Co byste měli vědět o digitálním dolaru

2.6
(8)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Zavedení „digitálního dolaru“, jehož vytvoření se právě minulý rok zdálo daleko, nepředstavuje nic jiného než rekonfiguraci peněz a globálního finančního systému.

Z nuly na vysokou prioritu

Před více než rokem si málokdo myslel, že vytvoření nového amerického digitálního dolaru – široce držené a obchodované digitální měny centrální banky (CBDC) – bude brzy v popředí legislativy a regulací. A pro tento skepticismus byly dobré důvody.

V lednu 2019 Bank of International Settlements po průzkumu jejích členů centrální banky uvedla, že většina předních centrálních bank se nesnaží o rozšíření digitální měny centrální banky kvůli nejistým výhodám a rizikům. Mnoho centrálních bank dříve zkoumalo technické aspekty implementace CBDC testováním technologie blockchain nebo distribuovaného ledgeru a byly znepokojeny vyspělostí a schopnostmi technologie pro použití ve velkém.

A země, které již zavedly „rychlejší platby“, nebo na tom pracovaly v případě Federálního rezervního systému s FedNow, se ptaly, jaká vylepšení CBDC nabídne, pokud jde o efektivitu plateb a další vymoženosti.

Nejdůležitější oblasti vývoje CBDC v posledním roce

  • Ambiciózní Libra od Facebooku byla oznámena v polovině června 2019 a bude podpořena technologií blockchain považovanou za dostatečně robustní, aby obsluhovala miliardy uživatelů Facebooku
  • Údajně v reakci na Libru urychlila Čína práci a v dubnu 2020 začala testovat svůj dlouho avizovaný digitální jüan, DCEP (Digital Currency Electronic Payment)
  • Strategická konkurence a geopolitické napětí eskalovaly mezi USA a Čínou
  • Pandemie udeřila a bolestně demonstrovala zastaralou povahu americké měnové a finanční infrastruktury (např. při distribuci prostředků na pomoc přibližně 70 milionům Američanů se spoléhalo na pomalé a neúčinné fyzické kontroly)

Je možné, že výše uvedené dopomohlo ke změně očekávání ohledně vývoje digitálního dolaru, ale je tady ještě jedna věc. A sice pokračující růst používání stablecoinů a kryptoaktiv, které představují stále rostoucí konkurenci tradiční fiat měny.

Co vlastně je digitální dolar a proč je kolem CBDC tolik zmatků?

Zájem o digitální dolar a obecněji o CBDC byl brzy inspirován úspěchem kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC) a jeho základní technologie. Některé návrhy amerického digitálního dolaru by zahrnovaly technologii propagovanou Bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Pochopení důvodů růstu Bitcoinu a toho, jak by se digitální dolar podobal a lišil od Bitcoinu, je užitečným výchozím bodem na cestě k porozumění americkému digitálnímu dolaru.

Bitcoin funguje spolehlivě již více než 11 let. Desítky milionů lidí po celém světě vlastní BTC a jeho celková tržní hodnota je v současné době přibližně ~175 miliard USD.

A proč je tak úspěšný?

  • Omezená celková nabídka (celkem 21 milionů mincí), což z něj činí omezené investiční aktivum
  • Relativně decentralizovaná architektura, není potřeba důvěřovat třetí straně (odolnost proti zabavení)
  • Technická odolnost (provozuschopnost)
  • Cenzuroschopný a soukromý
  • Efektivní s relativně nízkými náklady a užitečný pro určité typy plateb
  • Zhodnocení ceny

Závěr

Které z funkcí Bitcoinu se dostanou do finální podoby amerického digitálního dolaru, je předmětem významné debaty. Jisté ale je, že se nebude jednat o kryptoměnu v původním slova smyslu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img