Finance a ekonomika – co je to Ampleforth. Další velká věc v DeFi?

5
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Decentralizované finance (DeFi) jsou v letošním roce v módě. Projekty z tohoto prostoru dosahují stále nových maxim a celková hodnota uzamčená v úvěrových protokolech prudce vzrůstá během celého roku. I když zde existuje spousta zajímavých projektů, zdá se, že Ampleforth (AMPL) má rozhodně co nabídnout a vyniká svých jedinečným přístupem. Projekt se totiž zabývá několika výzvami a problémy, kterými trpí tradiční fiat měny a dokonce i největší kryptoměna, dle tržní kapitalizace, Bitcoin (BTC).

Fiat měna

Úvodem je jistě potřeba si připomenout, co že je na té fiat měně špatného. V dnešní době jsme si zvykli na fiat měnu v případech, když si jdeme něco koupit nebo si objednáme nějakou službu. Ve valné většině případů budeme platit právě fiat měnou.

Na základě údajů z Investopedie jsou v současné době Spojené státy zemí s nejvyšším HDP, což znamená, že se jedná o největší ekonomiku na světě. Její měna, americký dolar, je rovněž známá jako světová rezervní měna a představuje asi 88 % denních obchodů na devizovém trhu. To může na první pohled vypadat pro každého velmi působivě. Když se ovšem podíváme na kupní sílu dolaru, věci se trochu změní. Nebo spíš velmi změní.

graf
zdroj: howmuch.net

Toto je jeden z nejpopulárnějších obrázků, které kolují na internetu. Jde o vizualizaci toho, jak v průběhu času došlo k devalvaci amerického dolaru. Ty důvody, proč se to stalo, jsou různé. Ale hlavním viníkem je bezesporu inflace. Konsensuální názor mnoha ekonomů je takový, že k inflaci dochází, když růst peněžní nabídky v zemi předběhne růst ekonomiky.

Když se podíváme o několik měsíců zpět, došlo v polovině března během několika dnů k zhroucení globální ekonomiky. V té době totiž došlo ve většině zemí k různým omezením nebo uzavřením výroby vlivem Covid-19, což mělo za následek úpadek mnoha průmyslových odvětví. Reakcí vlád na tento stav bylo po celém světě, včetně USA, vytištění bilionů národních měn na podporu firem nebo jednotlivců.

I když se to může na první pohled jevit jako životabudič ekonomiky, jediným výsledkem tohoto kroku je devalvace peněz, které jsou již v oběhu. A je rovněž důležité si uvědomit, že toto rozhodnutí vzešlo od vybrané skupiny lidí, kteří zaujímají důležité pozice. A to je to, čemu říkáme centralizace.

Příchod Bitcoinu

V roce 2008 vydává skupina lidí nebo jedna osoba pod pseudonymem Satoshi Nakamoto Whitepaper Bitcoinu, který navždy mění pohled některých lidí na peníze. Byla tak vytvořena elektronická forma nových peněz, která je místo vlád řízena kódem. Na rozdíl od fiat měn je nabídka Bitcoinu pevně dána a neexistuje tedy žádný ústřední orgán, který by mohl rozhodnout o vytvoření více bitcoinů nebo o kontrole inflace. Nikdy nebude existovat více než 21 000 000 bitcoinů, pokud protokol bude i nadále existovat ve své současné podobě.

Bitcoin byl tak mnohými přijat jako řešení světových finančních problémů, což se v několika posledních měsících stalo ještě více patrnějším. Na druhou stranu – jak je Bitcoin geniální, má také své problémy. Prvním problémem je, že protokol Bitcoinu není extrémně škálovatelný, což ostatně vyplývá z povahy jeho konsensu Proof of Work (PoW). Druhým problémem v každodenním používání je jeho omezená dodávka, která z Bitcoinu činí spíše uchovatele hodnoty než prostředek platby.

Pokud tedy držíte bitcoiny, budou vždy představovat určité procento celkové hodnoty sítě a nikdy nebudou nafouknuty. Pokud je tedy po bitcoinech větší poptávka, než je jejich množství v oběhu, neexistuje způsob jak je získat.

Fiat měny mohou být snadno nafouknuté prostřednictvím rozhodnutí centralizovaných orgánů, jejichž zájmy nemusí být v souladu se zájmy obyvatelstva. Problém Bitcoinu může být shledáván v tom, že ho nemusí být dost na to, aby poháněl poptávku. Navíc, pokud lidé věří, že hodnota Bitcoinu poroste, jsou samozřejmě spíše motivováni k tomu, aby jej drželi než ho utráceli.

A to je přesně to místo, kde do hry vstupuje Ampleforth.

Co je Ampleforth

Jednoduchým pohledem se jedná o digitální měnu, která upravuje svou nabídku na základě tržních podmínek. Jedná se o decentralizovaný protokol, který přidá nebo ubere stávající ampl tokeny v oběhu na základě současných tržních podmínek.

Běžně dochází k mýlce, že Ampleforth je stablecoin. Ale není tomu tak. Úkolem protokolu je sice udržet cenu relativně kolem 1 USD, ale hodnota tohoto tokenu, na rozdíl od současných stablecoinů, není vázána na americký dolar. Místo toho protokol upravuje nabídku amplů na trhu tak, aby buď zvýšil nebo snížil svou současnou tržní cenu. Uvedu jednoduchý příklad:

Pokud bude například cena AMPL 2,5 USD a cílová cena má být 1,009 USD, bude muset protokol vydat více amplů, aby došlo k devalvaci cirkulující dodávky a cena se snížila na místo, kde je jeho cílová prahová hodnota. Protokol k tomu používá dvě měřítka: oracle cenu a cílovou cenu. Zjednodušený vzorec, který dává procento denního přizpůsobení, vypadá následovně:

Oracle cena – cílová cena/10

Pokud použiji náš příklad, vypadá to následovně:

2,5 – 1,009/10 =1,491/10=0,1491    

Protokol v tomto případě vydá o 14,91% více amplů pro úpravu ceny. Pokud tedy v danou dobu vlastníte 100 AMPL, obdržíte po „rebase“ na svůj účet o 14,91 AMPL více. Tato úprava, bez ohledu na to, zda je pozitivní nebo negativní, se označuje jako „rebase“. Děje se tak jednou za 24 hodin. Tyto změny se odrážejí i v ceně. Jak můžete vidět v níže uvedeném grafu, každý den ve 2 AM UTC (když dojde k rebase), je červená svíčka, která snižuje tržní cenu ve vztahu k dennímu rebase.

AMPL
zdroj: tradingview.com

Zůstatek peněženky se bude každý den měnit v závislosti na aktuální ceně AMPL. V současné době patří k hlavním burzám podporujícím obchodování AMPL KuCoin a Bitfinex. Své AMPL tak můžete držet tam nebo v jakékoli jiné peněžence ERC-20. Oba způsoby vám umožní využít rebase.

Co Ampleforth řeší

Výše uvedená mechanika činí z protokolu Ampleforth jedinečnou nabídku na trhu. Existuje mnoho problémů, které tento protokol řeší:

Nabídka odpovídá poptávce

Jak jsem již uvedl výše, existují situace, kdy je zapotřebí více peněz. Ale na rozdíl od fiat peněz, kde se tiskem nových bankovek snižuje hodnota těch, které jsou v oběhu, AMPL toto nedělá.

Pokud je zapotřebí více amplů, budou dodány, ale úpravy se aplikují univerzálně a proporcionálně na zůstatek každé peněženky. To jednoduše znamená, že vaše procento vlastnictví sítě zůstává pevné – podobně jako u Bitcoinu.

Řeší problém neelasticity

Na druhou stranu je potřeba říci, že Ampleforth nemá předem stanovené množství mincí, které jsou v zásobě. To znamená, že jich může být tolik, kolik jich je prostě potřeba. To řeší problém neelasticity, kterým trpí aktiva, která fungují jako úložiště hodnoty, např. Bitcoin nebo zlato.

Škálovatelnost

Podle bílé knihy projektu je protokol Ampleforth chain-agnostic. I když je v současné době nasazen jako standardní token ERC-20, může existovat současně na mnoha jiných platformách.

Výhody Ampleforth

Diverzifikace portfolia v krátkodobém horizontu

Vzhledem k tomu, že současná posedlost trhem DeFi přitahuje stále větší zájem, poptávka po AMPL silně převažuje nad denními rebase. To vytvořilo nepřetržitý cyklus trvalých rebase, které přidávají stále více a více AMPL tokenů do peněženek těch, kteří je drží.

Ampleforth se ukázal jedinečným v tom, že nekoreluje se zbytkem trhu s kryptoměnami.

graf
zdroj: ampleforth.org

Stabilní měna ve střednědobém horizontu

Účelem AMPL je působit jako relativně stabilní měna. Vzhledem k tomu, že nabídka je zcela pružná, očekává se, že cenové výkyvy ve střednědobém horizontu, jakmile tržní kapitalizace dosáhne přiměřené úrovně, budou minimální.

Alternativa k fiat měnám v dlouhodobém horizontu

AMPL má všechny vlastnosti média výměny, ale také odstraňuje problémy důvěry, které mají lidé s centralizovanými vládami.

Jeho nabídka může být nafouknuta, aby uspokojila rostoucí měnovou poptávku, ale procento vlastnictví sítě zůstává pevné.

Další výzvy do budoucna

Pochopení mechaniky Ampleforth vyžaduje obecné ekonomické povědomí, ale také hlubší pochopení toho, jak různé měnové jednotky fungují. Mnoho lidí stále nechápe výhody Bitcoinu nad fiatem a je to nejvíce široce přijatá a populární kryptoměna. Ampleforth je složitější než Bitcoin, a proto vyžaduje více času, učení a znalostí k pochopení jeho plného potenciálu.

V současné době není hodnota AMPL 100% stabilní. Náhlé výkyvy v poptávce, bez ohledu na to, jak velká je tržní kapitalizace, budou mít pravděpodobně i v budoucnu dopad na jeho cenu.

Závěr

AMPL se podařilo vytvořit to, co bývalo imaginárním dokonalým aktivem s nekonečnou nabídkou, jejíž majitelé se nemusí obávat, že by měna byla znehodnocena.

Je také třeba poznamenat, že tým za projektem se skládá ze zavedených profesionálů s dlouholetými zkušenostmi v předních společnostech. Ampleforth má investiční podporu zvučných jmen v průmyslu, včetně True Ventures, Pantera Capital, Huobi Capital a dokonce i Briana Armstronga, generálního ředitele společnosti Coinbase. Poradní sbor se skládá z odborníků z Pantera, Facebook, Hoover Institute a Libra Association.

Určitě bude proto zajímavé sledovat, jak se bude protokol Ampleforth vyvíjet v budoucnu.

 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img