Digitální jüan není navržen k nahrazení dolaru

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Bývalý guvernér Čínské lidové banky, Zhaou Xiaochuan, se vyjádřil k vývoji digitálního jüanu. Podle jeho slov digitální měna není navržena tak, aby nahradila dolar nebo euro. Co dalšího prohlásil bývalý guvernér banky?

Hodný digitální jüan

Ve svém nedávném projevu na šanghajském finančním fóru prohlásil bývalý guvernér Čínské lidové banky, že jednou z hlavních výhod používání digitálního systému jsou platby i převody měn v reálném čase.

Zhaou Xiaochuan, který patří mezi přední obhájce suverénního digitálního měnového plánu, uvedl, že je důležitě si uvědomit výhody plynoucí z digitálních měn vydaných centrálních bankou neboli CBDC. Digitální jüan má mít pro spotřebitele různé výhody.

Zhaou Xiaochuan na finančním fóru prohlásil:

„Pokud jste ochotni jej použít, jüan může být použit pro obchod a investice. My nejsme jako Libra a nemáme ambici nahradit stávající měny. Některé země se obávají internacionalizace jüanu. Musíme se vyhnout vnímání velmocenského šovinismu.“

Čína a digitální jüan

Zhaou otevřeně mluvil o ambicích Číny ohledně digitálního jüanu, která by si mohla vydobýt svoji vysněnou pozici vedle zavedených platebních systémů. Problémem u stávajících platebních systémů v Číně byl přeshraniční převod, který by digitální jüan mohl snadno vyřešit.

Většina maloobchodních přeshraničních plateb je již bezhotovostních, které se vypořádávají prostřednictvím kreditních nebo platebních karet. Služby jako Alipay nebo WeChat Pay jsou v zemi velmi populární a digitální jüan by mohl nabídnout mnohá zlepšení.

Závěr

Čína vévodí v závodu digitálních měn vydaných centrální bankou a může trvat několik let, než Spojené státy americké spolu s Evropou zavedou svoje vlastní digitální měny. Mnoho zemí po celém světě na CBDC již intenzivně pracuje.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: