Největší banky světa přistiženy při skandálu za skoro 2 biliony USD

4.1
(27)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Některé z největších bank na světě, včetně společností JPMorgan Chase, HSBC a Deutsche Bank, umožnily zločincům vyprat v letech 1999 až 2017 téměř 2 biliony dolarů. Informace jsou z dokumentů od FinCEN, které byly získány redakcí BuzzFeed News. Vyšetřování zahrnovalo 109 mediálních organizací společně s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ).

Selhávající bankovní záruky

Podle zprávy BuzzFeed News výše zmíněné bankovní instituce údajně pomohly známým drogovým králům, operátorům Ponziho schématu, smluvním vrahům a jiným s pohybem peněz po celém světě.

„Zisky z drogových válek, bohatství zpronevěřené rozvojovými zeměmi a těžce vydělané úspory ukradené v Ponziho schématech směly proudit do a z těchto finančních institucí, a to i přes varování vlastních zaměstnanců bank.“

Pouze s Deutsche Bank bylo spojeno více než 1,3 miliardy dolarů špinavých peněz. Mark Schoofs, šéfredaktor BuzzFeed News, to ve svém tweetu popisuje jako jeden z největších podvodů s praním peněz v historii:

Sonda odhalila nedostatky zákonů proti praní peněz a dalších opatření, která měla vymýtit nelegální aktivity.

„I přes rozsáhlé pravomoci bank vyšetřovat majitele účtů, šetření FinCEN Files odhaluje, že velké finanční instituce často nedokáží provádět nejzákladnější kontroly svých zákazníků, například ověřovat, kde se nachází podnik, když si někdo otevře nový účet.“

Připravte se na zklamání

Zatímco Bitcoin je obecně považován za miláčka zločinců, tisíce tajných dokumentů odhalily vadný systém největších světových bank, které nedokáží bojovat proti praní peněz.

Charles Edwards, zakladatel společnosti Capriole Investments, tvrdí, že inherentní transparentnost Bitcoinu usnadňuje burzám potlačovat kriminalitu:

„Ale když se Bitcoin používá pro špatné účely, je to veřejně vysledovatelné a burzy se obvykle spojují proti špatnému zacházení. Banky mohou tyto věci zamlčet.“

Marco Santori, hlavní právní pracovník Krakenu, však varoval, že tento skandál není pro kryptoměny dobrý:

„Pokud si myslíte, že je to dobrá zpráva pro Bitcoin, tak budete zklamaní.“

Závěr

V historii byla důvěra v centralizovaný finanční systém už mnohokrát porušena a i tak zde pořád tento finanční systém je. Snad tyto skandály přispějí k tomu, že lidé začnou zpochybňovat oprávněnost zákroků a legislativně proti kryptoměnám, které ve srovnání s tímto posledním podvodem tvoří jen nepatrnou část financování zločinu a terorismu.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 27

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdroju.today

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ivan

možná by se mělo i uvést jak dopadlo vyšetřování v USA….. vláda za 1,95miliardy USD ani nezavřela vedení HSBC, za prachy se tam dá koupit vše. A z toho prokázaných cca 7miliard USD vyprali Kolumbijské mafii…. to už nemá chybičku

Reklama: