Digitalizovaná Evropa: Bezhotovostní svět na dosah – Jak se vám líbí?

4.8
(6)

Nové technologie, jako je blockchain, mění v Evropě podobu tradičního finančního systému. V důsledku vypuknutí pandemie koronaviru se na jaře 2020 zrychlilo tempo technologického osvojení a finančnictví bylo mezi prvními odvětvími, které jej přijaly. Byli jsme svědky nesen velkého posunu od peněžních prostředků k platebním kartám, ale hlavně svědky rostoucího zájmu o kryptoměny – zejména o stablecoiny.

To, o čem se ještě nedávno mluvilo, že bude trvat několik let, bylo najednou naléhavým problémem, který bylo třeba řešit, neboť z fyzické hotovosti se stal potenciální nositel a přenašeč virů. V souvislosti s inflačními obavami se navíc ukázalo, že kryptoměny začínají být mnohem více žádané.

Nový pohled na peníze

Hotovost se již brzy může stát pozůstatkem minulosti. Nakonec může být v “postkrizovém” světě považována nejen za zastaralou, ale dokonce za nebezpečnou, neboť nikdo si nemůže být jist, co může po pandemii COVID-19 přijít dál.

Na rozdíl od Spojených států a Asie, které mají povětšinou pozitivní přístup k různým inovacím a novým trendům, je Evropa známá svým dodržováním tradic a velkou mírou konzervatismu. Jenže nic netrvá věčně a i tady nastal čas přijmout změny. V Německu, kde lidé milují cash, překonaly platby kartou poprvé v historii hotovost. Předpokládá se, že hlavní příčinou této rychlé změny v myšlení lidí jsou nová opatření na ochranu zdraví, která nutí lidi, aby přehodnotili své postoje k hotovosti. Více než polovina plateb, které jsou v současné době prováděny kartou, je podle německé úvěrové agentury bezkontaktní. Pro srovnání dodávám, že před příchodem koronavirové krize to bylo 35 procent. Zvyšuje se i hodnota plateb kreditní kartou. V roce 2013 činila 4,5 miliardy EUR a v roce 2018 již 7,8 miliardy EUR.

Kromě toho k přechodu na bezkontaktní digitální platby přispěly také velkou měrou miléniálové, neboť důvěra mladé generace v nové technologie, jako jsou kryptoměny, dosáhla rekordní úrovně.

I když v dohledné době hotovost v Německu nejspíše nezmizí (zejména pokud jde platby menších částek), trend již existuje – a zrychluje se.

Od digitální hotovosti ke kryptu

Vzhledem k faktu, že počet nakažených koronavirem v Německu již překročil hranici 170 000, jejich konzervativismus musel ustoupit pokroku – a Německo není jediná země, kde se tak děje. Pandemie zasáhla celý svět a vládní sektor se stále více zajímá o vývoj blockchainu a kryptoměny.

Na konci roku 2019 byl zájem vlád o digitální měny naprosto evidentní a vlády začaly měnit svůj pohled na kryptografii a technologii blockchainu, protože si uvědomily, že nejde o hračku pár geeků, ale spíše o perspektivní technologii pro vybudování nové základní vrstvy pro lepší finanční systém.

Příchod globálních iniciativ

V čele této změny je se svým digitálním jüanem Čína, k němuž se údajně připojily korporace jako McDonald’s, KFC a Starbucks. Krom juanu byla v některých zemích přijata i další aktiva – typicky Bitcoin (BTC). Kupříkladu Burger King je jedním z prvních mezinárodních řetězců rychlého občerstvení, který Bitcoin přijímá jako platební prostředek.

Stále více a více Evropanů je přesvědčeno, že digitální měny tady zůstanou. Základní technologie kryptoměn a blockchainu má skutečný potenciál narušit finanční prostředí, omezit zprostředkovatele a poskytnout lepší základní vrstvu pro platby, akvizice a firemní vypořádání.

Vlády již nemohou kryptoměny ignorovat. Nový rok začal živými diskusemi o digitálním euru, které plánuje vydat Evropská centrální banka. Na začátku nového roku prezidentka ECB, Christine Lagarde, prohlašovala, že ECB chce hrát aktivní roli v rozvoji kryptoměn, aniž by odrazovala od soukromých iniciativ.

Není to pouhý výstřelek, ale realita

Podle průzkumu evropské pobočky jedné z největších bitcoinových burz na světě, BitFlyer, jež byl proveden na 10 000 respondentech z 10 evropských zemí, dvě třetiny dotazovaných věří, že kryptoměny tady již musí zůstat.

Kromě toho se nákup krypta stává poměrně běžnou a masovou záležitostí. (Pokud máte zájem si to jej vyzkoušet a chcete podpořit Kryptomagazin, budeme rádi, pokud při registraci na Coinbase využijete náš rereral link). Dnes již mnoho firem umožňuje snadné nákupy kryptoměn a spousta společností se zaměřila na poskytování bezhotovostních plateb, přičemž jejich počet stále roste. Takovýto pokrok představuje mnohem jednodušší možnost nákupu investičních produktů, protože všechny nákupy pomocí kreditních karet jsou údajně 100% bezpečné.

Závěr

Dny váhání a pochybností (co se týče kryptoměn) jsou již pryč. Žijeme v měnící se realitě, kde bezhotovostní platby a kryptoměny získávají stále větší podporu, oblibu a obecné uznání.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
hal

Covid vykonal viac práce,než by bol vykonal násilný diktát bánk na zrušenie hotovosti.Pekne to zapadá ako puzzle do seba.Právo na súkromie a vlastníctvo hodnoty môžu zachrániť už len jedine kryptomeny,veď komu by bolo príjemné vedieť,že banka vie na čo ste použili jej digitálnu ničím nekrytú menu a akú hodnotu má váš majetok v peniazoch?!Už si fiat nedáte do pančuchy:)

ppetr1

naprosty souhlas.

spot_img