Co je stablecoin Diem od Facebooku?

5
(1)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V minulém roce představila společnost Facebook stablecoin Libra. Sociální gigant však rozhodl přejmenovat svůj stablecoin, který se aktuálně nazývá Diem. S čím přijde Facebook v roce 2021?

Co je Diem?

Společnost Facebook se rozhodla do roku 2021 vstoupit se stablecoinem Diem, dříve známým jako Libra. Sociální gigant si klade za cíl poskytnout uživatelům kryptoměnu vázanou na americký dolar s vysoce výkonným blockchainem a digitální peněženkou.

Facebook hodlá spustit stablecoin na začátku příštího roku. Diem se velmi podobá stablecoinu Tether. Stablecoim má běžet na vlastním blockchainu a digitální mince bychom měli držet v peněžence pojmenované Novi.

Stablecoin má primárně sloužit k platbám. Podle informací zveřejněných společností Facebook bude blockchain programovatelný stejně jako tomu je u Etherea. Vývojáři tak budou moci na platformě vytvářet vlastní aplikace.

diem blockchain facebook
Zdroj: facebook.com

Problémy se stablecoinem

Během testování sítě byl stablecoin kritizován za pomalé zpracování. Síť provádí v průměru šest transakcí za sekundu, přičemž nejvyšší nahlášená hodnota dosáhla 24 transakcí za vteřinu. Bitcoin provádí přibližně pět transakcí za sekundu.

U platebních síti jako Visa nebo Mastercard se transakce pohybují mezi 1500 transakcemi za vteřinu. Podle Joe Lallouz by měl ve finální verzi stablecoin zvládnout mnohem rychlejší transakce. Cílem je podpora 1000 transakcí za sekundu.

Společnost Facebook během oznámení také slíbila téměř nulové transakční poplatky. Diem byl vyvíjen necelé dva roky v různých podobách. Struktura Diem Association je stále neporušená, přestože v minulém roce odešlo několik významných společností.

Závěr

Společnost Facebook hodlá spustit svůj stablecoin Diem již v lednu 2021. Datum vydání se však může změnit. Myslíte si, že bude Diem přínosný pro kryptoměnový průmysl? Pochlubte se do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Podle mne bude přínosný. Znamená to vlastně další stablecoin, za kterým bude stát mimořádně silná korporace. Časem si může získat větší popularitu než USDT, který je velmi problematický vzhledem ke svému krytí. Na druhou stranu je otázka jestli to vládní instituce v USA vůbec dovolí. Také to nebude skutečná kryptoměna a uživatelé se mohou vystavovat stejnému riziku jako u PayPalu, kdy jim může být účet zablokován z libovolného důvodu 🙁

Fana

Myslím, že to může být další silná dig.měna, v budoucnosti směnitelná za ty, které se dostanou do platebních systémů. S Facebookem se bude muset počítat. Poskytovatelé platebních systémů si vyberou nekolik kryptoměn ale vždy tomu bude vévodit BTC 🙂 Každý si na své kartě bude moci vybrat čím platit, čemu bude věřit.

spot_img