Visa vs. kryptoměny – Ukázala se Achillova pata centralizovaného systému

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Decentralizované systémy. Tomuto fenoménu se věnujeme na stránkách Kryptomagazínu velmi často. Minulý týden se jasně ukázalo, jaké nebezpečí mohou pro současnou společnost představovat centralizované systémy. Výpadek platebních služeb Visa potvrzuje potřebu decentralizovaných technologií.

Platební služby Visa byly v Evropě mimo provoz

Nejen Kryptomagazín, ale např. i BBC minulý pátek informovala o tom, že tisíce lidí v Evropě zůstaly bez možnosti zaplatit za zboží nebo služby pomocí Visa karty. V dnešní době, kdy mnozí lidé prakticky nepoužívají hotovost, to byl opravdu velký problém.

Mluvčí společnosti Visa řekl, že selhání systému postihlo zákazníky v celé Evropě a společnost se jim za to omlouvá.

Centralizované versus decentralizované systémy

Centrální platební služba společnosti Visa obvykle zpracovává 150 mil. transakcí denně. Tak jako každá centralizovaná služba, tak i Visa zpracovává své transakce na skupině soukromých serverů. Tyto servery jsou rizikovým místem. Pokud dojde k jejich poruše, selže celý systém a výpadek, třeba jako ten z minulého týdne, je na světě.

Decentralizované systémy běží na uzlech, které jsou distribuované na vícero místech, a to bez centrálního řízení a bez geografického omezení. Systém se tak stává bezpečnějším, protože riziko selhání je nižší. Bitcoin byl od svého spuštění v provozu 99,99% času a blockchainové sítě teoreticky můžou pracovat bez přerušení po neomezeně dlouhou dobu.

Dynamika vývoje dává trumfy do rukou kryptoměnám

Když se podíváme na vývoj centralizovaných platebních systémů, zjistíme, že přešlapují zhruba na jednom místě. Příjdou sice čas od času s nějakým vylepšením, například přechod z magnetického pruhu na čip, ale v zásade se zde nic nového neděje.

Úplným protikladem je Bitcoin. Během své, poměrně krátké, existencie již ukázal, že životaschopné může být i něco jiného, než jen centralizované systémy. Úmyslně jsme uvedli Bitcoin. Bitcoin je totiž hlavním představitelem celého ekosystému kryptoměn a technologie Blockchain. Každý den můžete sledovat, že navzdory počátečním problémům se škálovatelností, se vývoj nezastavuje.

Nově vzniká např. Lightning Network, který umožňuje, aby se určité procesy uskutečňovaly mimo blockchain Bitcoinu, čímž se snižuje zatížení sítě, mnohonásobně zvyšuje rychlost transakcí a v neposlední řadě také snižují transakční poplatky.

Mohlo by vás zajímat:

Čím se odlišují centralizované a decentralizované burzy

Závěr

Bez ohledu na to, jestli jste příznivci kryptoměn nebo ne, jistě vám začíná být jasné, že vstupujeme do období, kdy se kryptoměny stanou vážným konkurentem centralizovaných finančních institucí. Technologie kryptoměn by mohla prolomit monopol, který tyto instituce mají. Přinejmenším by je měla přinutit, aby nabízely lepší služby s přijatelnějšími podmínkami pro běžné uživatele. Jisté je, že dávno skončila doba, kdy je centrální orgány mohly ignorovat, nemyslíte?

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je MarekH.

Naše nejnovější video:

Zdroje:
https://www.ccn.com
https://www.bbc.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
dana feitlová

Ježíš, opravte tu ,,Achyllovu patu”, je to gramatická ostuda

spot_img