Smart kontrakty a jejich revoluční potenciál

0
(0)

Smart kontrakty mohou být esem v rukávu všech zastánců blockchainu a virtuálních měn. Pokud zdárně překonají porodní bolesti, které se ale v počáteční fázi vývoje nevyhnou žádnému velkému projektu, mohou být jedním z důvodů, který donutí krypto-odpůrce přemýšlet nad jejich postojem. Mají smart kontrakty opravdu tak velký potenciál a jak vlastně fungují?

Něco málo z historie smart kontraktů

Slovní spojení „smart contract“ se poprvé objevilo v roce 1996 a jeho otcem je legendární počítačový vědec Nick Szabo. Ten v článku s názvem „Smart kontrakty: Budování bloků pro svobodný digitální trh“ definoval základní pojmy a principy smart kontraktů. S příchodem Bitcoinu v roce 2008 se smart kontrakty opět trochu přiblížily reálnému využití. Ale opravdovým mezníkem pro jejich použití se stal rok 2013, kdy Vitalik Buterin a Gavin Wood představili koncept kryptoměny Ethereum, která ve svém blockchainu zahrnuje možnost tvorby smart kontraktů. V dnešní době existuje řada projektů, které mají za cíl smart kontrakty rozšířit mezi veřejnost (např. IBM Hyperledger Fabric, Share&Charge nebo Propy).

Více o Nickovi Szabo najdete v našem článku zde.

Jak to celé vlastně funguje?

Základním principem, který Szabo formuloval je uzavření kontraktu mezi dvěma stranami (osobami), který by se odehrál bez pomoci zprostředkovatele. Jako zjednodušený příklad pro vysvětlení smart kontraktů lze použít princip funkce automatu na pití. Pokud máte žízeň, můžete si koupit pití z automatu. Ten vám vybraný nápoj vydá po vhození mincí v požadované hodnotě. Pokud ale vhodíte mince o nesprávné hodnotě, automat vám mince vrátí. To vše bez pomoci třetí strany.

Tip redakce: Za Bitcoin si už koupíte i Coca Colu v automatu

Co musí mít smart kontrakt?

První podmínkou, kterou musí smart kontrakt splňovat je jeho neměnnost. To znamená, že pokud je uzavřen, nikdo s ním už za vašimi zády nemůže manipulovat. Dále by měl být distribuovaný. To zaručuje, že výstup kontraktu musí potvrdit všichni jeho účastníci. V případě, že se jedna strana pokusí kontrakt negativně ovlivnit, ostatní účastníci mohou snadno jeho nekalý záměr odhalit a zastavit ho. Mezi další důležité vlastnosti patří například transparentnost a snadná vystopovatelnost.

Jaké překážky ještě musí překonat?

Jedná se o novou a poměrně komplikovanou technologii, která na rozdíl od klasických smluv vyžaduje od jednotlivých stran technické know-how a také určitou úroveň znalosti práva. Další překážkou je zatím i nepříliš příznivé uživatelské rozhraní. Navíc je jejich vývoj stále ještě na začátku a je spojen s vysokými finančními náklady. Širší implementaci zabraňuje i současná legislativa a právní systém.  A nakonec, smart kontrakty jsou jen tak dobré, jak je dobrý programátor, který je tvoří. Podle firmy Hosho, která se zaměřuje na bezpečnost v krypto-odvětví, má kritickou chybu v kódu až 25 % smart kontraktů.

Mohlo by vás zajímat: Waves smart kontrakty se dnes aktivují!

Dlouhá cesta k lepším zítřkům

Smart kontrakty mají velký potenciál pozitivně ovlivnit řadu odvětví. Své uplatnění mohou nalézt v bankovnictví, pojišťovnictví nebo v doručovacích službách. Je těžké odhadnout, zda se tak v následujících letech opravdu stane. Možnosti, které smart kontrakty nabízejí, jsou však revoluční a byla by opravdu velká škoda, kdyby nedostaly šanci.

Zdroje:
https://blockexplorer.com
https://blockgeeks.com
https://videacesky.cz

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img