21.11.20 Technická analýza XRP/USD a ZEC/USD – Altcoiny zběsile pumpují, konečný odraz ode dna?

4
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin (BTC) sice včera prorazil z toho rostoucího trianglu, ale žádný valný růst poté nepokračoval. Což je právě neskutečně živná půda pro altcoiny, které pak mají tendenci pumpovat jako o závod. Pokud jste hodleři a nakupovali jste na all time low, tak jste za to určitě rádi, ale ono to pumpuje stylem, že se to nedá ani rozumně chytat.

Krásným příkladem je nyní XRP, které v noci prorazilo a bylo to právě tak agresivní, že snažit se to chytit, tak by to byl dost riskantní gamble. Ten průraz byl očekávaný, protože na trhu se vytvořilo definitivně dno a zároveň se struktura trhu pomalu zakulacuje do konvexní podoby. Ale i tak se člověk moc nedokáže připravit na takový pump.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Proto jsem pro kontrast vybral jiný coin, kde je obdobná situace jako na XRP před pumpou. Myšlenou mincí je Zcash (ZEC), kde struktura trhu jednoznačně vypadá na přípravu k breakoutu. Ale zase to bude určitě extrémně rychlé, a proto každý sám musí zvolit dopředu strategii, která mu pomůže vypořádat s aktuálně dynamickým vývojem.

Aktuální situace na 1W TF XRP/USD

Začneme tedy prvně s týdenním grafem XRP, kde jde vcelku dobře poznat, že na dně downtrendového trhu se konstruuje dno, které má jednak podobu inverzního Head & Shoulders a konvexní podobu (písmeno U). Jo, a mimoto má trh z posledních asi dvou let podobu falling wedge s bullish pozadím. Co se týče tedy patternů, tak je tu neuvěřitelná konfluence rovnou tří známých bullish struktur.

Proto bychom klidně mohli tvrdit, že tou včerejší a dnešní pumpou se na 95 % ukončil bear trend, který trval od počátku roku 2018. Asi se nyní především začátečníci ptají, zda do té dlouhé zelené týdenní svíce mají naskočit. Na to vám neodpovím, protože je to pouze vaše odpovědnost. Já vám akorát můžu říct svuj vlastní názor a to je, že je určitě lepší počkat si na throwback k některému silnému supportu.

Ta pumpa se totiž nedala žádným rozumným způsobem chytnout, a proto je mnohem více bezpečné být trpělivý, počkat si na korekci a pak akorát naskočit do rozběhnutého býčího trendu. Zase tedy musíme hledat konfluenci a ta je dle mého skromného názoru u cenové hranice 0,31889 USD. Proč právě tam? Je tam zároveň point of control dle Volume profile a neckline zakresleného Head & Shoulders. Když bych to měl říct polopatě, tak je tu jaksi několik faktorů, které zde zvyšují šanci na odraz ceny.

Zapomněl jsem to do grafu zaznačit, ale cena 0,38 USD je zrovna dost relevantní rezistence a kurz na ni právě útočí. Pokud se však povede průraz, tak jsem dost skeptický ohledně toho, zda se cena vůbec vrátí do výše řečené oblasti s konfluencí. Leč, když se podíváte do historie na podobně velké týdenní svíce, tak zjistíte, že po nich většinou korekce nastala.

Indikátory

Nynější hodnoty RSI jsou 74 bodů, takže jsme v překoupené oblasti. Tak vysoko týdenní RSI u trhu s XRP od počátku roku 2018 nebylo. Co se týče MACD, tak i přes ten bearish cross se trh vydal úplně na opačnou stranu. Z hisrogramu vidíme, že to aktuální momentum je extrémně silné.

Aktuální situace na 1D TF ZEC/USD

Nyní přejdeme na denní graf s mincí ZEC, kde to nyní též vypadá na brzký breakout. Není to ovšem tak mohutná struktura jako na předešlém trhu, ale v kontextu krypto trhu to vskutku stačí na pořádný “vejvar”. Point of control je každopádně u S/R levelu 63,84 USD a cena v těchto chvílích útočí na tu zakreslenou rezistenční trendovku.

Aby mohla cena pokračovat v růstu, tak je nutné tu diagonálu prorazit. A vzhledem k tomu, jaké je na trhu s altcoiny zrovna momentum, tak se začíná kalkulovat s tím, že dneska k breakoutu dojde. Nebo možná zítra? To vám nikdo neřekne přesně, protože věštecké schopnosti neexistují. Hrajeme si pouze s aktuálními možnostmi na trhu a člověk proto potřebuje mít připravenou strategii.

Jsou tu tedy tři možnosti – počkat si na lepší cenu, kde je dobrý poměr Win/Loss a pak doufat, že trh konečně prorazí. Další možnost je „skočit“ do trhu ve chvíli, kdy průraz probíhá. Avšak tahle strategie je nesmírně agresivní, riskantní a emočně náročná– nováčci by nic takového proto dělat neměli.

Nejkonzervativnější možností (a nejbezpečnější) je počkat si po průrazu na throwback k původně rezistenční diagonále. A na základě následné reakce ceny se rozhodnout, co dál. Zase se vyplatí v těchto chvílích hledat konfluenci.

Indikátory

Co se týká indikátorů MACD a RSI, tak to pouze odbydu tím, že jsou v těchto chvílích neutrální. Jakmile se ovšem momentum na indikátorech začne rapidně zvedat, tak roste šance, že trh spěje k prolomení.

Závěr

Dnešní analýza byla hodně edukační, tak doufám, že jste s tím neměli problém. Vlastně je i mým dlouhodobým cílem, abyste se z těch analýz něco přiučili. V mém publikovaném textu se zkrátka nedozvíte, kde, kdy nakoupit. Ani se nedozvíte, kde se zítra ocitne cena.

Spousta „analytiků“ to bohužel dělá a to je strašně špatně. Buďte proto opatrní a nehledejte žádné zkratky – tou dlouhou cestou se učíte, což je něco, co vám nikdo nevezme. Dnes bylo dost mouder, tak zase zítra.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Hodnocení článku :
     

jen bych podotknul,že se připravit dalo… signálů na nákupy do hodlu na nízkých cenách a času bylo spousta,kopit dole a HODL,tak se da v žačinajicim bulrunu nenechat si ty pumpy utect 😀

Rob

To je právě ta neskutečná vlastnost kryptoměn, že takové ty echt chamtivce vypláchnou (a ti pak křičí na fórech, jak je všechno špatně). Nedokážu si osobně představit člověka, který by chtěl na krypto trhu něco stihnout s jen malým předstihem, protože tenhle ten, když se rozhodne, tak hrají roli snad i vteřiny. Já bych dříve zešedivěl stresem. Navíc kryptoměny jsou tak šíleně volatilní, že většinou pákaře (nutno podotknout, že nejsem přítelem tohoto typu obchodu, který z korekcí trhu dělá rovnou finanční krize, protože nutí k opuštění pozic) prostě vypláchnou a je jedno jakým směrem. Vidina rychlého zbohatnutí na kryptoměnách jednoduše nefunguje, pokud tedy zrovna nemáte extrémní štěstí. Ideální je být fanouškem daných technologií. Jen tak se dá stihnout cokoliv, protože času je opravdu habaděj, celé roky, akorát člověk musí vědět, co chce a proč. A samozřejmě akceptovat absolutní míru rizika. A i za YFI jsem rád. Ne, že bych něco takového přímo vlastnil, ale už jen kvůli těm haterům, co měli naděláno hned při prvním hlubším propadu (podle mě v té ještě vyšší míře volatility YFI má prsty extrémně malé množství minci) a všude křičeli a nadávali. Tím jen dokazovali, že o samotné technologii a podstatě YFI neví nic a ani nechtějí vědět – jen se vezou na vlně FOMO. Každému, kdo má YFI a myslí to vážně, přeji mnoho zdaru. Měl nějaké ty porodní bolesti, ale uvidíme. Já to budu klasicky pozorovat s povzdálí.

ryban.mark

Treba si pockat aspon na 50% prepadod lokalneho maxima alebo ATH.
Ale to moze trvat pokojne aj 1 rok az 2.

Po dosiahnuti ATH u BTC sme spadli do 75% chvilu na to.

Potom velky prepad koncom roku 2018 a to do 60%
A dalsi hlboky prepad bol zaciatkom tohto roku do 65%.

Uz 3 krat sme spadli o vyse 50% v priebehu par mesiacov, vtedy treba naskakovat.

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Rob

Souhlas. Trhy mají zajímavou vlastnost. To, co člověk potřebuje hned, trvá mnohem déle, než by býval chtěl a naopak když by měl rád dostatek času, jede to jak splašený koně. To je jen tak mimo téma. Jinak máte pravdu. Taky myslím, že to klidně může být na rok až dva. Každopádně YFI sleduji se zájmem. Díky moc za odpověď! 🙂

KarelK
Hodnocení článku :
     

Aaaaa

Poslední editace 3 let před přes KarelK
E15

Většina Joudů dojede na to, že se stále snaží něco odhadovat, chytat, kupovat za nejmíň, prodávat za nejvíc, přitom to logicky nemohou zvládnout, když stále tahají za kratší konec provazu.

Roman

Pane Jarolíme, sleduji vaše analýzy již velice dlouho. Investuji výhradně do altcoinů. U BTC jste neustále bearish snad už od toho března, což je a bylo úplně mimo. První velká korekce bude až po dosažení nebo přestřelení předešlého ATH, na to nemusím být analytik. Co se týká dnešní analýzy XRP, tak se teda na tuto pumpu připravit krásně dalo, já jsem akumuloval již od nějakých 0,19 usd dále a toto bylo očekávané, jinak bych XRP neakumuloval za ty skvělé ceny celé ty nudné měsíce kdy si XRP nikdo nevšiml, maximálně o něm psal hate nesmysly.

Petr 2

Promiň Romane ,ale XRP mělo spoustu dobrých dat a hlavně plno pozitivního infa a nikdo ho v té době netahal nahoru ,až teď při davovému nákupovani . Takže moc se na to opravdu připravit nedalo , je to moje oblíbené krypto u kterého čekám a možná se nedočkam dvou cifer . Ale z druhe strany ano ty nákupy dole byly super dlouho nabízeny .

ryban.mark

kazdy sa specializuje na nieco ine… ja som nedavno kupoval BCH a dalsich x coinov… Niektore, tie rasty su neuveritelne…

Esteze som to risko s IFY, IFII, sushi a spol.. tie sli snad i o 500% hore alebo len pojdu este.

Kupovat coiny, ktore nemaju potencial rastu 50-150% behom nejakej doby ani nema zmysel. Podaktore dokazu urobit aj +500% a to z druhej vlny…

ale to uz je ina liga..
Na Ceskoslovensku nie su ludia, co vyhladavaju tieto coiny, ale ja uz som rozsiril obzory.

Momentalne mapujem cenovy vyvoj BTC az do roku 2014 a velmi vela som sa naucil pritom…
Kdo sa nezdokonaluje, zbankrotuje. :-))

Uz ma ani neserie, ze som predaval desatiny BTC u 13,8K…
Vynahradzuju mi to teraz ine coiny.

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Roman

Petře, v naší investor grupě jsme s tímto pohybem speciálně u XRP opravdu počítali. Časově je to složité stanovit, to se u nás ani nesnažíme, ale tento pohyb byl otázka času a přesně takto agresivní. XRP každého překvapí, protože udělá to samé co minulý bullrun. A klíč je nevěnovat pozornost sociálním sítím a co se kde píše na webech. Je to zbytečný šum… Momentálně další zastávka cca 0,95 usd a pak menší korekce. Vše vychází z analýzy struktur mincí v minulém bull runu. Asymetrické investování je o tom vytrpět tu volatilitu a nudu na trhu, protože to pak přináší ty největší příležitosti, ale není to pro každého.

ryban.mark

Akumulova si mal nedavno ak bol za 0.23, ked tak nahodou…

Alebo si mohol este v marci ked bol 16 a vytiahli to na 0,32 ci kolko bolo…

Teraz uvidime ci zlomime necelych 0,5 dolarov…

Ale chapem, cakal si v auguste az septembri, ze XRP prerazi tych 35 centov a nestalo sa.. dalo sa to predavat vtdey a akumulovat u 0.23 az 0,25 a cakat na prerazenie 35 centov a smer k pol dolaru.

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
spot_img