Co je stablecoin Diem od Facebooku?

2
facebook, coinbase, kryptosměnárna, stablecoin, diem
Zdroj: pixabay.com

V minulém roce představila společnost Facebook stablecoin Libra. Sociální gigant však rozhodl přejmenovat svůj stablecoin, který se aktuálně nazývá Diem. S čím přijde Facebook v roce 2021?

Co je Diem?

Společnost Facebook se rozhodla do roku 2021 vstoupit se stablecoinem Diem, dříve známým jako Libra. Sociální gigant si klade za cíl poskytnout uživatelům kryptoměnu vázanou na americký dolar s vysoce výkonným blockchainem a digitální peněženkou.

Facebook hodlá spustit stablecoin na začátku příštího roku. Diem se velmi podobá stablecoinu Tether. Stablecoim má běžet na vlastním blockchainu a digitální mince bychom měli držet v peněžence pojmenované Novi.

Stablecoin má primárně sloužit k platbám. Podle informací zveřejněných společností Facebook bude blockchain programovatelný stejně jako tomu je u Etherea. Vývojáři tak budou moci na platformě vytvářet vlastní aplikace.

diem blockchain facebook
Zdroj: facebook.com

Problémy se stablecoinem

Během testování sítě byl stablecoin kritizován za pomalé zpracování. Síť provádí v průměru šest transakcí za sekundu, přičemž nejvyšší nahlášená hodnota dosáhla 24 transakcí za vteřinu. Bitcoin provádí přibližně pět transakcí za sekundu.

U platebních síti jako Visa nebo Mastercard se transakce pohybují mezi 1500 transakcemi za vteřinu. Podle Joe Lallouz by měl ve finální verzi stablecoin zvládnout mnohem rychlejší transakce. Cílem je podpora 1000 transakcí za sekundu.

Společnost Facebook během oznámení také slíbila téměř nulové transakční poplatky. Diem byl vyvíjen necelé dva roky v různých podobách. Struktura Diem Association je stále neporušená, přestože v minulém roce odešlo několik významných společností.

Závěr

Společnost Facebook hodlá spustit svůj stablecoin Diem již v lednu 2021. Datum vydání se však může změnit. Myslíte si, že bude Diem přínosný pro kryptoměnový průmysl? Pochlubte se do komentářů.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře