CBDC revoluce přijde za tři roky – tvrdí přední ekonom

5
bis, centrální, banky, cbdc
Zdroj: pixabay.com

Nouriel Roubini, přední ekonom a skeptik v oblasti kryptoměn, v nedávném rozhovoru pro Yahoo Finance uvedl, že CBDC neboli digitální měny vydané centrální bankou jsou budoucností peněz.

Kryptoměny vs. CBDC

Nouriel Roubini, profesor ekonomie na Stern School of Business v New Yorku poskytl pro finanční portál Yahoo Finance rozhovor, ve kterém se věnoval nejen ekonomice, ale také digitálním měnám. Pro Yahoo Finance Live vyjádřil svůj pohled na Bitcoin a CBDC.

Roubini uvádí, že globální digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) jako digitální juan nebo dolar, budou v blízké budoucnosti schopny nahradit kryptoměny a hlavní finanční služby. Pro Yahoo Finance řekl:

„V blízké budoucnosti budou vytěsňovat digitální platební systémy současný systém. Zprvu začnou vytlačovat kryptoměny, které ve skutečnosti nejsou ani měnami.“

Roubini je přesvědčen, že samotné kryptoměny jsou nesprávně pojmenovány, protože nesplňují funkci peněz. Dle jeho slov musí poskytovat zúčtovací jednotku a sloužit jako škálovatelný platební prostředek. To se v současné době neděje.

Roubini ale připustil, že Bitcoin a další kryptoměny mohou sloužit jako uchovatel hodnoty, což je jednou z hlavních funkcí peněz vedle účetní jednotky a prostředku směny. Na otázku CBDC Roubini uvedl:

„Velkou revolucí, které se dočkáme v příštích třech letech, budou digitální měny vydané centrální bankou.“

Nouriel kromě Bitcoinu také kritizoval decentralizované finance (DeFi), které hýbaly kryptoměnovým prostorem v létě letošního roku a zaznamenaly nebývalý boom. Decentralizované finance označil jako vadné.

„DeFi byly od svého vzniku vaporware (produkt oznámený veřejnosti, který nebyl vyráběn Pozn. red.). V současné době klesající, jelikož blockchain byl vždy nejvíce přehnanou technologií v lidské historii.“

Závěr

Nouriel Roubini je v kryptoměnové komunitě znám pro své kritizují komentáře kryptoprůmyslu. Nicméně podle tempa s jakým se centrální banky všech větších zemí pustily do vývoje a testování vlastních digitálních měn, se zdá, že by tentokrát mohl mít Roubini pravdu. Otázka pak je, jestli tyto digitální měny centrálních bank nahradí dnešní kryptoměny nebo jestli budou fungovat paralelně tak, jako fungují nyní kryptoměny a fiat peníze. Podělte se s námi a s dalšími čtenáři o váš názor na toto téma v komentářích.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře