Až se centrální bankovnictví začne rozpadat, Bitcoin a Libra najdou uplatnění

2.2
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin a Libra by mohly hrát roli ve světě, kde centrální banky začnou globálně vydávat své vlastní digitální měny. Zatímco obě kryptoměny mají své kritiky, Raghuram Rajan, bývalý guvernér Indické centrální banky, uvedl, že obě digitální měny by mohly najít svá místa, až se centrální banky začnou rozpadat.

Digitální měny vs. fiat měny

Digitální měny pravděpodobně budou mít velký dopad na úlohu centrálních bank a retailových věřitelů. Mohly by změnit tvář celého finančního systému.

O této myšlence se stále diskutuje. Centrální banky by pravděpodobně vydávaly digitální verze fiatových měn. Čínská lidová banka již provádí pilotní testy, zatímco ostatní centrální banky zvažují, zda a jak se angažovat.

Bitcoin a Libra

Bitcoin je „decentralizovaná“ kryptoměna, což znamená, že na rozdíl od fiatových měn nemá žádnou centrální autoritu, která by upravovala jeho vydávání. Je postaven na technologii blockchain, která je na své nejjednodušší úrovni neměnnou veřejnou účetní knihou. Bitcoiny byly často kritizovány jako spekulativní aktivum.

Libra zaujímá centralizovanější přístup. Je to projekt, který loni navrhlo konsorcium společností vedené Facebookem. Libru však kritizovaly regulační orgány, zejména kvůli vazbám na Facebook a nejasným záznamům o ochraně osobních údajů.

Stablecoiny a spekulativní aktiva

Záměrem je, aby Libra byla stablecoinem, který by byl podpořen množstvím světových měn. To by udržovalo jeho hodnotu stabilní v kontrastu s volatilitou, která byla pozorována u Bitcoinu. Žádosti o schválení digitální měny zajištěné fiat měnou již byly podány začátkem roku u regulačních úřadů. Znamenalo by to například, že digitální mince by mohla být ekvivalentní například k euru nebo americkému dolaru.

Rajan uvedl, že Bitcoin je spíše „spekulativním aktivem“ než aktivem používaným pro transakce ve velkém měřítku. Investoři často sahají po Bitcoinu, když jsou tradiční aktiva, jako jsou dluhopisy, méně atraktivní.

“Na druhé straně je Libra pokusem o vytvoření měny, která se používá k transakcím. Celou myšlenkou tak není držet Libru jako spekulativní aktivum, které zvyšuje sovu cenu, ale použít jej pro transakce. Konečná základní hodnota tedy bude záviset od centrálních bank.”

Bývalý centrální bankéř uvedl, že mít soukromou digitální měnu, která by měla „monopol“, by bylo „problematické“. Nakonec ale budou existovat konkurenční soukromé digitální měny.

Data jsou důležitá

Jednou z velkých výzev u digitálních měn je množství dat, která s nimi přicházejí.

“Důvěřujete centrální bance s tolika podrobnostmi o každé transakci, kterou provedete?” Měla by to vláda vědět? Krása hotovosti v našich rukou je, že je anonymní. I když neděláte něco nezákonného, ​​nechcete, aby vláda viděla všechno, co děláte,” řekl Rajan.

Totéž se týká tzv. privátních digitálních měn. Rajan však uvedl, že může být potřeba „integrovat data“ mezi tyto konkurenční digitální měny.

Dodal však, že je třeba odpovědět na několik otázek, jak tyto údaje chránit.

“Potřebujeme nějaký druh širších globálních pravidel. Co budou země dělat s údaji získanými ze zahraničí o tom, kdo používá jejich měnu? Jak se ujistíte, že existují obvyklé záruky pro toto použití? Pokud někdo používá cizí digitální měnu k nákupu určitých služeb, které by je mohly ohrozit, mohou být vystaveny špionáži a vydírání, atd.? A to jsou obavy, které nejsou v dnešním světě ojedinělé,” dodal Rajan.

Závěr

Nemůžeme mít pořád jen bankovky. S tím, jak jde doba dopředu, je potřeba, abychom měli v ruce i rychlý, bezpečný, digitální prostředek. Otázkou tak zůstává, kdo a jak bude tyto digitální měny spravovat a kontrolovat a jestli je to vůbec žádoucí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img