23.11.20 Technická analýza BTC/USD – Překoupenost na svém vrcholu, vyplatí se obezřetnost? (Update)

4.6
(13)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Nervozita na kryptotrzích roste, ceny padají • ZCoin pod 51% útokem • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Ačkoli bitcoiny zpočátku vzrostly na 38...

[Večerní souhrn článků] • Centrální banka Francie úspěšně vyzkoušela CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

V rámci dnešní analýzy se po dvou dnech zaměříme zase na Bitcoin (BTC). Na krátko jsme si udělali i od Bitcoinu pauzu analýzami na altcoiny jako je XRP, ZEC a IOTA s BCH. Technicky vzato Bitcoin za posledních pár dní nikam nepokročil – největší pohyb se odehrál v první polovině minulého týdne a pak je to spíše stranový.

Update 17:20

Tak se vcelku slušně vylilo zlato. Pamatujete, jak jsem říkal, že je Bitcoin takový kanárek kapitálového trhu? Proč by to nemohlo nyní být tak, že je tím kanárkem zlato? Dolar každopádně posílil a proto žlutý kov tímto způsobem zareagoval. Uvidíme tedy, jestli i Bitcoin bude mít odezvu. 


Každopádně je vcelku jisté, že se tento týden rozhodne o průrazu all time high. Cena je pouze kousíček od pokoření tři roky starého maxima, což je docela nevšední událost. Je však potřeba neustále myslet na to, že trh je nesmírně překoupený a historicky aktuální stav předznamenával tvrdý dump.

Když bych měl okomentovat sentiment na trhu, tak ryzí chamtivost je všudypřítomná – je neuvěřitelné, jak jsou lidi nepoučitelné plémě, díky čemuž se historie neustále opakuje. Určitě je třeba poznamenat jednu věc a to jest, že se blíží konec roku. Nynější čas je na korekci ideální doba. Vlastně by dávalo smysl, když by na přelomu listopadu/prosince začala. Pak následoval rychlý pokles, poté dva až tři týdny stranový pohyb a na začátku roku momentum opětovně nabere sil.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Poslední zavřená týdenní svíce za těch předešlých asi šest týdnů vizuálně nejvíc bullish nádech. Tělo velké, horní knot malý – to je fajn v grafu mít. Vlevo v grafu se tedy podívejte na poslední prosincovou bullish svíci, která je vizuálně naprosto identická s tou aktuální. Sami můžete vidět, že ta svíce sama o sobě nijak nenaznačovala, že by za okamžik měl nastat drop pod 12 000 USD.

V podstatě dost škaredý bull trap, protože retail většinově na něco takového nedokáže včas zareagovat. Tím chci naznačit, že může dojít k úplně stejnému kolapsu i nyní. S tím rozdílem, že není důvod kalkulovat s propadem v jiném smyslu, než jako o obyčejné korekci do protitrendu. Podle Volume profile začíná likvidita až právě na těch 12 000 USD – jestli to mám říct po lopatě, tak kurz při poklesu nemá moc důvod se výš zastavit.

Leč může dojít k tomu, že na trhu začne tvorba rovnováhy ve vyšších cenových relací. Ale to my nevíme, dokud se tak nestane. Proto je asi lepší kalkulovat s poklesem k S/R levelu, který se alespoň blíží k fair value. Mimoto je cena dost daleko od 20týdenního klouzavého průměru – během předešlého bull runu měl trh tendenci se k němu vracet. Navíc jsme u ročního pivotu R2, kde je konfluence s horní stěnou zakresleného broadening wedge.

Indikátory

RSI je na 85 bodech – to je hodnota, kterou by nikdo na světě neměl brát na lehkou váhu. Možná bude mít trh ještě sílu se vyhoupnot na 90 bodů, ale musíme přihlížet i na třídenní a denní TF. Co se MACD týče, tak jsem překonali čísla z léta 2019.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

U třídenního grafu chci rozebrat především indikátory – RSI je na 90 bodech a musím podotknout, že historicky je to nejčastější maximum. Během předcházejícího bull runu znamenalo 90 bodů hlubokou korekci. V roce 2013 šplhaly čísla až téměř na 100 bodů, ale tehdejší podmínky na trhu s Bitcoinem byly naprosto odlišné – minimální kapitalizace, málo velkých hráčů na trhu – jediný market maker si pak mohl s trhem dělat, co se mu zlíbilo.

Třídenní histogram MACD je vůbec nejvýš od roku 2017. U Stochastic RSI jsme na těch 100 bodech už neuvěřitelný měsíc – něco podobného se málokdy vidí. Navíc máme technický důkaz toho, že trh se dost změnil. Dotyk křivek s vrcholem předtím vždy znamenal hned propad. Tentokrát nikoliv. Na závěr si u grafu před vámi všimněte sklonu trendové diagonály – do očí bijící parabola.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Sobotní denní svíce má close v podobě spinning top. Nicméně jsem do grafu zaznačil další dvě stejné svíce. Spinning top je neutrální svíce, ale v závěru paraboly může klidně předznamenávat drop. Všimněte si, že po prvních dvou spinning top následoval slabší pokles nebo pohyb do strany. Nedělní svíce je důkazem, že trh i tentokrát na tuhle konkrétní svící zareagoval negativně a zatím asi nejvíc.

Indikátory

Na denním RSI je malá divergence, ale who cares. Takových v grafu bylo – v silném bull trendu se vyplatí hledat hlavně býčí divergence. Medvědí divergence v expanzivních cyklech mají mnohem slabší váhu. Analogicky to samozřejmě platí pro medvědí trend.

Ruku do ohně bych za to nedal, ale na první dobrou moje oči v grafu rozeznávají reverzní Head & Shoulders. Jestli dojde k průrazu zakresleného neckline, tak počítám se silnějším prodejním tlakem. Klidně by z toho mohl být první větší impuls pro hlubší sestřelení ceny. Jo, jinak po tom breakoutu z rostoucího trianglu expanze hned selhala – to je vůbec poprvé za ty týdny.

Na 15minutovém grafu moje oči na oplátku vidí inverzní Head & Shoulers – jaké to paradoxy. Jestli cena prorazí, tak třeba ještě Bitcoin o pár stovek dolarů povyroste. Jestli ale překoná ATH z roku 2017? Kdo ví. Každopádně podle Volume profile je POC na 17 689 USD, což je blízko cenového supportu. Jestli zmíněná hranice padne, tak trh dostane impuls pro paniku – pod tím má totiž dost longařů svoje stop lossy.

Závěr

Tak nám pumpl Bitcoin, pumply i alty. Takže teď už stačí Bitcoin jenom propláchnout a najít silné a slabé místa na trhu. Jednou ze slabých míst je i retail, který od těch 12 000 USD honem honem naskakuje. Je to jak časovaná bomba, která způsobuje ty nenadále emotivní cenové pohyby.

Tentokrát to jiné nebude – ke korekci brzy dojde a objeví se strašně rychle. Drop o 3 000 USD do jedné hodiny? Nic zvláštního v současném prostředí. A posléze ta panika na sociálních sítí ve stylu: „Should I sell?!?“. Opravdu, lidi jsou nepoučitelní.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

33 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
33 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře