Jak může estonské CBDC ovlivnit digitální euro

5
(4)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Během největšího ICO boomu v roce 2017 se Estonsko rozhodlo stát součástí této vlny a vytvořit tak vlastní kryptoměnu Estcoin. V současné době tak v zemi vzniká digitální měna vydaná centrální bankou (CBDC).

Estonsko otevřené ke kryptoměnám

Estonsko pokračuje ve svém dlouhodobém plánu stát se první zemí v Evropě, která nabídne svým občanům vlastní digitální měnu. V Evropě tak podobné ambice probíhají ve Švédsku, Francii nebo třeba ve Švýcarsku.

Ačkoliv plán Estonska na vlastní digitální měnu byl před třemi lety velmi kritizován, v současné době i Evropská centrální banka (ECB) pohlíží na digitální aktiva otevřeně. ECB začala v poslední době otevřeně diskutovat s estonskou centrální bankou Eesti Pank o spolupráci a veřejné debatě na téma digitálních měn.

Luukas Ilves, vedoucí technického oddělení v blockchainové společnosti Guardtime, uvedl, že diskuze okolo digitálního eura a kryptoměn se stala velmi vážnou. Právě společnost Guardtime spolupracuje s Estonskou národní bankou na blockchainovém řešení pro CBDC.

Luukas Ilves prohlásil:

„Při pohledu do budoucna doufáme, že zapojíme několik dalších centrálních bank eurozóny do projektu digitálního eura a dalších projektů týkající se digitálních měn. CBDC lze nasadit v celkovém měřítku pro celou evropskou ekonomiku. “

Dopady pandemie koronaviru

Pandemie Covid-19, která nás v současné době nadále sužuje, zdůraznila potřebu větší digitalizace finančního systému. Ve Spojených státech amerických pandemie koronaviru znovu rozvířila diskuze na téma digitálního dolaru.

Díky digitalizaci finančního systému by distribuce peněz v podobě stimulačních balíčků mohla být efektivnější a levnější. Doktoři také často varují před škodlivostí fyzických bankovek či mincí z hygienických důvodů.

Závěr

V současném závodě CBDC suverénně vede Čína, která se dostala se svoji digitální měnou již do finální fáze. V blízké budoucnosti však můžeme počítat s nárůstem digitálních měn vydaných centrální bankou. Pozitivní zprávou pro digitalizaci se stává fakt, že ECB diskutuje o projektu digitálního eura s Eesti Pank.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img