Libra – vše co jste chtěli vědět (a nebáli jste se zeptat)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] Bitcoin neudržel 9 000 USD, trhy klesají • Jižní Korea zvažuje 20% daň na krypto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • TRON zpět v top 10 • Gemini spouští pojišťovnu pod jménem Nakamoto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • Na trhy míří další USDC za 20 mil. USD • eToro plánuje vydat vlastní debetní kartu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi. A na práci šéfredaktorky kryptomagazinu.cz zase možnost alespoň částečně ovlivnit, co si vybereme, jestli utopii nebo dystopii.

Facebooková kryptoměna Libra, která byla představena oficiálně včera, vyvolala velký zájem médií i kryptokomunity. Pojďme se podívat, o co tak převratného vlastně jde. 

Tip: Binance: Libra by mohla zvýšit objemy kryptoměn

Základní info

Sociální gigant Facebook představil svou kryptoměnu Libra v úterý. Facebook se tak stává největší společností v blockchainem, protože má cca 2,38 mld. aktivních denních uživatelů v téměř všech zemích světa. Nová asociace Libra, která bude dohlížet na správu kryptoměny, vydala seznam dokumentů, v němž vysvětluje, jak bude token fungovat a jak se bude používat.

O ekosystému se dovíte více v tomto videu:

Digitální peněženka a finanční služby

Facebook založil novou dceřinou společnost Calibra, která bude vyvíjet produkty a poskytovat finanční služby v novém ekosystému Libry. Podrobnosti zatím nejsou známé, ale Calibra začne s digitální peněženkou, se kterou budou moci uživatelé držet nebo převádět finanční prostředky. Peněženka, která bude spuštěna někdy v příštím roce, bude integrována s aplikací WhatsApp a Facebook Messenger spolu se samostatnými aplikacemi pro iOS a Android. Služby Calibry se budou řídit regulačními požadavky, včetně pravidel KYC / AML / CFT. Společnost tvrdí, že nebude sdílet žádná uživatelská data se svou mateřskou firmou.

White paper

White paper Libry, který popisuje vizi Facebooku o “nové globální měně”, má 29 stran a naznačuje, že Libra Blockchain bude “decentralizovanou, programovatelnou databází, která bude podporovat nízko-volatilní šifrování, které bude sloužit jako efektivní prostředek směny pro miliardy lidí po celém světě.” Autoři příspěvku zdánlivě vybrali ty nejlepší vlastnosti (podle jejich názoru) existujících blockchainů, s řízením v řetězci, programovatelnou měnou, povoleným nastavením, pálením mincí a dalšími funkcemi. Podle některých názorů ale není blockchain Libry pravým blockchainem.

Dva tokeny

Jak se ukázalo, Facebook nespouští jednu, ale dvě různé kryptoměny jako součást svého projektu Libra. První je Libra: měna široce dostupná veřejnosti. Druhá, nazvaná “investiční token Libra”, bude prodávána pouze členům Sdružení Libra, kteří budou působit jako řídící konsorcium projektu. Zatímco token Libra bude podpořen košem měn měn a státních cenných papírů, úroky z tohoto zajištění půjdou držitelům investičního tokenu, kteří budou mít pravomoc činit významná rozhodnutí jménem celé sítě. Samotná Libra bude navázána na výše uvedený koš, který bude sestávat z několika různých měn, aby se pokusila eliminovat volatilitu.

Programovací jazyk a správa

Facebook vyvinul svůj vlastní programovací jazyk nazvaný “Move”, s nímž si vybudoval svůj kryptoprojekt. Libra vydala před spuštěním mainnetu také beta verzi kódu, která je opensource pod licencí Apache Software Foundation. Očekává se, že projekt bude v provozu v roce 2020, a Libra asociace doufá, že do té doby bude mít alespoň 100 uzlů podporujících síť. Doposud má nasmlouváno 28 členů, mimo jiné giganty Visa, Mastercard a Coinbase. Zatímco Facebook bude na začátku v řídící roli konsorcia, plán je, že se síť stane časem plně decentralizovanou, protože se přidá více uzlů.

K technickým otázkám podrobnější informace v AJ zde.

Regulace

Libra už v den vydání narazila na politickou opozici v Evropě i ve Spojených státech. Ve Francii je to Bruno Le, francouzský ministr financí a člen Evropského parlamentu a v Německu Markus Ferber, kteří vyzývají regulátory aby vyšetřili token Facebooku. “Libra se nesmí stát globální suverénní měnou” řekl Le Maire.

Vedoucí Výboru pro finanční služby amerického parlamentu chce, aby Facebook přestal vyvíjet svou novou kryptoměnu Libra – alespoň dočasně. Maxine Watersová požádala Facebook, aby zastavil vývoj Libry, dokud nebude možné vykonat slyšení. Tento krok následuje po dopisu, který napsal republikánský zástupce Patrick McHenry.

Závěr

Vstup Facebooku do oblasti kryptoměn znamená, že nyní každá společnost musí brát kryptoměny vážně. Je to obrovská změna, protože všechny velké společnosti po celém světě nyní zvažují svou strategii a přístup ke kryptoměnám. Není to jako v letech 2015 a 2017, kdy se jen využívalo slovo blockchain jako buzzword. Nicméně podle některých názorů by to mohlo také znamenat přechod od původní myšlenky kryptoměn s počátky v Bitcoinu k úplnému opaku – centralizaci, identifikaci, regulaci. Ovšem nikoliv v rukou vlád, ale v rukou několika největších světových korporací…

A bude se tomu vůbec říkat Libra? Nebo Zuck? 🙂

Co číst dál

Italské banky zavedou blockchain do roku 2020!

6 KOMENTÁŘE

6
Komentujte

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Hanzpan.karel Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Hanz
Host
Hanz

Toto bude smrtící úder pro bitcoin. Krypto kryté na 100% baličkem fiat měn se bude konečně moci použít jako obchodní měna po celém světě a ceny se budou moct určovat v FB coinu. Tady si dokažu představit, že pujdu do kaufladu a koupim si rohlik za FB coin. Jediné co toto muže zastavit je vladá pomoci regulací.

pan.karel
Host
pan.karel

Myslis ze v Kauflandu budou prijimat platbu Librou (aspon v nejaky blizky budoucnosti)?

Konkurence pro BTC hmm… mozna tak na poli plateb,BTC neni “p2p digital cash” jak to mel napsano ve white paperu,spis je to nastroj pro spekulaci,v tomhle mu FB coin konkurovat nebude,kdyz bude jeho hodnota vazana na fiat meny.Pokud vlastnis BTC,tak si s nim muzes delat co chces,poslat kamkoli,komukoli,nikdo ti nemuze stopnout transakci,nebo zmrazit ucet.Coz u Libry kontrolovane Facebookem platit nebude.
Pokud nekdo nevidi tyhle rozdily … tak je to tezky 😀

Hanz
Host
Hanz

Hlavní rozdíl je že firma může dávat cenovky Libře narozdíl od BTC by obchodník nemusel měnit cenu co 30 minut kvůli fluktuaci hodnoty jako u BTC. Takže si dokážu představit jak v kaufu nakupuji Librou nebo v Rakouském Hoferu nakupuji Librou. Hlavně Libra bude mít měnší náklady na provoz platebního systému oproti Mastercard a dalším takže obchodníci co chtějí zvýšít svůj profit nebo snížit ceny tak postupně můžou přejít na Libru. Hlavně vlády nebudou mít problém donutit FB, aby spěhoval všechny transakce a reportovat je špionážním službám jak je to u normální banky. Ale pro běžného zákazníka co má u… Číst vice »

pan.karel
Host
pan.karel

Proc by si mel nekdo ukladat penize do Libry ? Maximalne pokud bych to pouzival,tak si nabiju penezenku,ale urcite do toto nebudu ukladat penize,to je muzu dat (a dam) do banky na ucet.
Libra nemuze byt ochrana pred inflaci,kdyz je jeji hodnota vazana na fiat meny.

Hanz
Host
Hanz

Není to ochrana před inflací, ale ta inflace bude menší díky tomu že to bude balíček měn například USD bude mít inflaci 10% euro jen 1% a hnedka je to lepší mít Libru místo USD. Jsou lidé co nemají žádný bankovní účet a na tyto lidi FB míří. A lidé co jsou v zemích jako (Turecko, Argentina, Zimbabwe, Venezuela) kde je vysoká inflace můžou použivat Libru. Je mi jasné, že lidi z česka nebudou mít důvod dávat celé finance do Libry kvůli inflaci, ale existují národy kde to může lidem pomoci a na ty bude FB určitě cílit a pokud… Číst vice »

Hanz
Host
Hanz

A pokud někdy v budoucnu FB dá do svého balíčku měn, zlato a stříbro tak to může být do opravdy proti inflační světová měna. Určitě Libra má dobrý potenciál a nepodceňoval bych tento projekt.

Nejnovější články

Generální ředitel Binance reagoval na obvinění společnosti Chainalysis

Changpeng Zhao, generální ředitel společnosti Binance, na svém tweeteru zpochybnil nedávné zprávy od analytické společnosti Blockchain Chainalysis. CZ reaguje na...

20.01.20 Technická analýza ETH/USD – Pravdědpoboná hladina pro odraz

Tak tu máme od 18. prosince první velkou korekci a trh s Ethereem (ETH) není výjimkou. Tedy, korekce je to jen za předpokladu, že...

[Video] Petr Mára o kryptoměnách ale i čínské síti TikTok, kterou válcuje svět náctiletých

Žraločí moderátor Vašek navštívil nové centrum WCA v Praze, o kterém vám brzy povíme více, ale určitě je na co se těšit. Tyto prostory...

[Polední zprávy] Bitcoin neudržel 9 000 USD, trhy klesají • Jižní Korea zvažuje 20% daň na krypto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Bitcoinu se nepovedlo udržet nad...

[Přehled trhu] 19.01 Bitcoin padá! C. Wright nemá 1,1 mil BTC [BTC] -2,6 % •[BSV] 3,6 % •[ETH] -5,4 %

Bitcoin propadl o stovky USD. C. Wright nemá 1,1 mil. USD tvrdí to jeho právník. BSV propadl o 45%. Momentálně vidíme 121 mld. USD marketcap...

Doporučujeme

[Polední zprávy] Bitcoin neudržel 9 000 USD, trhy klesají • Jižní Korea zvažuje 20% daň na krypto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Bitcoinu se nepovedlo udržet nad...

Co znamená být bohatý a jak se to pozná

Hodně lidí si přeje být bohatý, mít hodně peněz a žít si na vysoké noze. Mnozí to řeší tak, že si vezmou dlouhodobý úvěr,...

[Týdenní zprávy] Bitcoin v roce 2020 vystřelí vzhůru, ETC – HARD FORK, Craig Wright 1,1 mil BTC nemá!

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a potřebujete před novým týdnem přehled toho, co...

19.01.20 Technická analýza LTC/USD – Tak nám trh začal tvrdě dumpovat!

Poslední moje analýza na LTC je teprve šest dní stará, ale vzhledem k dynamičnosti trhu je na čase se tomu zase podívat na zoubek....