Deutsche Bank: CBDCs mohou podněcovat sociální nepokoje

2.5
(2)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Centrální banka Francie úspěšně vyzkoušela CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Trezor varuje uživatele před zneužitím své identity na Google Play • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Většina altcoinů napodobila minulý týden výkon...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Implementace kryptoměn centrálních bank (CBDCs) by v nejhorším případě mohla přilákat politický odpor a podpořit sociální nepokoje, tvrdí německý bankovní gigant Deutsche Bank.

Globální bankovní gigant velmi podrobně diskutoval o CBDC a jejich dopadu na centrální banky, jednotlivce a vlády.

V diskusi týkající se jednotlivců, se banka ztotožnila s názorem, že CBDC by se mohly setkat s politickým odporem a podporovat sociální nepokoje.

Kryptoměny centrálních bank by mohly změnit svět

Německá banka Deutsche Bank ve své nejnovější zprávě poznamenala, že CBDC mohou uživatelům pomoci. Jednotlivci se dočkají rychlejších peněžních transakcí bez zásahů třetích stran.

Navíc by mohlo být vyloučeno riziko protistrany, tj. selhání jedné nebo více stran zapojených do transakce. Banka zašla až k hotovostním transakcím:

“V závislosti na použité technologii CBDC by převody peněz mohly být anonymní a zcela decentralizované – jak ironické, nyní jsou to staromódní hotovostní transakce.”

Má to ale háček

Deutsche Bank konstatuje, že krypto aktiva centrálních bank musí učinit svůj scénář použití mnohem atraktivnějším než konvenční hotovost. CBDC musí být účinné a „hotovostní“, aby překonaly skepsi mezi potenciálními uživateli. Jak na to?

“Měna by za tímto účelem měla sloužit jako prostředek směny, jako měření hodnoty a jako úložiště hodnoty. Platby musí být bezpečné a jednoduché. Musí být zaručen univerzální přístup.”

Kromě toho, aby kryptoměny centrální banky změnily a doplnily stávající měnový systém, musí usnadnit provádění přeshraničních transakcí „přímým a nákladově efektivním“ způsobem.

Stojí za zmínku, že banka dříve uvedla, že Bitcoin je příliš volatilní, což umožní přežití hotovosti.

Mezi ochranou soukromí a pohodlím však bude kompromis

V rámci diskuse o dopadu digitálních měn centrálních bank na jednotlivce DB poukázala na potenciální problémy týkající se soukromí a pohodlí při používání. Podle dostupných údajů mezery v ochraně soukromí pro mladé lidi (obecně) příliš neznamenají, uvedla banka ve své zprávě.

Totéž však platí pro mladší populaci v rozvíjejících se tržních ekonomikách. Budou schopni přijmout systém kryptoměn centrálních bank mnohem snadněji než jejich protějšky ve vyspělých ekonomikách?

DB konstatuje, že se jedná o zásadní otázku, kterou je třeba řešit. Proč? Protože, v souladu se svými předchozími výzkumných šetření, jsou jednotlivci stále skeptičtí k bezhotovostním platbám. Zejména v západoevropských zemích, jako je Německo.

Závěr

Transakce zahrnující bankovní šeky jsou v zemi stále velmi rozšířené. To vede Deutsche Bank k závěru, že implementace systému CBDC by mohla narazit na těžké politické překážky. Zdá se, že CBDC to ještě nebudou mít úplně jednoduché.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře