Čína plánuje světovou nadvládu své digitální měny

4.4
(10)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čína chce výhodu prvního hráče a říká, že americký dolar je zralý na sesazení z trůnu. Výzkum digitální měny již v Číně nějakou dobu trvá.

Čínská centrální banka stanovila plán ovládnutí světa digitální měny

V článku, uveřejněném v časopise centrální banky China Finance, banka uvedla, že americký dolar dominuje globálnímu obchodu a USA mají velký vliv na společnost SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Článek uvádí, že digitální jüan – pokus Číny vytvořit digitální verzi své měny – dává Číně šanci dosáhnout svého cíle zpochybnit téměř monopolní americký dolar, protože Čína má výhodu prvního hráče.

Čína má také výhodu širokého přijímání bezhotovostních transakcí, což by mohlo znamenat, že její obyvatelstvo přijme digitální jüan vřele.

Čína se nechce omezovat jen na vlastní hranice

Tento článek také požaduje, aby byl digitální jüan použitelný přes hranice, a že umožněním takových transakcí bude Čína v silné pozici, aby mohla změnit svět globálních financí.

Nebo-li jak uvádí článek:

“Vydávání a oběh digitální měny přinese obrovské změny a dopady na stávající mezinárodní měnový systém, clearingový systém a finanční systém. Právo vydávat a ovládat digitální měny se proto stane „novým bojištěm“ konkurence mezi suverénními národy. Vydávání legální digitální měny v Číně má mnoho výhod a čelí mnoha příležitostem. Mělo by se zrychlit, aby využilo prvenství, a způsobilo tak řetězovou reakci”

I když článek nastiňuje obrovské ambice, pamatujte, že vývoji digitálního jüanu zřejmě chybí lhůty. Zbytku světa se samozřejmě nemusí líbit čínské plány a rozhodne se nezúčastnit.

Toto dílo ale také zmiňuje čínskou iniciativu Belt and Road – snahu vybudovat fyzickou a digitální obchodní infrastrukturu – jako jeden z důvodů, proč by jiné národy mohly chtít digitální jüan. Čína tento plán uskutečňuje se značným nadšením po celém světě.

Závěr

Čína již na této digitální měně pracuje delší dobu a vypadá to, že se blíží zdárnému konci. Otázkou však je, jak to bude vypadat. Také se bude snažit konkurovat americkému dolaru, ale zbytek světa nemusí tuto čínskou digitální měnu přijmout.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Problém bude v tom, že Čína bude pravděpodobně digitální juan zcela ovládat – takový master password. Pak se do takové měny nikomu moc chtít nebude. Nějaký politik pojede na Taiwan a bum, jeho peněženka bude náhle nedostupná. Čína má s ovládáním ostatních spoustu zkušeností. A navíc by digitální juan krásně doplnil stávající plány na ratingový systém občanů. Jak bude takový systém vypadat si prostudujte v Black Mirror S03E01…

Spaik

a presne o to cinske vlade jde. O totalni kontrolu. Myslenka decentralizace za vyuziti blockchainu se stane nastrojem diktatury a kontroly…
Cinsky Yuan je kontrolovany uz nyni, proto neni prakticky obchodovatelny jinde nez v cine….komercni banky jej v parech nemaji vubec… digitalizaci sve totalitni dilo dotahnou k dokonalosti….nicmene ja jsem naklonen jakekoliv narodni mene uz jen proto ze to prispeje vyssi adopci tech soucasnych…

Lada Vondra
Hodnocení článku :
     

Skvělá naděje pro budoucí vývoj lidstva. Je známo, že americký dolar zneužívá svého monopolního postavení a stal se nástrojem k ekonomickému vydírání neposlušných států světa. Političtí manipulátoři budou sice dále zdůrazňovat něco o totalitní Číně, ale možnost provádět anonymní transakce mimo kontrolu ze strany Spojených států osvobodí mnoho zemí světa od sankčního amerického nátlaku.

spot_img