Libra – vše co jste chtěli vědět (a nebáli jste se zeptat)

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Facebooková kryptoměna Libra, která byla představena oficiálně včera, vyvolala velký zájem médií i kryptokomunity. Pojďme se podívat, o co tak převratného vlastně jde. 

Tip: Binance: Libra by mohla zvýšit objemy kryptoměn

Základní info

Sociální gigant Facebook představil svou kryptoměnu Libra v úterý. Facebook se tak stává největší společností v blockchainem, protože má cca 2,38 mld. aktivních denních uživatelů v téměř všech zemích světa. Nová asociace Libra, která bude dohlížet na správu kryptoměny, vydala seznam dokumentů, v němž vysvětluje, jak bude token fungovat a jak se bude používat.

O ekosystému se dovíte více v tomto videu:

Digitální peněženka a finanční služby

Facebook založil novou dceřinou společnost Calibra, která bude vyvíjet produkty a poskytovat finanční služby v novém ekosystému Libry. Podrobnosti zatím nejsou známé, ale Calibra začne s digitální peněženkou, se kterou budou moci uživatelé držet nebo převádět finanční prostředky. Peněženka, která bude spuštěna někdy v příštím roce, bude integrována s aplikací WhatsApp a Facebook Messenger spolu se samostatnými aplikacemi pro iOS a Android. Služby Calibry se budou řídit regulačními požadavky, včetně pravidel KYC / AML / CFT. Společnost tvrdí, že nebude sdílet žádná uživatelská data se svou mateřskou firmou.

White paper

White paper Libry, který popisuje vizi Facebooku o “nové globální měně”, má 29 stran a naznačuje, že Libra Blockchain bude “decentralizovanou, programovatelnou databází, která bude podporovat nízko-volatilní šifrování, které bude sloužit jako efektivní prostředek směny pro miliardy lidí po celém světě.” Autoři příspěvku zdánlivě vybrali ty nejlepší vlastnosti (podle jejich názoru) existujících blockchainů, s řízením v řetězci, programovatelnou měnou, povoleným nastavením, pálením mincí a dalšími funkcemi. Podle některých názorů ale není blockchain Libry pravým blockchainem.

Dva tokeny

Jak se ukázalo, Facebook nespouští jednu, ale dvě různé kryptoměny jako součást svého projektu Libra. První je Libra: měna široce dostupná veřejnosti. Druhá, nazvaná “investiční token Libra”, bude prodávána pouze členům Sdružení Libra, kteří budou působit jako řídící konsorcium projektu. Zatímco token Libra bude podpořen košem měn měn a státních cenných papírů, úroky z tohoto zajištění půjdou držitelům investičního tokenu, kteří budou mít pravomoc činit významná rozhodnutí jménem celé sítě. Samotná Libra bude navázána na výše uvedený koš, který bude sestávat z několika různých měn, aby se pokusila eliminovat volatilitu.

Programovací jazyk a správa

Facebook vyvinul svůj vlastní programovací jazyk nazvaný “Move”, s nímž si vybudoval svůj kryptoprojekt. Libra vydala před spuštěním mainnetu také beta verzi kódu, která je opensource pod licencí Apache Software Foundation. Očekává se, že projekt bude v provozu v roce 2020, a Libra asociace doufá, že do té doby bude mít alespoň 100 uzlů podporujících síť. Doposud má nasmlouváno 28 členů, mimo jiné giganty Visa, Mastercard a Coinbase. Zatímco Facebook bude na začátku v řídící roli konsorcia, plán je, že se síť stane časem plně decentralizovanou, protože se přidá více uzlů.

K technickým otázkám podrobnější informace v AJ zde.

Regulace

Libra už v den vydání narazila na politickou opozici v Evropě i ve Spojených státech. Ve Francii je to Bruno Le, francouzský ministr financí a člen Evropského parlamentu a v Německu Markus Ferber, kteří vyzývají regulátory aby vyšetřili token Facebooku. “Libra se nesmí stát globální suverénní měnou” řekl Le Maire.

Vedoucí Výboru pro finanční služby amerického parlamentu chce, aby Facebook přestal vyvíjet svou novou kryptoměnu Libra – alespoň dočasně. Maxine Watersová požádala Facebook, aby zastavil vývoj Libry, dokud nebude možné vykonat slyšení. Tento krok následuje po dopisu, který napsal republikánský zástupce Patrick McHenry.

Závěr

Vstup Facebooku do oblasti kryptoměn znamená, že nyní každá společnost musí brát kryptoměny vážně. Je to obrovská změna, protože všechny velké společnosti po celém světě nyní zvažují svou strategii a přístup ke kryptoměnám. Není to jako v letech 2015 a 2017, kdy se jen využívalo slovo blockchain jako buzzword. Nicméně podle některých názorů by to mohlo také znamenat přechod od původní myšlenky kryptoměn s počátky v Bitcoinu k úplnému opaku – centralizaci, identifikaci, regulaci. Ovšem nikoliv v rukou vlád, ale v rukou několika největších světových korporací…

A bude se tomu vůbec říkat Libra? Nebo Zuck? 🙂

Co číst dál

Italské banky zavedou blockchain do roku 2020!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hanz

Toto bude smrtící úder pro bitcoin. Krypto kryté na 100% baličkem fiat měn se bude konečně moci použít jako obchodní měna po celém světě a ceny se budou moct určovat v FB coinu. Tady si dokažu představit, že pujdu do kaufladu a koupim si rohlik za FB coin. Jediné co toto muže zastavit je vladá pomoci regulací.

pan.karel

Myslis ze v Kauflandu budou prijimat platbu Librou (aspon v nejaky blizky budoucnosti)?

Konkurence pro BTC hmm… mozna tak na poli plateb,BTC neni “p2p digital cash” jak to mel napsano ve white paperu,spis je to nastroj pro spekulaci,v tomhle mu FB coin konkurovat nebude,kdyz bude jeho hodnota vazana na fiat meny.Pokud vlastnis BTC,tak si s nim muzes delat co chces,poslat kamkoli,komukoli,nikdo ti nemuze stopnout transakci,nebo zmrazit ucet.Coz u Libry kontrolovane Facebookem platit nebude.
Pokud nekdo nevidi tyhle rozdily … tak je to tezky 😀

Hanz

Hlavní rozdíl je že firma může dávat cenovky Libře narozdíl od BTC by obchodník nemusel měnit cenu co 30 minut kvůli fluktuaci hodnoty jako u BTC. Takže si dokážu představit jak v kaufu nakupuji Librou nebo v Rakouském Hoferu nakupuji Librou. Hlavně Libra bude mít měnší náklady na provoz platebního systému oproti Mastercard a dalším takže obchodníci co chtějí zvýšít svůj profit nebo snížit ceny tak postupně můžou přejít na Libru.

Hlavně vlády nebudou mít problém donutit FB, aby spěhoval všechny transakce a reportovat je špionážním službám jak je to u normální banky.

Ale pro běžného zákazníka co má u řiti nějaké zabezpečení a soukromí je Libra výhodnější než BTC.

BTC bude mít problém si udržet hodnotu když finance běžných lidí potečou do Libry místo do BTC a jedinej kdo bude mít zájem o BTC budou jen spekulanti. Jak půjde hodnota BTC nahorů? Když jediné co táhne cenu je to, že ten človek co jí koupí dneska BTC věří že v budoucnu ho prodá někomu dalšímu za více.

S BTC člověk může udělat jen to, že ho pošle někomu dalšímu a tato super výhoda může rozhodně nemá hodnotu 100k usd zakus. Hlavně když člověk může trekovat BTC platby…

A pokud lidi budou chtít nějakou ochranu před inflací tak je pro ně lepší dát svoje peníze do Libry než BTC. Jestli Libra půjde dolu třeba o jedno procento kvůli inflaci za rok tak je to furt lepší safe haven než BTC protože u BTC hrozí ztráta hodnoty 1-10% každý den a človek co se bojí inflace 2-3% za rok nebude dávat pěníze někam kde je vysoké riziko jako u BTC.

pan.karel

Proc by si mel nekdo ukladat penize do Libry ? Maximalne pokud bych to pouzival,tak si nabiju penezenku,ale urcite do toto nebudu ukladat penize,to je muzu dat (a dam) do banky na ucet.
Libra nemuze byt ochrana pred inflaci,kdyz je jeji hodnota vazana na fiat meny.

Hanz

Není to ochrana před inflací, ale ta inflace bude menší díky tomu že to bude balíček měn například USD bude mít inflaci 10% euro jen 1% a hnedka je to lepší mít Libru místo USD. Jsou lidé co nemají žádný bankovní účet a na tyto lidi FB míří.

A lidé co jsou v zemích jako (Turecko, Argentina, Zimbabwe, Venezuela) kde je vysoká inflace můžou použivat Libru. Je mi jasné, že lidi z česka nebudou mít důvod dávat celé finance do Libry kvůli inflaci, ale existují národy kde to může lidem pomoci a na ty bude FB určitě cílit a pokud prodejci v těch zemích budou prodávat potraviny v Libře tak lide budou mít dobrý důvod zahodi svůj fiat a skočit na FB train.

Hanz

A pokud někdy v budoucnu FB dá do svého balíčku měn, zlato a stříbro tak to může být do opravdy proti inflační světová měna. Určitě Libra má dobrý potenciál a nepodceňoval bych tento projekt.

spot_img