Co kdyby centrální banky převzaly kryptoprostor?

5
(4)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Zpravodajský portál Finextra přišel na svém blogu s tím, že kryptoměny nemají šanci na přežití, jelikož je převálcují digitální měny vydané centrální bankou (CBDC). Mohou banky zcela ovládnout kryptoměnový prostor?

Digitální měny na tahu

Digitální měny vydané centrální bankou, neboli CBDC, se ve světě začínají objevovat poměrně rychlým tempem. Tuto vysokou poptávku po CBDC spustila Čína spolu s hrozbou vytvoření vlastních digitálních měn nadnárodními korporacemi, viz Facebook.

Mnoho centrálních bank již začalo se zaváděním svých vlastních digitálních měn. V Číně vzniká digitální juan, ve Spojených státech amerických pracují na svém digitálním dolaru a v Evropě pokročilo nejdále Švédsko se svojí měnou E-krona.

Portál Finextra se obává, že v budoucnu všechny samostatné kryptoměny (Bitcoin, Ethereum, Ripple) zmizí a nahradí je právě CBDC. Zde se však potkávají dva světy. Zatímco kryptoměny jsou decentralizované, CBDC jsou pouhými digitálními reprezentanty národních měn, které jsou vydané centrální bankou.

Jak jsou na tom kryptoměny

Kryptoměny jsou navrženy tak, aby lidem daly svobodu spravovat své finance nezávisle na třetí straně. Digitální měny vydané národní bankou si sice vezmou technologii z kryptoměn, převezmou však směrnice dané vlády a centrální banky.

CBDC mohou zavádět digitální transakce v celém platebním prostoru a zlepšit stávající finanční systém. Existují však obavy ze zneužití digitálních měn, které přicházejí právě z Číny nebo podobných totalitních režimů.

Digitální měny centrální banky mohou sloužit vládě ke sledování svých občanů a následně třeba i k jejich následné perzekuci. V totalitních státech se CBDC může proměnit ve zbraň hromadného ničení.

Závěr

Digitální měny vydané centrální bankou se stanou součástí vývoje finančních technologií a v blízké budoucnosti se jistě stanou součástí našeho života. Kryptoměny však stále budou mít své přednosti, mezi které patří decentralizace, anonymita, bezpečnost a svoboda.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
xXx

Všichni vidíme, co je fiat zač. Nástroj státu na to, aby mohl inflačně obírat lidi, na dluh rozhazovat daleko víc, než z lidí vyrazí pomocí berní. Všichni vidíme, jak měnová zásoba fiatu roste, jaká je inflace. Vidíme QE, nulové či záporné úroky. Na příkladech zemí jako Řecko či Kypr vidíme, jak jednoduché je lidem zablokovat účty, znemožnit výběry, dokonce jim část vkladů sebrat na záchranu bank. Všichni se obáváme MMT, vrtulníkových peněz, kazivých peněz, silně záporných úroků.

Tyto věci přijdou a digitální měny centrálních bank jsou k tomu potřebným nástrojem – nemůžete připustit existenci nedigitální papírové hotovosti, když chcete zavést úroky minus 5 procent – všichni by si vybrali cash.

Digitální fiat tedy povede ke zhoršení parametrů fiatu, k vyšší motivaci prchat do bitcoinu, zvýší komparativní výhody bitcoinu. Není to ohrožením pro crypto, ale příležitost.

spot_img