MMF: Centrální banky potřebují reformu, než budou moci vydávat CBDC

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Nový a rozvíjející se výzkum Mezinárodního měnového fondu naznačuje, že centrální banky po celém světě potřebují nové právní definice tokenizovaných měn.

V pátek zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF) nový pracovní dokument o digitálních měnách centrální banky neboli CBDC a jejich právních důsledcích.

Vědci, včetně právních poradců MMF Woutera Bossu a Cataliny Margulis, tvrdí, že současné rámce nejsou dostatečné pro vydávání veřejně přístupných CBDC. Vědci se obzvláště zajímají o to, jak mohou existující definice peněz platit pro novou technologii, ale zároveň optimisticky naznačují, že problém je dostatečně jednoduchý na to, aby byl odstraněn:

„Absenci výslovného a spolehlivého právního základu pro vydávání tokenů nebo účtů založených na CBDC lze relativně snadno napravit cílenou reformou práva centrální banky.“

Nový dokument také přináší otázky ohledně monopolu, který má většina centrálních bank na vydávání nekrytých měn, což je rozumné, až na to, že také naznačuje, že soukromé stabilní nekryté stablecoiny jsou nelegální:

“Vydávání soukromých digitálních tokenů, které se podobají CBDC, by mohlo způsobit stejné problémy, jako vážné narušení peněžního systému, způsobeného v 19. století vydáváním bankovek soukromými bankami, které následně nemohly splnit své závazky a převést tyto bankovky na skutečnou měnu.”

Dokument nakonec naznačuje, že rekonfigurace měnového práva bude náročnější než reforma práva centrální banky. Základní otázky, zda mohou tokeny sloužit jako zákonné platidlo a zda bude zajištěno jejich přijetí napříč populací s různým přístupem k technologii, zůstávají nezodpovězeny.

Světový přístup k CBDC

Všechny centrální banky, které stojí za pěti největšími světovými měnami – americký dolar, euro, čínský jüan, japonský jen a britská libra – uvažují o emisích CBDC. Vedoucí Bank of England nedávno o digitálních měnách mluvil jako o součásti „nového měnového řádu“.

Z největších ekonomik na světě se zdá, že k vydání CBDC má nejblíže Čína. Mnoho lidí však naznačuje, že je tomu tak proto, jelikož čínská vláda je ochotna digitální jüan použít jako nástroj pro sledování obyvatelstva, což znamená, že otázky soukromí na úrovni hotovosti a stavu dluhopisů na doručitele nejsou relevantní. Čínská lidová banka nedávno zveřejnila návrh zákona, který by ve skutečnosti zakázal soukromé stablecoiny vázané na jüan.

Závěr

Digitální měny centrálních bank jsou v poslední době velkým tématem. Není centrální banky, která by nad CBDC alespoň nepřemýšlela, z toho lze usoudit, že digitalizace měnového systému je za rohem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

nejsou schopni rici ze krypto – centralni banky – tedy vlady primo ohrozuje.
nechapu ,ze by to vetsina investoru jeste nepochopila.

spot_img