Firma Monerium si myslí, že Evropa „již má“ digitální eura

3.3
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Evropská centrální banka by měla vydavatelům elektronických peněz poskytnout přístup ke svým rezervám, uvádí Monerium. Monerium, vydavatel elektronických peněz s podporou Consensys, tvrdí, že cesta k digitálnímu euru je jednodušší, než navrhuje Evropská centrální banka (ECB).

Evropa již má „digitální euro“

Fintech, který se zaměřuje na přemostění fiatu s blockchainy vydáváním programovatelné digitální hotovosti, zveřejnil odpověď na nedávnou veřejnou konzultaci ECB o digitálním euru 13. října.

V létě 2019 se Monerium stalo první společností na světě, která získala licenci od islandských regulačních orgánů. Poskytovala fiat platební služby pomocí blockchainu Ethereum a později spolupracovala s blockchainovým protokolem Algorand.

Ve své reakci na ECB Monerium tvrdí, že Evropa musí pouze uznat, že již má „osvědčenou formu digitálního eura“.

V roce 2000 Evropská komise popsala elektronické peníze jako „digitální alternativu k hotovosti“, přičemž vydala směrnici, která je definovala jako „technicky neutrální“, „elektronickou náhradu za mince a bankovky“. Ve světle tohoto rámce Monerium tvrdí:

„Jedinou věcí, kterou ECB musí udělat, aby poskytla srovnatelný stav elektronických peněz s fyzickou hotovostí, je poskytnout emitentům elektronických peněz přístup k rezervám ECB.“

Přijetí stávajících emitentů elektronických peněz je podle názoru Moneria výhodnější než ECB, která přímo vydává digitální měnu domácnostem a nefinančním podnikům. Přímá emise by znamenala radikální přepracování stávajícího systému, ve kterém centrální banka komunikuje hlavně s regulovanými finančními institucemi, jako jsou komerční banky.

Nynější stav je vhodný

Aby podpořila svůj případ, Monerium poukazuje na zprávu dvou ekonomů Mezinárodního měnového fondu, která navrhuje, aby nebankovní poskytovatelé mohli vydávat digitální peníze s podporou centrální banky za účelem zavedení syntetické digitální měny centrální banky (sCBDC).

Stávající evropský rámec elektronických peněz je podle názoru Moneria již vhodný pro klíčová kritéria MMF (Mezinárodní měnový fond) pro stabilní digitální měnu. Přechod z elektronických peněz na sCBDC by v návaznosti na vedení MMF vyžadoval, aby centrální banka udělila emitentům elektronických peněz přístup k rezervám ECB:

„Takový přístup by byl v souladu se zachováním rovných podmínek mezi institucemi elektronických peněz a úvěrovými institucemi, jak stanoví směrnice o elektronických penězích.“

Jak již bylo uvedeno, ECB dala jasně najevo, že přijde k rozhodnutí, zda zahájit či nespustit digitální projekt eura v polovině roku 2021.

Zpráva ECB z října 2020 nastínila scénáře a požadavky na budoucí digitální euro. Klíčové je, že centrální banka považuje CBDC za otázku „strategické autonomie“ pro eurozónu, v době, kdy stablecoiny od soukromých a zámořských aktérů hrozí „narušením finanční stability a měnové suverenity v eurozóně“.

Závěr

Snaha centrálních bank vyvinout CBDC jako odpověď na kryptoměny je vcelku pomalá. CBDC však nikdy nebude dosahovat takových kvalit. Co myslíte? Máme už CBDC a digitální měnu nadosah?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Emitent je iba jeden, centrálny, teda ECB – emisná banka. Alternatívni emitenti digitálneho eura sú v podstate nezmyslom. ECB ide o novú nehmotnú /elektronickú, digitálnu/ formu eura. Dnešné kreditné “digitálne eurá” nie sú peniaze v pravom slova zmysle. Sú to v vlastne deriváty hotovosti, t.j. pohľadávky na cash hotovosť uloženú v banke. Banka má peniaze v trezore a klient má iba pohľadávku na tieto peniaze v elektronickej forme na kreditnej karte. Ak máte peniaze doma v trezore, tak ste vlastníkom peňazí, ak ich máte v banke, tak ste iba vlastníkom pohľadávky na tieto peniaze voči danej banke. Pri elektronických platbách kartou dochádza iba ku zúčtovaniu pohľadávok na peniaze. Pri skutočnom digitálnom eure, ktoré nemáte v banke ale vo svojej walletke – krypto peňaženke ich máte doma ako v trezore a ste aj vlastníkom skutočného eura, a nie iba vlastníkom pohľadávky voči banke ako je to dnes. V tom spočíva hlavná zmena, že máte digitálne euro vo vlastnej úschove a nepotrebujete k jeho prevodom žiadnu banku, žiadne poplatky za správu účtu, žiadne poplatky za prevody a pod. Platobný styk si môžete robiť sami a komerčné banky vám môžu ponúkať iné finančné služby, úvery na podnikanie, spotrebné úvery a podobne. ECB navyše získa pri digitálnom eure priamu kontrolu nad praním špinavých peňazí a nemusí sa spoliehať iba na hlásenia AML od komerčných bánk ako je to dnes. O toto ide ECB a aj ostatným centrálnym bankám pri centrálnej digitálnej mene.

spot_img