Co čekat od roku 2021? Vlády nejspíš již brzy začnou nakupovat Bitcoin

4.8
(21)

Pokud se ohlédneme za rokem 2020, můžeme jej označit jako kritický rok pro širší přijetí kryptoaktiv a blockchainové technologie. Od dlouho očekávaného příchodu institucionálního přijetí kryptoměn, přes zrychlení digitálních měn a plateb až po větší regulační jasnost v klíčových jurisdikcích se právě skončený rok ukázal jako jedním z nejlepších pro kryptoměny.

Co ale můžeme očekávat od roku příštího?

Dvě důležité makro události, které loňský rok podpořily růst kryptoměn jako je Bitcoin na nová historická maxima, tu s námi pravděpodobně budou i příští rok.

1. Nadměrné vládní výdaje a tisk peněz

Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem, který povede k dalšímu přijetí kryptoměn a ocenění jejich významu, je obava z vládních výdajů a měnových stimulů. Je třeba si uvědomit, že výše vládních dluhů byla již před pandemií COVID-19 dosti znepokojující.

Jakkoli může být obecně dvoustranný pandemický stimul oprávněný, jednoduchá matematická realita je taková, že když vlády a centrální banky potlačují úrokové sazby a zvyšují peněžní zásobu, pak se hodnota relativně vzácných aktiv obvykle zvýší.

Ve světě kryptoměn je největším vítězem tohoto trendu Bitcoin, který se dostává do popředí zájmu Wall Street a dalších velkých hráčů v rámci chápání jeho role jako “digitálního zlata“. Již nyní existuje mnoho investorů, kteří upravují svá portfolia a vzdávají se fyzického zlata právě ve prospěch Bitcoinu. Pokračování tohoto trendu by poskytlo silnou podporu pro další růst ceny BTC.

S vývojem několika slibných očkovacích látek by se pandemie COVID-19 a s tím související škodlivá ekonomická omezení měla začít během roku postupně 2021 snižovat. Co naopak zůstane, je bezprecedentní globální převis dluhu, který už teď vzbuzuje obavy o jeho další osud a udržitelnost. Kryptoaktiva s omezeným a jasně daným množstvím se tak stávají velmi zajímavou možností.

2. Ekonomické a geopolitické napětí mezi USA a Čínou

I přes blížící se změnu na postu amerického prezidenta je nepravděpodobné, že by se geopolitická a ekonomická situace mezi dvěma světovými velmocemi – USA a Čínou – rychle vyřešila. Co přesně toto napětí bude znamenat pro kryptoměny, je stále předmětem mnoha dohad a spekulací, ale pravděpodobně by to mohlo znamenat:

Tento vývoj by byl obecně pozitivní pro relativně decentralizovaná kryptoaktiva, jako jsou Bitcoin či třeba Ethereum.

Zatímco digitální měny centrálních bank mohou představovat výzvy pro některé centralizovanější kryptoměny (např. stablecoiny) v podobě zvýšené konkurence a kontroly regulačních opatření, decentralizované měny, jako je Bitcoin, mohou “zůstat v klidu”. Decentralizované blockchainové sítě jsou podobné otevřenému internetu: mocnému nástroji při prosazování svobody a hodnot otevřené společnosti.

Rostoucí podpora kryptoměn mezi těmi, kdo se zabývají demokratickými hodnotami a globální rovnováhou sil, by mohla znamenat, že se brzy dočkáme vlád, které začnou některé kryptoměny otevřeně podporovat, či je přímo budou nakupovat. Není zas tak těžké si představit, jak mohou jednotlivé státy z většího přijetí kryptoměn profitovat.

Závěr

Můžeme doufat, že koronavirová pandemie a s tím související ekonomická a sociální omezení příští rok skončí. Co naopak neskončí, je stále se zrychlující přijetí kryptoměn. Tento rok prokázaly svou životaschopnost a jsem přesvědčen, že nejenom že nezmizí, ale budou do budoucna nedílnou součástí našeho finančního života. Jejich budoucnost ještě nikdy nevypadala jasněji než právě teď.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 21

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mint
Hodnocení článku :
     

LOL.

spot_img