Výplata v kryptoměně? Proč ne?

0
(0)

Digitální měny se neustále inovují a vyvíjí. Mnoho bank se již nestaví ke kryptoměnám tak negativně a některé nabízí i možnost investice do Bitcoinu. Pozitivně se k tzv. digitálnímu zlatu staví i soukromé firmy. Konkrétně v USA můžete Bitcoinem zaplatit ve Starbucks, Whole Foods, Nordstrom a v dalších velkých obchodech. V Čechách můžete Bitcoinem zaplatit například v Alze. Pokud se rozvíjí místa, kde můžeme zaplatit Bitcoinem, nebo jinou kryptoměnou, tak se nabízí pomalu i možnost dostávat výplatu v kryptoměně. Ale je to v dnešní době vůbec reálné?

Kryptoměny zažívají nevídaný vzestup. Celkově Bitcoin berou mnohem vážněji nejenom soukromí investoři, ale i finanční instituce. Ty posilují nejen vliv kryptoměn, ale i celkovou cenu na trhu. Dnes se zřejmě bude ještě zdát, že dostávat měsíční výplatu v jakékoliv kryptoměně je zvláštní, ale možná zanedlouho se nad tím ani nepozastavíme.

Celkový pohled na zaměstnání se mění

Zažíváme celkový obrat v myšlení jak vnímáme zaměstnání. Čím dál více lidí chce pracovat na sebe a být vlastními pány. Lidé nechtějí mít nad sebou šéfa, a volí si raději možnost pracovat jako externí pracovníci. Tento obrat vidíme především u mladší generace, která preferuje raději volnost a možnost se svobodně rozhodovat, místo standardní práce, kde je finanční jistota. Peníze již zřejmě nehrají tak velkou roli jako kdysi.

V USA čím dál více stoupá zájem o krátkodobé spolupráce. Výborný příklad je Uber. Můžete za jistých podmínek kdykoliv začít a také i kdykoliv skončit. Nikomu se nezodpovídáte proč nejste v práci. V Čechách se těmto lidem také říká “volnonožci”, tzv. freelanceři. Má to i svá negativa, např. v USA až 58% freelancerů potvrdilo zkušenost s neproplacenou fakturou. Tento neduh by mohly vyřešit kryptoměny jako Ethereum, které ve svém blockchainu zahrnují možnost tvorby smart kontraktů.

Potřebujeme pro běžné platby banky?

Saif Benjaafar, vedoucí v oboru sdílené ekonomiky na univerzitě v Minnesotě zmínil, že nové technologie včetně blockchainu a kryptoměn mohou zásadně změnit finanční sektor a při běžných platbách může dojít k úplnému vynechání bankovní instituce.

Pokud se celkový pohled na způsob zaměstnání mění, je zapotřebí, aby se i finanční sektor posouval a dále rozvíjel. Možná nalezneme odpověď na další směr vývoje v kryptoměnách.

Vývoj nezaostává

Už nyní existují platformy, jako je třeba BitPay, které umožňují přijímání výplat v kryptoměnách s automatickým převodem do běžných měn. Zdá se, že budoucnost přichází rychleji, než si myslíme, a výplaty v kryptoměnách nezní jako daleká budoucnost.

Eynat Guez, CEO fintech společnosti PapayaGlobal.com napsal:

“Vidíme větší a větší zájem ze stran společností o možnost vyplácet část výplat v kryptoměnách. Největší růst poptávek po této možnosti dostáváme ze států, kde dochází k většímu kolísání kurzu, jako například u čínského jüanu, brazilského reálu, nebo ruského rublu. Ale zvyšující se zájem je vidět i ve společnostech, které obchodují převážně v dolarech, eurech, nebo librách.”

Samozřejmě možnost placení výplat v kryptoměnách by nevyužili pouze freelanceři, ale mělo by to dopad na celou globální ekonomiku.

Globální ekonomika se pomalu také mění

I v dnešní době nemá každý dospělý jedinec přístup k finančním službám. Dle odhadu, až 1,7 miliard lidí nevyužívá, nebo nemá možnost využít standardní bankovní služby. Tohle je také jeden z mnoha důvodů proč vzniká Facebook a jeho Libra. I tento tzv. stablecoin, mimo již zaběhlých kryptoměn, by mohl pomoci v placení napříč kontinenty a stlačit poplatky za převod na minimum.

Stále je však mnoho překážek

Některé společnosti již vyplácejí výplaty, nebo aspoň jejich část v kryptoměnách, stále však vidíme mnoho překážek pro masovější rozšíření. Kryptoměny jsou extrémně nestálé a kurz se mění z hodiny na hodinu. Představa, že dostávám výplatu během poklesu trhu a sleduji, jak mé jmění ztrácí na hodnotě je stále velmi odstrašující. Také je stále problém v nejasných zákonech a celkově se měnícímu pohledu na kryptoměny ze stran jednotlivých států.

Překážek je sice mnoho, ale celkový pokrok v tomto sektoru je velmi rychlý a je snadné předpokládat, že platby v kryptoměnách budou čím dál populárnější. 

Už dnes známe několik příkladů, kde zaměstnanci dostávají výplaty v kryptoměnách. Za zmínku stojí například společnost SC5, která vyplácí své zaměstnance pouze v Bitcoinu již od roku 2013. Nebo například společnost GMO, internetový poskytovatel v Tokiu, nabízí možnost vyplacení části výplaty až do výše 880 dolarů v Bitcoinech.

Závěr

Tyto experimentující společnosti a průkopníci ve vnímání celkového finančního pohledu jsou dalším důkazem, že výplaty v kryptoměnách nejsou jen něčí sen, ale přibližující se realita. Jaký na to máte názor vy, naši čtenáři Kryptomagazínu? V jaké kryptoměně byste nejraději chtěli obdržet svou výplatu, pokud vůbec? Rádi si přečteme váš názor v komentářích níže.

Co číst dále?

Jak na kryptoměny – 3. část

Zdroj: bigthink.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jindra

Určitě ne. Složenky je potřeba platit každý měsíc včas. I když pět minut po výplatě nastane 50 % dump kryptoměny. Krypto je jen spekulace. Pokud se ujme nějaký stablecoin masově po celém světě, tak pak možná.

spot_img