Evropské centrální banky vysvětlují, proč k CBDC nepotřebují blockchain

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Podle vedoucích představitelů hlavních evropských centrálních bank digitální měny centrálních bank, neboli CBDC, nevyžadují použití blockchainové technologie.

Thomas Moser, člen správní rady Švýcarské národní banky, a Martin Diehl z Deutsche Bundesbank diskutovali o stavu CBDC v pondělí na konferenci European Blockchain Convention Virtual 2020.

Během online panelové diskuse se zdálo, že jak Diehl, tak Moser souhlasí s tím, že globální maloobchodní CBDC projekty nepotřebují blockchain, a to z několika důvodů.

Moser uvedl, že primárním případem použití blockchainu je poskytnutí důvěry, když projekt nemá centrálního správce. Jako například Bitcoin. Zde se tedy jedná o velmi dobrý případ použití pro blockchain.

V případě zapojení centrální banky není použití blockchainu potřebné, protože důvěru poskytuje centrální banka.

„Ale pokud máš centrální banku, pak je tu Centrální strana, které důvěřujete. V tom případě si myslím, že je jednoduché si uvědomit, že nepotřebujeTE blockchain.“

Moser v rozhovoru pro Cointelegraph zdůraznil, že blockchain může být pro velkoobchodní CBDC stále užitečný. Na rozdíl od retailového CBDC je velkoobchodní CBDC omezeno na komerční banky, clearingové instituce nebo jiné subjekty, které tradičně měly přístup k rezervám centrálních bank.

Maloobchodní CBDC zcela bez blockchainu

Moser také poznamenal, že pracuje na výzkumném dokumentu, který navrhuje maloobchodní CBDC bez blockchainu. Podle Mosera se bude nadcházející projekt CBDC snažit o zachování soukromí transakcí – klíčový prvek hotovosti – využitím technologie slepých podpisů místo blockchainu. Výkonný ředitel uvedl, že na dokumentu spolupracují i kryptograf David Chaum a odborník na technologie Christian Grothoff.

Diehl, vedoucí analýzy platebního systému v Deutsche Bundesbank, poznamenal, že technologie blockchain není pro CBDC nutná, a uvedl příklady dvou hlavních iniciativ CBDC: čínského digitálního jüanu a švédské e-koruny .

“Zdá se, že švédská Riksbank ani Čínská lidová banka blockchain nepoužívají, takže blockchain není nutností,”

Diehl také poznamenal, že nemá smysl implementovat veřejné blockchainy pro systémy CBDC. Veřejné blockchainy nemohou vlastnit žádné centrální strany a jsou zcela otevřené komukoli, aby se připojil a zúčastnil se.

“Nepovolené blockchainy, které se používají pro oficiální blockchainové transakce, pro mě nejsou myslitelné,”

Uvedl Diehl.

Závěr

Digitální měny centrálních bank jsou v poslední době velkým tématem. Není centrální banky, která by nad CBDC alespoň nepřemýšlela, důvody jsme rozváděli již v minulých článcích. Myslíte si však, že je vývoj těchto měn bez blockchainu tou správnou cestou? A co vývoj tzv. maloobchodních CBDC a velkoobchodních CBDC?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Spaik

Ani nemusim cist..
Nepotrebujou protoze nechcou..blockchain je pro prani penez a tunely moc transparentni:D

Rob

Přesně tak. To jsem chtěl napsat. A dodávám: Mám-li mít důvěru v centrální banku, proč mi odepírá technologickou možnost podpory této důvěry, pokud je taková technologie dostupná? Mám-li možnost s někým podepsat smlouvu a dotyčný mi bude tvrdit, že to je naprosto zbytečné (protože a protože a protože…), co si o tom tedy mám myslet? Z jakéhopak důvodu asi centrální banky blockchain nechtějí? No… Já už přišel o iluze, takže mám na to názor. A víte co? V takové podobě CBDC ani nemá v podstatě žádnou valnou přidanou hodnotu. Možná při vyplňování daňového přiznání… Pokud nechci použít důvěryhodnou technologii i v případě, že je to možné, o čem to vlastně vypovídá? 😉

spot_img