Holandská banka ABN Amro NV čelí podezření z praní špinavých peněz. Stejná banka přitom letos označila Bitcoin a kryptoměny jako velký risk.
Praní špinavých peněz v bance?!
U kryptoměn spočívá většina trestné činnosti v krádežích, podvodech a hackerských útocích, což ohrožuje uživatele. Neprokázalo se však, že by zde ve větší míře působili zločinci, kteří by se pokoušeli kryptoměny použít k praní špinavých peněz. Podobné skandály jsou zatím poměrně časté přímo v bankách. Jedná se přitom o instituce, které mohou samy vyrábět (bezhotovostní) peníze a následně je půjčovat na dluh.
Často se také stává, že zatímco ostatní společnosti v případě nepříznivé ekonomické situace zbankrotují, bankám často finančně pomohou státy. Podobný sénář před časem nastal také v případě holandské banky ABN Amro. Banka je nyní po nákladné výpomoci v 50% vlastnictví státu. Ten se zavázal svůj podíl časem odprodat.
Nedostatky v dodržování předpisů
Teto závazek je nyní ohrožen skandálem ABN Amro, která čelí kontrole svých údajných nedostatků v dodržování předpisů. Kromě údajného selhání banky při hlášení podezřelých transakcí a přiměřeného prověřování klientů je také sama vyšetřována podle nizozemských zákonů o praní špinavých peněz a financování terorismu.
Banka, která nyní čelí rozsáhlým problémům a obvinění, se dříve vyjádřila o kryptoměnách a Bitcoinu. Uvedli, že představují velký risk. Akcionáři zřejmě panikaří, akcie totiž v reakci na zprávu zaznamenaly nejvyšší propad od června 2016. K jejich uklidnění nepřispělo ani oznámení ředitele Keesem van Dijkhuizenema, který odejde, jakmile skončí jeho funkční období v dubnu 2020.
Není to jediný případ praní peněz
Skandály bank jsou v posledním týdnu takřka na pořadu dne. Šéf Danske Bank v Estonsku byl vyslýchán v kauze, která se také týkala praní špinavých peněz. Nebyl však podezřelý, ale svědek a začátkem tohoto týdne byl nalezen mrtev! Také německá banka Deutsche Bank v posledních dnech čelí podobné aféře. Německá policie udělala v Deutsche Bank razii pouhý den před skandálem ABN Amro. A také z důvodu podezření z praní špinavých peněz.
Závěr
Perou se nám zde dvě názorově protichůdné síly. Zatímco jedna strana neustále hovoří o kryptoměnách jako o hrozbě, druzí poukazují na to, že nejčastěji je praní špinavých peněz prováděno přímo velkými bankami.
Šéf globálního programu pro počítačovou kriminalitu OSN Neil Wals varoval, že kryptoměny výrazně znesnadnily boj proti praní špinavých peněz. Naproti tomu můžeme pokračovat ve výčtu bank, kde zřejmě něco není v pořádku. V srpnu jsme vás např. informovali o masivním skandálu banky Goldman Sachs. Někteří bývalí i současní bankéři čelí obvinění generálního prokurátora Malajsie. Mezi obviněnými je také generální ředitel banky Richard Gnodde!
V červenci se ministr financí USA Steven Mnuchin nechal slyšet, že Bitcoin se používá k nelegálním činnostem. Naopak dolar podle něj k těmto věcem vůbec neslouží. V zápětí vyšla zpráva ukazující výzkum, který říká, že dolar byl k praní špinavých peněz použit 800násobně více, než Bitcoin.
Co číst dále
27.09.19 Technická analýza BNB/USD – Binance coin už tři měsíce v poklesu