Nahradí digitální Renminbi WeChat Pay a Alipay?

3.7
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Li Lihui, bývalý prezident Bank of China, položil otázku: “Tohle musíme probrat. Může digitální verze čínské měny Renminbi nahradit Alipay, WeChat Pay a bankovní karty jako hlavní nástroj elektronických plateb?”

Zatím prý ne

Otázka, kterou položil Li Lihui během výročního zasedání v Čchaj-wanu 2020 o CBDC, byla naprosto na místě. Správce odpověděl, že alespoň v příštích deseti letech zůstanou Alipay, WeChat Pay a kreditní/debetní karty v Číně hlavními platebními nástroji a dodal, že digitální platební nástroje tyto platební nástroje nenahradí.

Bývalý prezident Čínské banky však řekl, že digitální Renminbi má oproti některým dalším čínským platebním nástrojům určité výhody, jako je správní orgán a technická výhoda odnětí transakcí. Úředník také poukázal na to, jak lze digitální peněženku CBDC uvolnit z bankovních účtů, což by mohlo přilákat zahraniční uživatele, kteří chtějí získat digitální peněženku Digital Renminbi a mít svůj pohodlný platební systém, aniž by si otevřeli účet v čínské bance.

Podle Lihui bude úspěch digitálního Renminbi záviset na tom, zda nakonec nahradí WeChat Pay a Alipay jako hlavní platební nástroje nebo dokonce přeshraniční toky, přičemž se možná bude vyvíjet také jako globální digitální měna.

Úspěch ale není zaručen

Lihui však zdůraznil několik souvisejících obav a dodal, že by to mohlo způsobit problémy komerčním bankám v Číně, například v případě, kdy centrální banka přímo pohltí veřejné vklady, což by mohlo oslabit počáteční úvěrovou kapacitu komerčních bank. Řekl:

“Naše země má největší populaci na světě a rozsah našeho platebního trhu je také největší na světě. Když vydáváme čínskou legální digitální měnu na takovém trhu, musíme zajistit vysokou spolehlivost nástrojů digitální měny.”

Pokud čínská centrální banka přijme funkci volně vázaného účtu a digitální peněženky, mohla by CBDC překonat účty WeChat Pay a Alipay, které jsou úzce spojeny s bankovními účty. Lihui rovněž tvrdil, že centrální banka musí přijmout model nepřímých emisí a udržovat dvoustupňový operační a doručovací systém.

Mezitím již několik centrálních bank po celém světě vydalo aktualizace, týkající se jejich vlastních projektů CBDC. Čína ale zatím vede v pomyslném CBDC závodu. Podle guvernéra čínské centrální banky byl digitální Renminbi v pilotním provozu již použit ve více než čtyřech milionech transakcí v celkové hodnotě více než 2 miliardy juanů (přibližně 299 milionů USD).

Závěr

Čína velmi tlačí na vývoj CBDC. Nelze říct, že je to zrovna dobře. Nicméně zajistit pohodlné používání platebních nástrojů je v tak velké zemi nezvykle obtížný problém. Vzhledem k velkým propastem v bohatství možná přechod na CBDC nebude tak úplně jednoduchý.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img