Šéf amerických zpravodajských služeb varuje před kryptoměnovou dominancí Číny

5
(7)

Americká zpravodajská služba je znepokojena tím, jak se Čína s vervou pustila do kryptoměnového průmyslu. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) měla obdržet podrobnou zprávu, která údajně popisuje rostoucí obavy amerických zpravodajských služeb.

Ředitel americké národní zpravodajské služby John Ratcliffe napsal počátkem tohoto měsíce dopis předsedovi americké Komise pro kontrolu cenných papírů Jay Claytonovi. V něm vyjádřil rostoucí znepokojení a obavy týkající se rostoucího čínského vlivu na kryptoměny.

(Ne)konkurenceschopnost amerických společností

Jak informoval deník Washington Examiner, Ratclife v něm přímo členům SEC nabízí schůzku a naznačuje, že SEC by měla zavést pravidla, která pomohou amerických společnostem (pohybujícím se v oblasti kryptoměn) konkurovat těm, které mají sídlo v Číně a jsou pod její kontrolou.

Zajímavé je, že podobný dopis zaslal Claytonovi také senátor Tom Cotton, republikán z Arkansasu. V něm již dříve Cotton Claytona žádal, aby SEC “vydala jasněji formulovaná pravidla, která se budou týkat digitálních měn.” Jinými slovy: SEC by měla USA pomoci, aby kryptoměnové společnosti měly šanci dostat se do čela. A stejnému tématu se Cotton věnoval v navazujícím dopise, který zaslal Ratcliffovi a poradci Bílého domu pro národní bezpečnost Robertovi O’Brienovi.

Vážné ohrožení americké národní a ekonomické bezpečnosti

Jak Cotton v dopise uvádí, pokračující nedostatek jasnosti předpisů nejen poškozuje digitální aktiva vyvinutá v USA, ale také vážně ohrožuje americkou národní a ekonomickou bezpečnost.

12. listopadu podepsal prezident Trump výkonný příkaz, který zakazoval transakce mezi kýmkoli v USA a společnostmi spojenými s čínskou armádou. V té době se objevily spekulace, zda by se tento příkaz mohl vztahovat také na krypto společnosti (propojené s Čínou).

Jak dále uvádí Washington Examiner, podle utajeného zdroje existují „vážné obavy o národní bezpečnost ohledně čínské kontroly nad Bitcoinem a Ethereem.” Zpravodajské služby dále varují, že se Čína bude snažit ovládnout technologie, které “budou rozhodovat o tom, kdo bude řídit svět po celá desetiletí.”

Závěr

Podle nedávno provedeného výzkumu Deutsche Bank patří mezi země, které soutěží, kdo z nich první spustí CBDC, právě Čína a pak také Švédsko. Obě země již počátkem tohoto roku spustily pilotní projekty a jak se ve výzkumné zprávě píše: právě vlády hrály klíčovou roli při podpoře infrastruktury digitálních plateb. Aktivní pokrok v této oblasti je nejvíce cítit ze strany čínské vlády. Uvidíme, jestli se v USA dokáží rychle rozhoupat a pokusí se dohnat trend CBDC…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img