Konec anonymních Monero transakcí? Ministerstvo vnitřní bezpečnosti má nástroj k jejich sledování

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Monero, jedna z nejpopulárnějších privacy mincí už nemusí být tak soukromá, jak si někteří myslí. Společnost CipherTrace oznámila, že vyvinula nástroje pro její sledování.

Kryptoanalytická společnost CipherTrace, v dnes zveřejněném prohlášení informovala, že vytvořila sadů nástrojů pro sledování Monero (XMR) transakcí. Nástroje byly vytvořeny pro ministerstvo vnitřní bezpečnosti (Department of Homeland Security, zkráceně DHS) Spojených států. Společnost to považuje za pozitivní krok, neboť Monero tímto získá větší legitimitu.

Konec anonymních Monero transakcí?

Monero si získalo popularitu hlavně díky svému návrhu, který se zaměřuje na ochranu osobních údajů účastníků transakce. To z něj dělá druhou nejpopulárnější minci (hned po bitcoinech) pro použití na darkwebu. CipherTrace nyní přišlo s tvrzením, že jejich nástroje umožní vyšetřovatelům prohledávat, prozkoumávat a vizualizovat Monero transakce.

Podle vyjádření firmy, strávili její vývojáři poslední rok prací na vytvoření sady nástrojů, jejichž vytvoření bylo objednáno na základě smlouvy s ředitelstvím DHS. Podle údajů GovTribe bylo společnosti CipherTrace v průběhu smlouvy vyplaceno přibližně 2,4 milionu dolarů.

Může to nakonec znamenat pro XMR přínos?

V první řadě budou tyto nástroje sloužit DHS ke sledování odcizených nebo nelegálně použitých mincí, ale společnost je přesvědčena, že také kryptoburzy či investiční fondy budou těžit z vědomí, že nepřijímají „špinavé“ prostředky a že jsou v souladu s předpisy.

CipherTrace dále plánuje přidat ještě další funkce do aktuální verze sady nástrojů. V plánu jsou funkce pro sledování „shlukování transakcí entit, identifikace peněženek atd.“

I když to vypadá, že by dnešní oznámení mohlo zasadit Moneru těžkou ránu, CipherTrace si to nemyslí a naopak to považuje za pozitivní pro budoucnost XMR. A to zejména proto, že XMR bylo z některých směnáren delistováno. Generální ředitel společnosti, Dave Jevans, ve svém prohlášení uvedl.

„Analytika má zásadní význam pro přežití privacy mincí, protože pokud nejde vyhodnotit rizika, mohly by některé vlády transakce s privacy mincemi extrémně ztížit nebo je úplně zakázat […] Několik korejských burz již privacy coiny vyřadilo a minulý týden několik australských burz zakázalo monero a zcash […]  doufáme, že vývojem funkcí ke sledování transakcí monera můžeme zajistit jeho životaschopnost“

Hlavní finanční analytik CipherTrace, John Jeffries, dodal, že jejich sledovací nástroje mohou být použity v případech ransomware, ale zatím nejsou ještě dostatečně robustní, aby mohly být použity pro účely boje proti praní peněz. Nástroje firmy totiž sledují transakční toky, ale neodhalují totožnost uživatelů, k vyřešení této části hádanky musí orgány činné v trestním řízení použít jiné nástroje a získat soudní příkazy.

Závěr

Musím se přiznat, že po skončení posledního velkého bull runu jsem si soukromě tipoval, že právě privacy coiny by se mohly vyšvihnout do popředí zájmu investorů a předvést zajímavou jízdu a zhodnocení. Teď už bych na to hlavu ale nevsadil… A jak to máte s privacy coiny vy? Věříte v jejich budoucnost, nebo jste raději naskočili třeba na vlak DeFi?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: