Americké ministerstvo spravedlnosti zabavilo teroristickým skupinám miliony dolarů v kryptoměně

5
(1)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo ve čtvrtek informace o tom, že třem teroristickým organizacím zabavilo miliony dolarů v kryptoměně. Tato aktiva pocházela z valné většiny z darů, o které žádají teroristické skupiny na sociálních sítích. Následně tyto fondy využívají k provádění teroristických útoků.

Tři teroristické skupiny

Jak uvedlo Americké ministerstvo spravedlnosti, Trumpova administrativa úspěšně zasáhla proti digitálním kampaním Al-Káidy a dalších teroristických skupin, které používaly sociální média k získávání kryptoměn pro provádění svých teroristických útoků.

Zabaveno bylo více než 300 kryptoměnových účtů vlastněných a používaných teroristickými skupinami Al-Káida, Al-Qassam a ISIS. Americké ministerstvo spravedlnosti ve zprávě uvedlo:

„Tyto akce představují největší vládní zabavení kryptoměn v kontextu terorismu.“

Praní kryptoměn

Američtí úředníci získali soudní příkazy k zabavení více než 300 kryptoměnových účtů, čtyř účtů na Facebooku a čtyř webových stránek, které souvisely s činností těchto teroristických organizací.

Americký ministr financí, Steven Mnuchin, k tomu uvedl:

„Teroristické sítě se přizpůsobily technologiím a provádějí složité finanční transakce v digitálním světě, a to i prostřednictvím kryptoměn.“

Kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC), jsou upřednostňovány pro nezákonné transakce, protože jsou vnímány jako těžko vysledovatelné. A právě jedna z teroristických skupin sdělila potenciálním přispěvatelům, že tato peněžní stopa je pro vymáhání práva obtížná.

Skupina tak prala Bitcoin a další kryptoměny pomocí Telegramu a dalších sociálních platforem, kde žádala dary pro svou věc. Jak bylo uvedeno ve zprávě, prostředky jsou následně využívány na nákup zbraní nebo výcvik nových bojovníků.

Vyšetřování

Jedna cesta amerického vyšetřování se zaměřila na vojenské křídlo Hamásu, známé jako brigáda Al-Qassam. Právě tato skupina zahájila v loňském roce veřejnou kampaň prostřednictvím sociálních médií. Cílem bylo získání darů v bitcoinech. Potenciální dárci byli zároveň ujištěni, že tyto příspěvky jsou nevystopovatelné a budou použity k teroristickým útokům.

Na svých webových stránkách rovněž skupina uvedla postup, jak anonymně dary poskytovat. Při této akci bylo nakonec zabaveno více než 150 kryptoměnových účtů brigády Al-Qassam, na kterých docházelo k praní finančních prostředků.

Další vyšetřovací cesta se zaměřila na spolupracovníka ISIS, ve kterém byl identifikován Murat Cakar. Tento muž zaregistroval v Turecku podvodné webové stránky, na kterých byly prodávány obličejové masky a další ochranné pomůcky proti Covid-19. Masky byly vyrobeny tureckou společností a nebyly schváleny Americkým úřadem pro potraviny a léčiva, ačkoli byly jako takové inzerovány. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti uvedlo, že zabavilo tuto a další čtyři webové stránky používané pro program a financování ISIS.

Organizace Al-Káida se zase snažila získat finanční prostředky prostřednictvím Bitcoinu na své teroristické útoky, i když na sociálních sítích vystupovala skupina jako charitativní organizace.

Ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení uvedlo:

„Akce ukazuje, jak různé teroristické skupiny podobně přizpůsobily své aktivity v oblasti financování terorismu kybernetickému věku.“

Závěr

Ministerstvo spravedlnosti USA ve své zprávě dodalo, že zabavené finanční prostředky budou po skončení vyšetřování určeny obětem teroru prostřednictvím amerického fondu pro oběti teroristických útoků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jeronym

Něco mi nehraje… Jak zabavili kryptoměnu? A kterou teda? Podivná zpráva.

pinďa

Možná že heslo k seedu měl šéf organizace na papírku a v prdeli strčenou a jak ho prohledávali tak ho našli , něco jak ve filmu Tři králové kde měl ten borec strčenou mapu co vedla ke zlatu v prdeli vraženou .

Jeronym

Jo, jedině tak nějak si to dokážu představit. 😀

spot_img