Timothy Lane, náměstek hejtmana Bank of Canada a vedoucí výzkumu fintech a krypto oddělení banky, tvrdí, že kanadská digitální měna centrální banky, CBDC, by mohla spatřit světlo světa dříve, než se očekávalo. Důvodem je Covid-19.
Dva scénáře
Lane přednesl své poznámky v rozhovoru z 1. prosince o přístupu Bank of Canada k digitálním platebním systémům.
Podle něj se předpokládaný pokles hotovostních transakcí odehrává rychleji, než banka dříve očekávala. To by mohlo přimět banku k vydání CBDC dříve, než původně plánovala:
“V únoru jsme identifikovali dva scénáře, na které bychom chtěli být připraveni. Jedním z nich bylo zmizení přijímání hotovosti a druhým vznik digitálních měn. Řekl bych, že za posledních devět měsíců jsme zaznamenali vývoj, který vypadá, že některé věci se stanou dříve, než se očekávalo.”
Poslední poznámky zástupce guvernéra naznačují, že Bank of Canada posouvá svůj postoj směrem k CBDC.
Ještě nedávno jiná slova
V říjnu 2020 zveřejnila Bank of Canada zprávu popisující hlavní rizika spojená s CBDC. Banka uvedla, že musí „pečlivě zvážit, jak bude digitální měna centrální banky agregována a používána“, aby zajistila, že CBDC je bezpečná a efektivní platební metoda.
V únoru 2020 Lane uvedl, že neexistuje žádný přesvědčivý případ, kdy by Bank of Canada spustila digitální loonie s tím, že bude i nadále „dobře obsluhován stávajícím platebním ekosystémem“.
Navzdory nárůstu digitálních plateb v důsledku pandemie COVID-19 a pokroku Číny v oblasti digitálního jüanu zvolila řada zemí po celém světě přístup k CBDC „počkejte a uvidíte“, včetně USA, Nového Zélandu a Ruska.
Závěr
Pomyslná válka v CBDC stále pokračuje. Čína nasadila veškeré své úsilí ve vývoji digitálních měny centrální banky a neustále straší tím, že digitální jüan je již na dosah ruky. Ostatní státy odpovídají též. Důležité je se ale zamyslet, jestli to přinese žádoucí účinek ve společnosti, která byla dlouhá léta zvyklá na fyzické bankovky a jaké jsou další implikace tohoto vývoje.