Kdepak kryptoměny, zločinci pro praní peněz preferují fiat

0
(0)

Praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn není pro zločince preferovanou cestou, jak zlegalizovat peníze. I nadále této činnosti dominují tradiční kanály, jako jsou hotovostní obchody či obchod s drogami.

Tak nějak lze shrnout zprávu společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT). Role kryptoměn je podle ní nafouknutá a neopodstatněná a pro nezákonné účely jsou stále nejčastěji používány “staré dobré fiat měny”.

Praní špinavých peněz je globální problém

Praní peněz zůstává celosvětově vážným problémem. Výzkum mezivládní organizace United Nations naznačuje, že každý rok je prostřednictvím fiat kanálů vypráno něco mezi 800 miliardami až 2 biliony dolarů. Kryptoměny se na této činnosti podílí jen velice malou měrou. Společnost SWIFT minulý týden uvedla:

“Zjištěné případy praní špinavých peněz zůstávají relativně malé ve srovnání s objemy hotovosti, které jsou vyplaceny tradičními metodami.”

SWIFT dále konstatuje, že v čele praní peněz zůstávají tradiční metody, jako je používání bílých koní, hawala (systém převodu peněz, který funguje mimo bankovní systém a v poslední době jej využívají především muslimové), podniky přijímající cash a pak pochopitelně kriminální činnost, jako je obchod s drogami. V porovnání s tím tvoří použití kryptoměn jen velice malou část. V této souvislosti společnost jmenovala nechvalně známou hackerskou skupinu Lazarus, která dle všech indicií pochází ze Severní Korei.

Dalšími takovými případy jsou neidentifikované hackerské skupiny v Evropě, které využívají ukradené prostředky k nákupu předplacených debetních kryptoměnových karet. Jde o speciální typ karet, na kterých jsou uloženy kryptoměny, které se během transakce převádí na fiat.

Obavy z kryptoměn přetrvávají i nadále

Společnost SWIFT ale přidala varování, že používání kryptoměny k praní ukradených bankovních prostředků v budoucnu nejspíše poroste.

„Mezi příznivé faktory patří rostoucí počet altcoinů (alternativních kryptoměn), které byly nedávno spuštěny a které se zaměřují na poskytování úplné anonymity transakcí.“

Stále větší hrozbu také představují mixovací služby (mixers and tumblers), což jsou online nástroje, které promíchají vaše kryptoměnové transakce s dalšími legitimními kryptoměnovými transakcemi. A pak tu máme ještě zvyšující se oblibu privacy coinů, jako je třeba Monero, které skrývá identitu uživatelů a jehož transakce je obtížné sledovat. Tady ovšem odkazuji na náš minulý článek, kdy Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA má již nástroj k jejich sledování.

Závěr

Praní špinavých peněz je celosvětový problém, ve kterém jsou ovšem občas namočeny i samotné banky. Zatím je použití digitálních měn pro praní peněz velmi okrajovou záležitostí, což se ovšem s jejich rozmachem může v budoucnu změnit. Aniž bych chtěl situaci nějak bagatelizovat či zlehčovat, tak ty aktuální a skutečné problémy spočívají hlavně v nekrytých fiat měnách.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img