EU se snaží udržet stablecoiny a DeFi na uzdě

4
(5)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Evropská unie (EU) hodlá v příštích několika měsících regulovat kryptoměnový trh. Navrhované regulace vytvoří nové překážky pro projekty podobné stablecoinu Libra, které mají zájem působit na území Evropy.

Nové regulace pro stablecoiny

Evropská Unie pečlivě sleduje trendy v kryptoměnovém průmyslu a okamžitě tak reaguje na potenciální hrozby, které by mohly nějaký způsobem omezit národní měny. Výjimkou tak nejsou ani stablecoiny soukromých společností, jako je například Libra od společnosti Facebook.

Zatímco ve Spojených státech amerických zakročuje Komise pro cenné papíry (SEC) tvrdě vůči kryptoměnovým burzám a kryptoměnovým platformám, EU se chystá vytvořit jednotné regulační předpisy.

Cílem navrhovaných regulačních předpisů je vytvořit jasné mantinely v oblasti kryptoměn a digitálního financování pro občany celé Evropské unie. Evropská komise se zaměřila převážně na stablecoiny a decentralizované finance (DeFi).

Stablecoiny ohrožující stabilitu

Nový návrh, známý jako „nařízení o trzích s kryptoměnovými aktivy“ musí projít zdlouhavým legislativním procesem, který může trvat několik měsíců až let, než začnou tato nová regulační pravidla platit.

Podle navrhovaného regulačního předpisu budou muset být emitenti stablecoinu registrováni jako právní subjekt v jednom z členských států Evropské unie. Mezi další požadavky patří ustanovení týkající se kapitálu, práv investorů, zveřejňování informací a úschovy digitálních aktiv.

Albert Isola, advokát a ministr digitálních a finančních služeb Gibraltaru, řekl:

„Stablecoiny jsou široce považovány jako digitální způsob platby, který poskytuje větší finanční začlenění a efektivnější způsob převodu finančních prostředků. Rovněž se na ně pohlíží jako na potenciální riziko pro finanční stabilitu a integritu a mohly by oslabit účinnost měnové politiky.“

Závěr

Poté, co Mark Zuckerberg představil vlastní stablecoin Libra, se centrální banky okamžitě zalekly dopadů, které tato nadnárodní společnost se svoji kryptoměnou může způsobit. Centrální banky po celém světě se tak snaží snížit rizika, která by mohly stablecoiny způsobit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img