Podle nové zprávy poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) má technologie blockchain v příštím desetiletí posílit globální ekonomiku o 1,7 bilionu dolarů, přičemž Asie bude mít největší ekonomický přínos.
Ekonomové PwC předpovídají bod zlomu v roce 2025, pokud budou blockchainové technologie přijaty po celém světě, a očekávají, že blockchainové aplikace do roku 2030 podpoří globální hrubý domácí produkt (HDP) o 1,76 bilionu dolarů (1,4 % globálního HDP).
Podle zprávy bude mít blockchain největší dopad na asijskou ekonomiku, přičemž Čína, Indie a Japonsko budou v regionu podporovat adopci.
Čína dosáhne nejvyššího potenciálního čistého přínosu 440 miliard USD, přičemž USA bude následovat s 407 miliardami USD.
Odhaduje se, že Německo, Japonsko, Velká Británie, Indie a Francie budou ve stejném období zvyšovat svou ekonomiku o 50 miliard dolarů.
Použití blockchainu
Zpráva identifikovala pět klíčových oblastí použití blockchainu s potenciálem generovat ekonomickou hodnotu: sledování a trasování produktů (962 miliard USD), finanční služby a platby (433 miliard USD), zabezpečení a identifikace (224 miliard USD), smlouvy a řešení sporů (73 miliard USD) ) a programy zapojení a odměňování zákazníků (54 miliard USD).
Veřejná správa, školství a zdravotnictví budou mít největší užitek (nárůst o 574 miliard dolarů do roku 2030) tím, že „využijí efektivitu, kterou blockchain přináší do světa identity a pověření,“ uvádí se ve zprávě.
Průzkum provedený v rámci zprávy odhalil, že 61 % generálních ředitelů z celého světa řadí digitální transformaci hlavních obchodních operací a procesů mezi své tři hlavní priority.
„Vážná aktivita kolem blockchainu právě teď prochází všemi průmyslovými odvětvími po celém světě.“
Uvedl ve zprávě Steve Davies, globální lídr blockchainu v PwC. V tiskovém prohlášení dodal, že zrychlení rušivých trendů ve světě podnikání je způsobeno pandemií COVID-19.
Závěr
Blockchainová řešení se implementují v různých odvětví po celém světě. Díky zavádění nejmodernějších technologií se může nejenže zlepšit transparentnost, ale také snížit náklady, zvýšit efektivnost a narůst důvěra v dané odvětví. Není divu, že mnoho společností či vládních institucí k blockchainu směřují.