Většina centrálních bank je spokojena s prací na CBDC

3.7
(3)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Poté, co společnost Facebook oznámila vlastní stablecoin Libra a Čína vlastní digitální měnu v podobě digitálního jüanu, se mnoho centrálních bank po celém světě snaží dohnat tento trend. Na digitální měně vydané centrální bankou (CBDC) tak pracuje mnoho států.

Rozjetý vlak CBDC

Pandemie koronaviru Covid-19 způsobila ve světě obří zájem o digitalizaci a zlepšení současného finančního systému. Investoři přesouvají v obavách z vysoké inflace svůj kapitál do aktiv, jako jsou drahé kovy nebo kryptoměny.

Zájem o CBDC od roku 2017 značně vzrostl. V dubnu letošního roku se Čínská lidová banka stala první centrální bankou, která zahájila rozsáhlé testy. Evropská centrální banka mimo jiné v letošním roce zveřejnila zprávu o digitálním euru. Podle průzkumu ECB pracuje na digitální měně téměř 80 % centrálních bank.

Výzkumný politický magazín Voxeu se ve svém nedávném článku zabývá tím, jak uspěje CBDC v prostředí globální otevřené ekonomiky. Podle magazínu Voxeu by CBDC měly plnit mnoho funkcí a nezpůsobit zmatek. Voxeu tvrdí:

„Vznik soukromých plateb řešení jako Libra přiměly centrální banky k upgradu platebního systému. Stručně řečeno, CBDC si klade za cíl rozšířit přístup k rezervám centrálních bank mimo malou sféru komerčních bank na širokou veřejnost.“

Předpokladem pro úspěch v otevřené ekonomice je, že CBDC lze použít také v jiné zemi. CBDC by měla také odměnit své držitele, to vše ale záleží na vlastnostech dané digitální měny vydané centrální bankou.

voxeu
Zdroj: voxeu.org

CBDC tak musí plnit základní funkce, sloužit jako platební prostředek, zúčtovací jednotka a být uchovatelem hodnoty. K tomu by se měly připojit jedinečné vlastnosti digitálních měn – škálovatelnost, likvidita, bezpečnost a odměna pro držitele.

Voxeu uvádí:

„Účinek dané digitální měny zásadně závisí na designu CBDC. Jednotlivé vlastnosti mohou být utlumeny, pokud má CBDC specifické technické vlastnosti.“

Závěr

Digitální měny vydané centrální bankou je rozjetý vlak, na který nasedá mnoho států po celém světě. V tomto závodu však suverénně vede Čína, která se již dostala do finální fáze testování.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img