Mark Zuckerberg má další odpověď na Bitcoin

5
(2)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Loňská reakce proti plánované digitální měně společnosti Facebook Inc., Libra by byla nejhorší noční můrou většiny generálních ředitelů. Vlády a regulační orgány spojily zbraně, aby odrazily vnímanou hrozbu pro měnovou suverenitu, finanční stabilitu a ochranu údajů. Čím více se Mark Zuckerberg snažil ujistit politiky o finančním začlenění a inovacích, tím více to znělo, jako kdyby šéf tabáku popíral návykovost cigaret. Dokonce uznal problém slovy: „Chápu, že pro to nejsem ideální posel.“

Nové jméno Diem

To ho neodradilo. Zuckerber  se připravuje na druhý pokus o spuštění Libry příští rok. Došlo k několika změnám: Libra se nyní nazývá Diem (jako Carpe diem) a její členská rada má v čele Stuarta Leveye, jehož působení v americkém ministerstvu financí a HSBC Holdings Plc z něj dělá “směsku” Beltway a bankovnictví. Už se nebude hovořit o odměnách pro členy ve formě „investičních tokenů“.

Technicky je Facebook pouze jedním z 27 členů Diem a Diem tvrdí, že se jedná o nezávislou organizaci – Facebook poskytne elektronickou peněženku. Tento projekt však vytvořil a financoval Zuckerberg a šestičlenná rada sdružení zahrnuje také Davida Marcuse, vedoucího v oblasti kryptoměny Facebooku.

Největším novým ústupkem regulačním orgánům je, že Facebook již nebude vytvářet jedinou globální měnu. Spíše než vytvářet syntetickou Libru z měnového koše, Diem bude tvořen několika stablecoiny v jedné měně. Přeměna dolaru nebo eura na digitální Diem by byla transakcí one-to-one, s malou šancí na divokou volatilitu na úrovni BTC nebo narušení fiat měn.

Spíše elektronická hotovost

Tato prosba o legitimitu naznačuje, že se Facebook více než revoluční kryptické sny bitcoinerů přiklání k druhu elektronické hotovosti nabízené společností PayPal Holdings Inc. nebo Alibaba Group Holding Ltd. Digitální dolar, který je převoditelný kdekoli a kdykoli, by teoreticky mohl být pro spotřebitele lákadlem (i když v praxi je příčinou pomalých transakcí spíše regulace než technologie). Teunis Brosens, hlavní ekonom ING, počítá s tím, že Diem může skončit jako obyčejná peněženka s „elektronickými penězi“. Expert na blockchain David Gerard to nazval „Paypal, jen je to Facebook“.

Hlavně tu část o Facebooku by měly vlády hlídat. Firmy elektronických peněz často začínají s kartami Visa. Facebook se spolu s platformami WhatsApp a Instagram může pochlubit 3 miliardami uživatelů měsíčně. Pokud by každý z nich generoval tržbu 6 USD, představoval by Diem přes noc tok příjmů 18 miliard USD.

Poté, co americké regulační orgány tento měsíc obvinily Facebook z nespravedlivého zneužívání jeho tržní síly k monopolizaci sociálních médií, bude v této nové aréně férově soutěžit nebo drtit konkurenci? Představte si, že by reklamní smlouvy Facebooku byly jednoho dne vázány na Diem, nebo kdyby zneužil svůj přístup k finančním údajům zákazníků.

Vlk v rouše beránčím

Pravděpodobně je zapotřebí více regulací. Jak uvedl německý ministr financí Olaf Scholz s odkazem na změnu názvu Libry, a nazval ji „vlk v rouše beránčím“.

Zákonodárci se možná ptají, zda Facebook potřebuje bankovní licenci. Zuckerberg bude bezpochyby tvrdit, že Diem je sdružení nezávislé na jeho říši. To je trochu jako Potěmkinova vesnice osídlená platebními společnostmi, neziskovými organizacemi a fondy rizikového kapitálu.

Závěr

Facebook dokonce navrhuje, aby centrální banky jednoho dne používaly Diem blockchain k vydávání digitálních měn, podobně jako čínské testování digitálního jüanu. Nikdo by neměl podceňovat odhodlání Zuckerberga uvést tento produkt na trh. Tváří v tvář rozšířené kritice se znovu v plné síle vrací.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře