Lze nahradit platební systém společnosti VISA? Představujeme možné kandidáty

0
VISA alternative

Jak jsme vás informovali, 1. června selhaly platební systémy společnosti VISA. Miliony lidí v Evropě nebyly schopny zaplatit za zboží nebo služby. O několik hodin později byl sice problém vyřešen, ale samotná skutečnost rozsáhlého selhání poukázala na potřebu decentralizovaných a stabilních alternativních systémů.

Rozhodli jsme se proto představit několik možných řešení, která možná mají šanci, stát se něčím jako „Krypto Visa“ či „Krypto MasterCard“.

BitPay

Založení: 2011

Centrála: USA

Společnost BitPay se stala prvním operátorem, který se rozhodl akceptovat Bitcoin. Projekt vznikl jako odpověď na potřebu vytvořit rychlý, bezpečný a laciný způsob placení za zboží a služby. Podle tvůrců BitPay je cílem platformy stát se krypto-ekvivalentem platebního systému Apple Pay. Služba podporuje platby v BTC a BCH.

V roce 2017 BitPay zpracoval více než 1 miliardu dolarů v Bitcoinových platbách. Dalším logickým krokem bylo vytvoření debetní karty BitPay Visa, která umožňuje platby přes POS terminály, stejně jako vklady a výběry z bankomatů.

Držitelé Bitcoinu si mohou tuto kartu koupit za 9,95 USD. Prostředky mohou vložit přímo na účet z Bitcoin peněženky, anebo prostřednictvím autorizovaného poskytovatele. Zatímco výhodou BitPay jsou poplatky do maximálně 1,9 procenta (jistě se časem najdou i levnější alternativy, pozn. redakce), rychlost zpracování je naopak významnou nevýhodou.

Mohlo by vás zajímat: Bithumb a BitPay se staly partnery! Chtějí nalákat podniky

Coinbase

Založení: 2013

Centrála: USA

Od společnosti Coinbase pochází služba Coinbase Commerce, která umožňuje obchodníkům přijímat platby v digitálních měnách. Zajímavé je, že plug-in Coinbase Commerce je velmi podobný platebnímu systému PayPal, který vyžaduje pouze telefonní číslo a e-mailovou adresu.

Tento produkt umí přijímat platby v BTC, BCH, ETH a LTC a může být integrovaný do procesu platby anebo používán jako platební služba na platformách elektronického obchodování.

Tip redakce: Směnárna Coinbase má hodnotu osm miliard dolarů

GoCoin

Založení: 2013

Centrála: Singapur

Tato populární platforma nabízí platební bránu pro online obchody a maloobchodníky, kteří akceptují transakce v BTC, LTC, DASH a BCH, spolu s USD, EUR a GBP. Transakční poplatky představují 1 procento. Pokud však měsíční obrat překročí hranici 2500 dolarů, klesnou poplatky na nulu.

Od doby svého založení společnost GoCoin zpracovala více než 500 milionů transakcí. Tato platforma slibuje velkou zákaznickou základnu 15 000 obchodníků po celém světě. Mezi ně patří i takové společnosti jako General Electric, Cozy Games, BitFury a Tesla Motors.

CoinPayments

Založení: 2013

Centrála: Kanada

Společnost CoinPayments funguje na trhu od srpna 2013. Platforma se zaměřuje na vytvoření jednoduchého způsobu integrace pokladních systémů pro 535 kryptoměn, včetně těch hlavních jako BTC, ETH či LTC. Společnost taktéž nabízí množství doplňků pro nákupní košíky, stejně tak i vlastní řešení plateb a další obchodní nástroje.

Zvláštní funkcí je služba PaybyName. Pokud si pomocí ní vytvoříte účet, získáte jednu adresu, kterou můžete využít na odesílání a přijímání všech podporovaných digitálních měn.

Obchodníkům tak tato platforma nabízí jedny z nejpříznivějších podmínek na trhu – zjednodušenou registraci, zákaznickou podporu a pevné 0,5% transakční poplatky.

Coinsbank

Založení: 2014

Centrála: Velká Británie

Služba byla spuštěna v roce 2017 pod názvem BIT-X. Zpočátku byl projekt BIT-X koncipován jako služba kryptoměnových předplacených karet. Po rebrandingu 15. srpna 2016 se Coinsbank stala plnohodnotnou platební platformou a od té doby si drží vysoké standardy ve všem, co souvisí se zpracováním kryptoměn.

Přes poměrně malý výběr podporovaných kryptoměn (BTC, LTC, ETH, XRP) si Coinsbank dokázala udržet svou pozici v Top 10 kryptosměnárnách. Významnou úlohu v tom určitě hraje i vysoký stupeň bezpečnosti a uživatelsky přívětivé prostředí peněženky.

Mohlo by vás zajímat: Ethereum – kryptoměna s opravdovou hodnotou

GoByte

Založení: 2017

Centrála: Malajsie

Vývojáři GoByte Network pracují na vlastní platební službě, která nabízí 0% poplatky za zpracování služeb v rámci platformy a za bezhotovostní platby.

Modul GoByte Pay spolupracuje přímo s blockchainem. Vytváří a zpracovává transakce, které jsou později potvrzeny masternody a minery na desktopech či na mobilních zařízeních. GoByte Pay umožňuje uživatelům mít víc peněženek na jednom účtu. Zatím jsou pro platby k dispozici jen mince GBX. Vývojáři však slibují, že po spuštění modulu Pay v červnu, budou přidány další mince. Modul je navržen způsobem, který by měl napomáhat rozšiřování osvojení kryptoměn v maloobchodních prodejnách, pomocí rozhraní API.

Společnost GoByte plánuje taktéž dodávat vlastní krypto-debetní karty, bankomaty a POS terminály.

Závěr

Pokud si shrneme výše uvedené, vidíme, že v současné době zatím nejsou vážné důvody k tomu, aby vznikla skutečně vážná a silná konkurence pro platební systém VISA. Pro velké množství lidí totiž stále funkční pohodlí, spolehlivost a jednoduchost používání převažuje nad nevýhodou v podobě vyšších transakčních poplatků. Ty má VISA více než 3 krát vyšší než kryptosystémy (s výjimkou BitPay). Zákazníků se však dotýkají pouze nepřímo, obchody je neúčtují, ale pochopitelně si je musely zahrnout do cen. Vzhledem k rychlosti, jakou se svět kryptoměn vyvíjí, nemusí být dnešní konstatování zanedlouho pravdou.

Naše nejnovější video: Analýza BTC a ETH – Testujeme downtrend. Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu.

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek H.

Zdroj:
https://cointelegraph.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na