Čím se odlišují centralizované a decentralizované burzy

0
(0)

Decentralizace je ve světě kryptoměn často používaný pojem. A nelze se divit, decentralizace stojí za hlavní myšlenkou kryptoměn, tedy osvobodit měny od kontroly vlád a institucí. V poslední době se však rozmohly také decentralizované kryptoburzy. Čím se liší od těch běžných, tedy centralizovaných?

Známá kryptoburza Coinbase, těšící se mimo jiné velkému přílivu nováčků ve světě investování do krypta, se minulý týden “zmocnila” společnosti Paradex. Ta provozuje stejnojmennou tzv. decentralizovanou kryptoburzu. Je však pouhou z mnoha takových burz, které se zkráceně označují třípísmennou zkratkou DEx. Mezi další patří například IDEX, Waves Dex nebo BitSquare (Bitsq). V článku se podíváme na výhody a odlišnosti centralizovaných a decentralizovaných burz.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Krádeže v hodnotě čtyř miliard dolarů

Začneme mírně drasticky, a to stručným úvodem do jedné z předních výhod DEx oproti standardním kryptoburzám. Kryptoměny mají v teorii být synonymem pro bezpečné transakce či ukládání peněz. Někteří bohužel díky své hamižnosti kazí kryptu reputaci. Podle odhadu agentury Reuters došlo v letech 2011 až 2017 ke ztrátě kryptoměn, jejichž celková hodnota čítá až čtyři biliony dolarů. Například investor Dan Wasyluk přišel o téměř 750 BTC díky burze Moolah, jejíž tvůrce nyní čeká na verdikt britských soudů. Je vinen z praní peněz a podvodu. Wasyluk si však nedělá příliš velké naděje na to, že by své peníze, tedy podle současného kurzu kolem tří milionů dolarů, ještě někdy dostal zpět.

Příklad nalezneme také v Číně, kde dvě kryptoburzy čelí podezření, že využily až 150 milionů dolarů na nákup vlastního majetku. Peníze však nemizí pouze díky podvodům jako takovým. Například známá burza Kraken přišla díky hackerskému útoku o aktiva v hodnotě téměř 5 milionů dolarů. A seznam by mohl pokračovat.

Mohlo by vás zajímat: 5 největších krypto podvodů

Jak fungují běžné “centralizované” burzy

Centralizovanou burzu tvoří třetí strana, tedy zprostředkovatel. Disponuje bankovním účtem, na který klienti zasílají své peníze, které se jim později přičtou na jejich konto na dané burze. Jakmile se jim částka přičte, mohou s ní nakupovat či nadále prodávat kryptoměny dle své vůle. Burza mezitím na svém bankovním účtě uchovává tyto peníze a je povinná je patřičně chránit do té doby, než si klient své peníze převede zpět na svůj účet. U standardních kryptoburz tak hrozí, že klienti o své peníze přijdou díky hackerským útokům, podvodům či náhlému zavření burzy. Samozřejmě se ve většině případů lze bránit soudní cestou. Není však jednodušší se těmto patáliím vyhnout úplně?

Jaké výhody tedy přináší DEx ?

V případě decentralizované kryptoburzy – tedy DEx, odvozeno od Decentralized Exchange, tkví výhoda v absenci prostředníka, tedy třetí strany. Klient proto nemusí své prostředky svěřovat nikomu dalšímu. DEx běží na DLT, tedy distribuované knize, stejně jako samotné kryptoměny. Transakce probíhá na přímo a prostředky jsou uchovávány v kryptopeněžence majitele až do samotného provedení transakce. Můžete však namítat, že se přeci jen nejedná o decentralizovanou burzu. DEx je prakticky zodpovědná za zprostředkování obchodu, za nějž si účtuje malý poplatek podobně jako běžné burzy. Co však odpadá jsou rizika spojená s možnou ztrátou majetků klientů vzhledem k tomu, že jejich majetky nedrží na svých bankovních účtech. Samozřejmě, pokud je klient neopatrný, stále může o své prostředky přijít například díky nedostatečné opatrnosti, nezájmu o bezpečnost jeho prostředků, či díky zapomenutí soukromých klíčů k peněženkám. Za to si však klienti mohou sami.

Mohlo by vás zajímat: Krátký přehled jednotlivých „generací“ technologie blockchain

Závěr: Co může vzniknout ze spolupráce Coinbase x Paradex?

Pochopitelně, tyto řeči o decentralizaci a ztrátě nadvlády velkých korporací nad majetky klientů mohou znít divně, podíváme-li se na první odstavec, ve kterém se píše o spojení Paradexu s běžnou kryptoburzou Coinbase. Pojďme se podívat, co Coinbase vlastně obdrží.

Paradex pracuje na open-source protokolu zvaném 0X, který slouží k vývoji decentralizovaných aplikací (Dapps) pracujících na blockchainu Etherea. Paradex je tak díky tomuto protokolu pouze zodpovědný za spojení dvou stran, jejímž záměrem je výměna kryptoaktiv, ať už coinů či tokenů. Zakoupení Paradexu tak může pro Coinbase znamenat pouhé “rozhození sítí”, čímž se rozumí rozšíření klientské základny o více krypto investorů, kteří si navzájem vyměňují kryptoměny. Nebo může jít také o snahu vyhnout se regulačním nařízením ve Spojených státech amerických, díky kterým je vyžadována licence u místních regulačních úřadů.

Naše nejnovější video:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojqz.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img