Uniklá zpráva ukazuje, že policie v EU plánuje celoevropskou síť databází rozpoznávání obličeje

4.7
(7)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Evropská policie delší dobu disponuje přístupem k databázím otisků prstů a DNA ve všech 27 zemích Evropské unie. Podle uniklých interních dokumentů Evropské unie by EU mohla brzy vytvořit síť národních policejních databází rozpoznávání obličeje.

Unikla informace, že EU dychtí po technologii rozpoznávání obličeje

Unikla zpráva, která byla vypracovaná vnitrostátními policejními silami deseti členských států EU, v čele s Rakouskem. Požaduje tvorbu právních předpisů EU pro zavedení a propojení těchto databází v každém členském státě. Evropský úředník, který je znepokojen vývojem sítě, poskytl dokument novinářům z The Intercept.

Znepokojivá informace tvrdí, že se EU chystá vytvořit síť pro rozpoznávání obličeje, která pravděpodobně bude dále připojena k podobných databázích v USA. Tím se vytváří to, co vědci v oblasti ochrany soukromí nazývají masivní transatlantickou konsolidací biometrických dat.

Pod kontrolou systému

Dvoustranné dohody umožňují americkým a evropským agenturám vzájemný přístup k databázím otisků prstů a DNA. Nové předpisy sice ještě nejsou na stole, ale přípravné práce neustále probíhají. Z evropských peněz šlo 700 000 euro na studii poradenské firmy Deloitte o možných změnách tzv. systému Prüm. Část této práce se zabývá technologií rozpoznávání obličeje.

Dalších 500 000 eur EU vyplatila konsorciu veřejných agentur vedených Estonským soudním ústavem. Účelem bylo „zmapovat současnou situaci rozpoznávání obličeje při vyšetřování trestných činů ve všech členských státech EU.“ A to s cílem přejít „směrem k možné výměně údajů o obličejích.“

Edin Omanovic, ředitel advokátní kanceláře Privacy International, k tomu uvedl:

„Toto se týká národních úrovní i celoevropské úrovně, zejména proto, že některé země EU směřují k autoritářštějším vládám.“

Eropská databáze však může být podle Obamovice použita pro „politicky motivovaný dohled,“ a tedy nejen pro standardní policejní práci.

Kritika

Důvodem, proč rozhodnutí EU, využít síť databází rozpoznávání obličeje, budí obavy, je možnost všudypřítomného neoprávněného či nelegálního dozoru. Bez transparentnosti a právních záruk Obamovic říká, že by na to „mělo být moratorium.”

Závěr

Uniklá zpráva vedená Rakouskem považuje technologii rozpoznávání obličeje za „vysoce vhodný“ biometrický nástroj pro identifikaci neznámých podezřelých a navrhuje, aby databáze byly vytvořeny a propojeny „co nejrychleji.“ Pokud k tomu dojde, očekává se přístup také vládních orgánů USA. „Jakmile budete mít přístup, budete mít nakonec možnost identifikovat téměř kohokoli a kdekoli,” dodává Neema Singh Guliani z Americké unie občanských svobod.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img