21.11.20 Technická analýza XRP/USD a ZEC/USD – Altcoiny zběsile pumpují, konečný odraz ode dna?

4
(4)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Austrálie a Singapur zavedly digitální přeshraniční proces pomocí blockchainu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Z kryptotrhů během noci a dneška zmizelo 80 mld. USD • Veteráni uklidňují, že pokles trhů se pravidelně opakuje • a...

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Bitcoin (BTC) sice včera prorazil z toho rostoucího trianglu, ale žádný valný růst poté nepokračoval. Což je právě neskutečně živná půda pro altcoiny, které pak mají tendenci pumpovat jako o závod. Pokud jste hodleři a nakupovali jste na all time low, tak jste za to určitě rádi, ale ono to pumpuje stylem, že se to nedá ani rozumně chytat.

Krásným příkladem je nyní XRP, které v noci prorazilo a bylo to právě tak agresivní, že snažit se to chytit, tak by to byl dost riskantní gamble. Ten průraz byl očekávaný, protože na trhu se vytvořilo definitivně dno a zároveň se struktura trhu pomalu zakulacuje do konvexní podoby. Ale i tak se člověk moc nedokáže připravit na takový pump.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Proto jsem pro kontrast vybral jiný coin, kde je obdobná situace jako na XRP před pumpou. Myšlenou mincí je Zcash (ZEC), kde struktura trhu jednoznačně vypadá na přípravu k breakoutu. Ale zase to bude určitě extrémně rychlé, a proto každý sám musí zvolit dopředu strategii, která mu pomůže vypořádat s aktuálně dynamickým vývojem.

Aktuální situace na 1W TF XRP/USD

Začneme tedy prvně s týdenním grafem XRP, kde jde vcelku dobře poznat, že na dně downtrendového trhu se konstruuje dno, které má jednak podobu inverzního Head & Shoulders a konvexní podobu (písmeno U). Jo, a mimoto má trh z posledních asi dvou let podobu falling wedge s bullish pozadím. Co se týče tedy patternů, tak je tu neuvěřitelná konfluence rovnou tří známých bullish struktur.

Proto bychom klidně mohli tvrdit, že tou včerejší a dnešní pumpou se na 95 % ukončil bear trend, který trval od počátku roku 2018. Asi se nyní především začátečníci ptají, zda do té dlouhé zelené týdenní svíce mají naskočit. Na to vám neodpovím, protože je to pouze vaše odpovědnost. Já vám akorát můžu říct svuj vlastní názor a to je, že je určitě lepší počkat si na throwback k některému silnému supportu.

Ta pumpa se totiž nedala žádným rozumným způsobem chytnout, a proto je mnohem více bezpečné být trpělivý, počkat si na korekci a pak akorát naskočit do rozběhnutého býčího trendu. Zase tedy musíme hledat konfluenci a ta je dle mého skromného názoru u cenové hranice 0,31889 USD. Proč právě tam? Je tam zároveň point of control dle Volume profile a neckline zakresleného Head & Shoulders. Když bych to měl říct polopatě, tak je tu jaksi několik faktorů, které zde zvyšují šanci na odraz ceny.

Zapomněl jsem to do grafu zaznačit, ale cena 0,38 USD je zrovna dost relevantní rezistence a kurz na ni právě útočí. Pokud se však povede průraz, tak jsem dost skeptický ohledně toho, zda se cena vůbec vrátí do výše řečené oblasti s konfluencí. Leč, když se podíváte do historie na podobně velké týdenní svíce, tak zjistíte, že po nich většinou korekce nastala.

Indikátory

Nynější hodnoty RSI jsou 74 bodů, takže jsme v překoupené oblasti. Tak vysoko týdenní RSI u trhu s XRP od počátku roku 2018 nebylo. Co se týče MACD, tak i přes ten bearish cross se trh vydal úplně na opačnou stranu. Z hisrogramu vidíme, že to aktuální momentum je extrémně silné.

Aktuální situace na 1D TF ZEC/USD

Nyní přejdeme na denní graf s mincí ZEC, kde to nyní též vypadá na brzký breakout. Není to ovšem tak mohutná struktura jako na předešlém trhu, ale v kontextu krypto trhu to vskutku stačí na pořádný „vejvar“. Point of control je každopádně u S/R levelu 63,84 USD a cena v těchto chvílích útočí na tu zakreslenou rezistenční trendovku.

Aby mohla cena pokračovat v růstu, tak je nutné tu diagonálu prorazit. A vzhledem k tomu, jaké je na trhu s altcoiny zrovna momentum, tak se začíná kalkulovat s tím, že dneska k breakoutu dojde. Nebo možná zítra? To vám nikdo neřekne přesně, protože věštecké schopnosti neexistují. Hrajeme si pouze s aktuálními možnostmi na trhu a člověk proto potřebuje mít připravenou strategii.

Jsou tu tedy tři možnosti – počkat si na lepší cenu, kde je dobrý poměr Win/Loss a pak doufat, že trh konečně prorazí. Další možnost je „skočit“ do trhu ve chvíli, kdy průraz probíhá. Avšak tahle strategie je nesmírně agresivní, riskantní a emočně náročná– nováčci by nic takového proto dělat neměli.

Nejkonzervativnější možností (a nejbezpečnější) je počkat si po průrazu na throwback k původně rezistenční diagonále. A na základě následné reakce ceny se rozhodnout, co dál. Zase se vyplatí v těchto chvílích hledat konfluenci.

Indikátory

Co se týká indikátorů MACD a RSI, tak to pouze odbydu tím, že jsou v těchto chvílích neutrální. Jakmile se ovšem momentum na indikátorech začne rapidně zvedat, tak roste šance, že trh spěje k prolomení.

Závěr

Dnešní analýza byla hodně edukační, tak doufám, že jste s tím neměli problém. Vlastně je i mým dlouhodobým cílem, abyste se z těch analýz něco přiučili. V mém publikovaném textu se zkrátka nedozvíte, kde, kdy nakoupit. Ani se nedozvíte, kde se zítra ocitne cena.

Spousta „analytiků“ to bohužel dělá a to je strašně špatně. Buďte proto opatrní a nehledejte žádné zkratky – tou dlouhou cestou se učíte, což je něco, co vám nikdo nevezme. Dnes bylo dost mouder, tak zase zítra.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře