Blockchain ano, jen ne pro volby?

3
(3)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V kryptosvětě se děje mnoho věcí. Najdete zde přehled těch nejzajímavějších z nich. Je blockchain vhodný pro volební systém? A jak ve světě vnímají Bitcoin?

Změna bez povšimnutí

Cena Bitcoinu se i nadále pohybuje. Měna za týden vzrostla o více než 12 % a pohrává si s 18 000 USD. Bitcoin nezasahuje jen americký dolar. Rovněž zasahuje historická maxima mezi ruským rublem, kolumbijským pesem, brazilským realem, tureckou lirou a súdánskou librou. Jeho vzestup, nyní 375 % nad bod, který investor zlata Peter Schiff omylem nazval dnem Bitcoinu, nevyhnutelně způsobuje, že se analytici ptají, jak vysoko může dosáhnout.

Předpovídá se, že Bitcoin brzy dosáhne 22 000 USD, s odvoláním na HODL a financování, pokles rezerv a růst institucionální akumulace. Investor Mike Novogratz si troufá předpovídat růst na 65 000 USD. Thomas Fitzpatrick, hlavní analytik Citibank, se dívá vysoko. Ve zprávě zaměřené na institucionální klienty banky předpověděl do prosince 2021 cenu 318 000 USD.

A navzdory současnému vzestupu Bitcoinu a jeho pozitivnímu směru se vše děje velmi tiše. Zatímco Bitcoin pomalu ale jistě směřuje k 20 000 USD, mainstreamový tisk si sotva všiml současného zvýšení cen.

Přeci jen se někdo našel

V Číně si toho ale všimla alespoň jedna banka. Čínská stavební banka si vybrala digitální burzu Fusang k vydání dluhových cenných papírů v hodnotě 3 miliard dolarů. Dluhopisy by byly tokenizované a směnitelné za Bitcoin. Ale zatím se tak nestalo. Krátce po oznámení Fusang uvedl, že vydání bude odloženo až do dalšího oznámení „na žádost emitenta“.

V USA Jay Clayton, předseda Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států, oznámil, že opouští svůj post. Clayton dříve investorům do BTC řekl, že bez silné regulace nemohou očekávat, že budou obchodovat na burzách hlavního proudu.

Blockchain ano, jen ne pro volby

Blockchain však i nadále nalézá nová využití. Společnost IBM se spojila s německým výrobcem textilu Kaya & Kato, aby pomocí blockchainu sledovala dodavatelské řetězce v módním průmyslu. Letiště Albany v New Yorku využívá blockchain ke sledování čistoty. BitPay zavádí novou službu, která umožní podnikům provádět platby pomocí kryptoměn. A Cointelegraph využívá Rarible k nabízení NFT jednotlivých vydání svých ilustrací.

Ale blockchain by se na chvíli měl chtít vyhnout hlasovacím systémům. Bezpečnostní experti na MIT tvrdí, že používání technologie blockchainového hlasování může zvýšit riziko hackerů, kteří by se snažili manipulovat s volbami.

Pro kryptoměnové novináře to však není dobrá zpráva. Binance žaluje Forbes a dva z jeho novinářů. Forbes tvrdil v článku, že Binance měla plán, jak se vyhnout americkým regulačním orgánům. Společnost toto obvinění popírá a požaduje náhradu škody.

Závěr

Je spekulativní, zda by blockchain neodvedl lepší práci u voleb, než klasický systém. Nicméně, jakmile cena vyroste nad 20 000 USD, budou Bitcoinu opět plné noviny.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

dobrej clanek a spravna uvaha.
retail si zatim neuvedomuje ze btc jsou deflacni penize – az na to prijdou pak uz bude pozde.institucialni investori si to dnes uz uvedomuji – proto btc roste a bude rust.
az si toho vsimnou centralni banky pak to teprve bude masakr.
jeste spousta lidi si nevsimlo ze btc je delitelne 100 mio. az bude 1satosi jeden cent – jakou hodnotu bude mit jedno btc :-)))))
90% lidi to neni schopno spocitat :-))

Jaroslav

Nebude nutné nic počítat. Prostě se BTC da mimo zákon a bude konec. Všechny centrální banky to vědí a proto to neřeší. Budou mít vlastni krypto kdyz uz

Prostě BTC utnou za vteřinu. Ale zatím je to 0.1% objemu obchodů. Tak se nikdo nevzrušuje. U 3% už na to kleknou.

Reklama: