Finanční špičky Německa tlačí na digitální euro

2.9
(8)

Zprávy a souhrny

Hlavní špičky německých finančních institucí, včetně ministra financí, diskutovaly 27. listopadu během virtuální konference „Budoucnost plateb v Evropě“ o naléhavé potřebě vzniku evropské digitální měny.

Konference, sponzorovaná německou Deutsche Bundesbank, zahrnovala také projev německého ministra financí Olafa Scholze a členů představenstva Deutsche Bundesbank.

Digitální Euro, Pronto!

V úvodním prohlášení ministr financí Scholz informoval, že zaznamenal obrovskou poptávku po vzniku digitálních peněz ze strany spotřebitelů i podniků. Poukázal také na to, že doba přemýšlení o digitálních měnách už skončila a doslova prohlásil:

Pokud jde o digitální euro, myslím, že bychom měli velmi tvrdě pracovat. Není to oblast, kde bychom měli čekat, co se stane“

Scholz již 20. listopadu uvedl, že je proti necentralizovaným kryptoměnám. Jeho komentář přišel po oznámení Facebooku, že tento gigant plánuje v lednu 2021 zahájit prodejní platební síť Libra s vlastním stablecoinem navázaným na dolar. Později v tomto roce by měly následovat další stablecoiny – včetně těch navázaných na euro.

Digitální euro a další měny

Pokud jde o platby mimo eurozónu, prezident Deutsche Bundesbank – Dr. Jens Weidmann na konferenci prohlásil, že Evropané musí mít stejné možnosti pro odesílání a přijímání plateb mimo eurozónu, jaké mají v rámci ní. Dr. Weidmann také hovořil o roli digitálních měn centrální banky (CBDC).

Poukázal zejména na několik aspektů interakce vlády a ekonomiky a mimo jiné řekl, že podpora ze strany centrální banky by neměla být podceňována. Centrální banky by ale neměly bránit soukromým iniciativám a řešením potřeb spotřebitelů.

Přemýšlejte, diskutuje – ale rychle!

Ve svých projevech úředníci otevřeli další problémy k diskuzi. Člen výkonné rady Bundesbank Burkhard Balzn nastolil otázku, že bankéři musí prozkoumat otázku finančního zprostředkování a musí také prodiskutovat a pochopit, jakým způsobem by se digitální euro používalo vedle soukromých řešení a interakce centrálních a komerčních bank je další věc, která se bude muset vyřešit.

Dr. Weidmann upozornil účastníky na nutnost bezpečných a spolehlivých systémů. Zdůraznil, že Bundesbank bere říjnový výpadek platformy ECB TARGET2 (TARGET2 je platební systém, jehož vlastníkem a provozovatelem je Eurosystém. Jedná se o největší evropskou platformu pro zpracování velkoobjemových plateb, kterou využívají ke zpracování plateb v eurech v reálném čase jak centrální, tak komerční banky) velmi vážně a vyzval všechny zúčastněné, aby se podrobně seznámili s výsledky vyšetřovací komise.

Do 12. ledna příštího roku probíhají k zavedení digitálního eura veřejné konzultace Evropské centrální banky.

Závěr

Je jasné, že otázka digitálních peněz se dostává stále více do popředí. Krom Číny a jejich juanu se o potřebě digitálního dolaru naléhavě mluví i v USA a jak vidno, tak ani Evropa nechce zůstat pozadu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: