A zase ty regulace… Banky plánující zavést digitální měny musí počítat se zpožděním

4.3
(7)

Projekt zahrnující 13 největších světových bank, jehož cílem je spuštění digitálních verzí hlavních měn již v letošním roce, bude mít zpoždění a letos se jej pravděpodobně spustit nepodaří.

Rhomaios Ram, výkonný ředitel Fnality International, uvedl, že práce na technologickém vývoji iniciativy „Utility Settlement Coin“ sice pokročily, ale stále vyžadují souhlas regulačních orgánů. Doufá, že toto schválení obdrží do prvního čtvrtletí roku 2021.

Na projektu se již pracuje více než 5 let

Projekt, který původně zastřešovala společnost UBS Group AG (UBSG.S), vznikl před více než pěti lety a jeho cílem je vytvořit pro banky efektivnější způsob vypořádání finančních transakcí.

V červnu 2019 banky včetně Barclays Plc (BARC.L), Banco Santander (SAN.MC) a Credit Suisse Group AG (CSGN.S) oznámily založení společnosti Fnality a investovaly do ní 50 milionů GBP. Společnost tenkrát uvedla, že očekává komercializaci projektu do roku 2020.

Projekt se snaží nahradit některé těžkopádné procesy a papírování spojené s převodem hodnoty mezi finančními organizacemi pomocí digitálních verzí dolaru, jenu, eura, šterlinků a kanadského dolaru.

Využití blockchainu k zefektivnění operací

Tento podnik je jedním z významných úsilí bank a dalších velkých finančních společností o využití blockchainu k zefektivnění operací a snížení nákladů. I když odvětví bankovnictví a finančnictví již utratilo miliony dolarů za experimenty a testy, tak zatím pouze několik málo projektů mělo výrazný dopad.

V mnoha případech byla sice technologie vyvinuta, ale projekty byly zpožděny kvůli regulačním nebo provozním překážkám. V jiných případech projekty selhaly nebo byly opuštěny, protože se po svém spuštění nesetkaly s masovým přijetím. Rhomaios Ram situaci okomentoval celkem jasně:

“Technologie je tou nejméně komplikovanou součástí celé věci”

Existuje mnoho dalších společností, které se snaží k provádění plateb využít blockchainu. Třeba v červnu 2019 společnost Facebook Inc (FB.O) oznámila, že pracuje na vytvoření digitální měny s názvem Libra. Projekt ovšem čelí významnému regulačnímu globálnímu tlaku a nabral tak značné zpoždění.

Minulý týden guvernér Bank of England Andrew Bailey uvedl, že pokud se mají takzvané stablecoiny začít hromadně používat, musí existovat rovnocenné regulační standardy jako ty, které existují pro stávající způsoby platby.

Závěr

O nutnosti jasných regulačních pravidel se mluví velmi často a i na stránkách Kryptomagazinu jsme se této problematice věnovali již v pěkné řádce článků. Kryptoměny již prokázaly svou životaschopnost a společnosti či banky, které se jim dříve smály, svůj názor evidentně přehodnotily.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img