Globální pohled na digitální měny centrálních bank

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Spolu s nárůstem elektronických financí a moderní digitální inovací byly odhaleny nedostatky ve stávajících peněžních a platebních systémech. Vznik krypto aktiv vyvolal v minulých letech intenzivní debatu o úloze a autoritě centrálních bank. Tento stav neustále graduje a nyní některé banky již spekulují o nadcházejícím finančním posunu paradigmatu po celém světě.

V návaznosti na aktuální dění připravila společnost KPMG studii, která zkoumá rostoucí zájem o CBDC napříč centrálními bankami a mezinárodními organizacemi. Studie představuje globální pohled na digitální měny centrálních bank. Tento dokument tedy zkoumá historii, motivaci, rané technické návrhy a aktuální stav implementace nejpokročilejších návrhů CBDC ve světě.

Jelikož dochází ke zkoumání možností digitálních měn a centrální banky rozšiřují pilotní experimenty CBDC, autoři doufají, že tento dokument bude sloužit jako cenný zdroj pro všechny zúčastněné strany koordinující řešení tohoto vícerozměrného puzzle.

Studie řeší maloobchodní i velkoobchodní aplikaci CBDC, otázky týkající se mimo jiné měnové politiky, finanční stability a politických hledisek.

Hlavní zjištění a témata dokumentu

  • Zatímco jen hrstka centrálních bank pravděpodobně vydá digitální měnu během příštích 5 let, existují i banky, které již dokončily pilotní projekty nebo je mají v procesu.
  • Digitální aktiva nabízí pro centrální banky širokou škálu příležitostí a relativně málo rizikovou alternativu pro generování nápadů a živé experimenty.
  • Soukromý sektor je nezbytný k udržení konkurenceschopnosti a přizpůsobení se technologickým změnám. Kromě toho jurisdikce poskytly jasnou legislativní cestu k realizaci projektů a vytvořily regulační rámce pro autorizované pilotní testování. Tento úspěch je důkazem významu partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.
  • Většina návrhů CBDC zachovává dvouvrstvou architekturu měnového systému. S procesy mají tedy pomoci i nebankovní poskytovatelé služeb.
  • Jedna z předních centrálních bank nedávno prozkoumala anonymitu CBDC s předními společnostmi v oblasti distribuované účetní knihy (DLT); společně otestovali nový důkaz konceptu (POC) pomocí „anonymních voucherů“. Tento POC úspěšně anonymizoval přenosy CBDC v prostředí distribuované účetní knihy.
  • Stablecoiny a CBDC nejsou v rozporu, nýbrž spíše doplňují celou konstrukci.

Dokument je rozdělen na pět částí:

Část 1  Zkoumá poznatky získané od prvních dokončených maloobchodních pilotních projektů CBDC

Část 2 Zkoumá současné projekty maloobchodních CBDC na Bahamách a v Karibiku se zaměřením na cestu k implementaci

Část 3 Poskytuje historické shrnutí největších projektů veřejného velkoobchodního CBDC a možných příležitostí v rámci mezibankovního vypořádání a přeshraničních plateb

Část 4 Dává aktuální pohled na čínský systém elektronických plateb

Část 5 Nabízí stručný pohled na další vývoj CBDC v rozvinutých ekonomikách

Celý dokument je k dispozici zde.

Závěr

Během posledních 5 let se názory centrálních bankéřů a bank obecně na CBDC podstatně vyvinuly, nyní lépe přijímají inovace založené na spolupráci, zejména z hlediska společného výzkumu a sdílení znalostí. Nejedná se nutně o otázky technologie, ale o nezbytnou sociální koordinaci mezi všemi zúčastněnými stranami, jakož i o spory ohledně klíčových otázek týkajících se návrhu a správy CBDC.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img