Amazon, Facebook, Google a Apple obviněni ze zneužívání své tržní dominance

2.5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ředitelé Amazonu, Apple, Google a Facebooku si ve středu vyslechli obvinění ze zneužívání svého dominantního postavení na trhu od amerických kongresmanů.

Ti, kteří mají nést odpovědnost

Mark Zuckerberg z Facebooku; Jeff Bezos z Amazonu; Sundar Pichai, majitel společnosti Google a Tim Cook z Apple Inc, jejichž společnosti mají společnou tržní hodnotu asi 5 bilionů dolarů, jsou obviněni, že se snažili zbavit menších soupeřů prostřednictvím zneužití svého dominantního podílu na trhu.

Tato videokonference byla první, kdy se tito čtyři generální ředitelé objevili před zákonodárci společně.

Krádež, lži a kopírování, moderování obsahu

Slyšení začalo obviněním společnosti Google z krádeže. “Proč Google krade obsah od poctivých firem?” zeptal se Cicilline. Tvrdil, že Google ukradl recenze společnosti Yelp Inc, a vyhrožoval, že Yelp odstraní z výsledků vyhledávání, pokud bude mít námitky. Pichai mírně odpověděl, že bude chtít znát specifika obvinění. “Chováme se na nejvyšší úrovni,” dodal a s charakterizací nesouhlasil.

Zuckerberg zodpověděl řadu otázek ohledně převzetí Instagramu v roce 2012 a toho, zda byl pořízen kvůli hrozbě konkurence. Tak to totiž nazval v e-mailu, který byl komisí získán. Zuckerberg odpověděl, že Instagram byl v té době spíše malou aplikací pro sdílení fotografií než fenoménem sociálních médií.

Demokratická reprezentantka Pramila Jayapal se ptala Zuckerberga, zda Facebook někdy kopíroval své konkurenty. “Určitě jsme funkce upravili” řekl.

Jayapal naléhala na Amazon, zda společnost při rozhodování o prodeji použila data od prodejců třetích stran. Výkonný pracovník Amazonu dříve tuto praxi pod přísahou popíral, ale je to v rozporu se zprávou. Bezos opatrně odpověděl, že společnost měla politiku proti takovým jednáním. “Pokud bychom zjistili, že to někdo porušil, podnikli bychom proti tomu kroky,” řekl.

Pouliční boj

Tim Cook odmítl představu, že jeho společnosti brání zvyšovat provize v App Store.

“S tím silně nesouhlasím. JE to Soutěž pro vývojáře – mohou psát své aplikace pro Android nebo Windows nebo Xbox nebo PlayStation. Máme tvrdou konkurenci na straně vývojáře a zákazníka, což je v zásadě tak konkurenceschopné, že bych to popsal jako pouliční boj.”

Závěr

Podrobná zpráva s antimonopolními obviněními proti čtyřem technologickým platformám s doporučeními, jak omezit jejich tržní sílu, by mohla být vydána na konci léta nebo na začátku podzimu… Zda dojde k nějaké změně v přístupu těchto velkých čtyřech firem, se teprve ukáže.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img