Japonsko se připravuje na svoji digitální měnu

5
(2)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Další asijskou zemí, která se připravuje na vydání vlastní digitální měny ve veřejném i soukromém sektoru, se stává Japonsko. Čína a Japonsko se tak stanou asijskými lídry v oblasti digitálních měn vydaných centrální bankou (CBDC).

Japonské CBDC

Čína se stane první zemí na světě, která vypustí svůj digitální jüan do světa.  V současné době se digitální měna nachází v poslední fázi testování a Čínská lidová banka chce spustit její provoz na začátku příštího roku. Některé odhady ale mluví o posunutí až do roku 2022.

Bývalý úředník centrální banky Japonska, Hiromi Yamaoka, prohlásil směrem k Číně a digitalizaci měnového systému:

„Čína podnítila posun směrem k digitálním měnám po celém světě. Udělala to překvapivou rychlostí i přesto, že centrální banky mají tendenci zaujímat opatrný postoj.“

Podle Yamaoka spustí svůj digitální jüan až v roce 2022, kdy bude hostitelem zimních olympijských a paralympijských her v Pekingu. Zástupce Čínské lidové banky by chtěl spustit první verzi již začátkem roku 2021.

Digitální měny ve světě

V letošním roce vzniklo několik konceptů digitálních měn, protože pandemie koronaviru Covid-19 vytvořila poptávku po digitalizaci měnového systému. V říjnu například začal pracovat na digitálních měnách ostrovní stát Bahamy či Kambodža.

Přední centrální banky včetně Bank of Japan, Fed a Evropské centrální banky vydaly v říjnu společnou zprávu s tím, že skupina centrálních bank bude společně prozkoumávat potenciální podporu inovativních plateb.

Profesor japonské univerzity Reitaku a bývalý pracovník Bank of Japan k digitalizaci měnového systému řekl:

„Vidíme historickou změnu, ke které dochází jednou za tisíciletí. Po prvním zavedení bankovek ve světě v Číně asi před 1000 lety.“

Závěr

Podle zprávy Bank of Japan by banka zahájila v dubnu roku 2021 o proveditelnosti své digitální měny. Rok 2021 se tak může nést ve znamení digitálních měn vydané centrální bankou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img