámili Binane akci, kde vybraným účastníkům zdvojnásobí burza vklady. Více info o Binance Black Friday Afterparty.

Binance pořádá Black Friday Afterparty pro CZ a SK uživatele

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: