Neoficiální referendum na blockchainu ve Venezuele

5
(3)

Zprávy a souhrny

V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Minulý týden uspořádal venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó neoficiální referendum poháněné blockchainovou platformou. Referendum bylo reakcí na výsledek nedávných parlamentních voleb v zemi a své hlasy v něm odevzdaly miliony Venezuelanů.

Referendum na blockchainu

Tohoto referenda se zúčastnilo více než 6,5 milionu Venezuelanů, kteří rozhodovali o tom, zda má současný venezuelský prezident Nicolas Maduro rezignovat na svou funkci nebo zda má zůstat u moci a dále o tom, zda mají být obnoveny mezinárodní vztahy, které by vedly k řešení humanitární krize a k záchraně demokracie. Referendum proběhlo v době mezi 7.12. – 11.12. 2020 jako reakce na výsledek nedávných parlamentních voleb v zemi.

Referendum se uskutečnilo přes platformu Voatz, prodemokratickou aplikaci založenou na blockchainu, kde mají občané možnost bezpečně a transparentně hlasovat. Voatz je přímo integrována do chatovací aplikace Telegram, která je široce využívána kryptografickou komunitou.

Taková platforma byla již dříve použita ze strany úřadů v Západní Virginii, Coloradu a Utahu. Na druhou stranu je rovněž potřeba zmínit, že mnozí jsou stále skeptičtí k této nové technologii. Ta byla předmětem kontroverze zejména kvůli obavám o bezpečnost.

Juan Guaidó se rozhodl k uspořádání tohoto referenda z důvodu bojkotu parlamentních voleb, které označil za rozsáhlý podvod. Po nich převzala Madurova administrativa kontrolu nad Národním shromážděním, kde si nárokuje vítězství o 70%, ačkoliv Juan Guaidó a mnoho představitelů dalších zemí taková čísla popírají.

Bezpečnost platformy

Emilio Graterón, koordinátor tohoto neoficiálního referenda, okomentoval bezpečnost, kterou tato platforma přinesla. Graterón uvedl, že se hlasující mohou cítit naprosto bezpečně a nemusí mít obavu, že by jejich identita byla ohrožena tím, že skončí v rukou Madurovy vlády:

„Tento proces je spolehlivý a lidé, kteří se zúčastnili, mají svou identitu chráněnou. Nebude existovat žádná stopa po účasti v referendu. Všechny hlasovací lístky budou ihned po dokončení referenda zničeny.“

Blockchain

Je známo, že technologie blockchain je schopna poskytovat řadu funkcí, které jsou důležité pro dodržování spravedlivých hlasovacích standardů, jako je decentralizace, transparentnost a neměnnost.

Hlasování založené na blockchainu může občanům poskytnout bezpečné, důvěryhodné a transparentní hlasování ve volbách. Technologie blockchainu může uživatelům umožnit, aby se před hlasováním ověřili pomocí biometrických nebo identifikačních údajů. Uživatelé pak mohou odevzdat své hlasy anonymně a transparentně.

Díky schopnosti ověřit, odkud každý hlas pochází, aniž by jednotliví voliči byli konkrétně vázáni na své hlasy, může být technologie distribuované účetní knihy schopna poskytnout nový způsob, jak zajistit spravedlivý a demokratický volební systém v zemích, kde jsou lídři zkorumpovaní a podvody jsou běžnější.

Závěr

20.listopadu 2020 vyjádřila venezuelskému opozičnímu vůdci podporu společnost Circle, která ho dokonce označila za nově zvoleného prezidenta. Ve stejném oznámení společnost uvedla, že ve spolupráci s americkým fintech inovátorem Airtm a koordinací s americkou vládou by mohla nabídnout Guaidóově vládě svou podporu prostřednictvím fondu, který využívá USDC.

Dohady kolem volebních výsledků převládají v místech po celém světě. Vzhledem k tomu, že je bezpečnost těchto decentralizovaných hlasovacích platforem založených na blockchainu velmi silná, můžeme se v budoucnu setkat s její masivnější implementací.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: