Psychologie investičních rozhodnutí při dlouhodobém hodlování kryptoměn

4.8
(5)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Tento článek je bonusovým dílem k seriálu Plánujme nákup kryptoměn k hodlování. Hned v úvodu bych vás rád upozornil na jednu věc. Při dlouhodobém investování je třeba to mít v hlavě pěkně srovnané. Měli byste například vědět, co od investice očekáváte, proto se v dalším díle budeme věnovat stanovení cílů. Nyní však už přikročme k dnešnímu tématu, kterým je psychologie.

Psychologie hodlera

Dnes si zopakujeme některé základní pravdy, ze kterých při dlouhodobém investování do kryptoměn vycházíme. Například, před samotným nákupem byste měli zohlednit možnost, že bublina splaskne a bude všemu konec. Jedná se totiž o jednu z nejčastějších poplašných zpráv, tedy tzv. FUDů (Fear, Uncertainty, Doubt – Strach, nejistota, pochyby). Jestliže věříte, že k tomu nedojde a investovali jste, tak se toho držte.

Čas

Určit správně termín vstupu je mimořádně náročné. To platí zejména z psychologického hlediska. Snadno se vám totiž může stát, že nakoupíte těsně před propadem kurzu a pokud se nebudete disciplinovaně držet plánu a ve strachu zpanikaříte a prodáte, tak vás to může (a zpravidla bude) pekelně mrzet.

FOMO

Podobně, když očekáváte výrazný pokles a ono vám to nečekaně vystřelí nahoru, tak můžete být pod velkým psychickým tlakem a nastupuje další nebezpečná emoce – hamižnost.  Hamižnost stojí za tzv. FOMO (Fear of missing out – strachu z toho, že to zmeškáte). Jednoduše řečeno to v našem případě znamená, že uvidíte prudký růst a pokud se nebudete držet plánu a podlehnete hamižnosti, tak můžete udělat hloupost.

Nutno dodat, že je v podobných případech potřeba pružně reagovat na situaci a pokud trh nedělá to, co jste očekávali, tak může být nutné přehodnotit další postup s ohledem na to, abyste si zachovali psychickou pohodu, ať už trh udělá cokoli. Toho je možné docílit částečným vstupem.

Strach, že bublina splaskne

Jak už jsme si řekli, FOMO (Fear of missing out) je emoce, která vyvolává masové nákupy. Po exponenciálním růstu následuje korekce, to je nevyhnutelné a jde jen o to, kdy k tomu dojde. Jenže mnoho lidí když vidí prudký propad kurzu, tak se bojí, že jejich investice vykrvácí a začnou prodávat.

Pokud byste si z tohoto článku měli odnést jen jednu věc, nechť je to ta, že vy musíte nakupovat, když všichni kolem propadají strachu a prodávají ve ztrátě. Pro dlouhodobé investory je krize pouhým výprodejem.

Poučte se z minulosti

Jak to ale udělat, abyste se nebáli? No, v prvním díle jsem vás přece nabádal, abyste zhodnotili riziko a investovali jen tehdy, jestliže ho akceptujete. Měli byste mít na paměti, že jste přijali i fakt, že se můžete krátkodobě dostat do ztráty.

Na dlouhodobém grafu si můžete prohlédnout, jak se cena opakovaně dostávala do expanze s následnou korekcí a je víc než pravděpodobné, že tomu tak bude i do budoucna. Cykly se opakují, ale Bitcoin zůstává a v dlouhodobém měřítku neustále roste. Tyto informace nejsou nijak převratné, teoreticky na tom vůbec nic není. Ta těžší část je až použití těchto jednoduchých pouček v praxi.

Dovolujeme si vám nabídnout: Jak se vlastně určuje cena Bitcoinu?

Závěr

Nemějte strach, jistě se hloupostem dokážete vyhnout. Stačí při investování odložit emoce a zachovat klid. Přistupujte k investici jako ke stavbě domu, neprodávejte své cihly jen proto, že to dělají ostatní, držte je. Nenásledujte stádo, řiďte se vlastním rozumem a poučte se z minulosti. Žádný růst ani korekce netrvá věčně a dříve nebo později dojde k tomu, že se věčný souboj býka s medvědem na čas přechýlí a převaha se otočí na druhou stranu. Je to jen otázkou času a čas je našim přítelem. To je největší psychologická výhoda, kterou jako dlouhodobý investor máte.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

musim smeknout pred timto clankem.

jen bych dodal,az se bude bavit cistic bot,kadernice,holic,servirka a podobne profese (nic proti nim rozhodne nemam a uznavam tyto sluzby) tak bude cas prchnout na nejakou dobu.
vzdy se to osvedcilo v praxi.
zatim k tomu nevidim duvod.
tyto profese by museli zacit v praxi btc nakupovat a pak to bude zavazny problem.

jinak mockrat dekuji za tento clanek – je videt ze moc dobre vite o co ggoo

jen bych jeste dodal.
drive to byla fyzika,matematika a ekonomika.
dnes je to : politika,matematika a btc.

fyziku a matematiku zatim nikdo nezlomil a politici si mysli ze to znici!!

ti co chapou – veci v souvislostech.
https://www.csfd.cz/film/811886-tesla/prehled/

spot_img